Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Plan Gorzowa na tramwaje. Remonty, nowe trasy i nowe pojazdy

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-05-20 15:57
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Plan Gorzowa na tramwaje. Remonty, nowe trasy i nowe pojazdy
fot. WU
Wygląda na to, że los wreszcie uśmiechnie się dla gorzowskich tramwajów. Wieloletni plan inwestycyjny miasta do 2023 r. zakłada zainwestowanie 392 mln zł w transport publiczny. Przygotowane projekty przewidują od dawna potrzebne remonty torowisk, zakup od 14 do 20 nowych tramwajów oraz budowę jednej bądź dwóch nowych tras.

Wieloletni plan inwestycyjny Gorzowa na lata 2016-2023 zakłada wydanie 1 mld zł, z czego blisko połowa pochodzić ma z zewnętrznych dotacji. Nie zabrakło oczywiście inwestycji komunikacyjnych – to duża szansa dla sieci tramwajowej, która w ostatnich latach nie widziała żadnych praktycznie inwestycji. Łącznie w transport miasto zainwestuje 392 mln zł. Magistrat podkreśla, że dokument zawiera wyłącznie pewne inwestycje, które zostaną zrealizowane w najbliższych latach.

Plany zakładają, że w tym roku 10 mln zł zostanie przeznaczonych na długoterminową dzierżawę dziesięciu autobusów – zgodnie z rozstrzygniętym w styczniu przetargiem pojazdy dostarcza Solaris. W przyszłym roku natomiast miasto kupi 10 autobusów za ok. 10 mln zł, korzystając ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego oraz wyleasinguje kolejne 15 sztuk za ok. 15 mln zł. Projekt wymiany taboru tramwajowego opiewa na kwotę 172 mln zł, z czego projekt podstawowy – o wartości 122 mln zł – obejmuje zakup 14 tramwajów. Reszta kwoty to projekt rezerwowy na kolejne sześć pojazdów.

Miasto wyda też w sumie 187 mln zł na infrastrukturę tramwajową, z czego 2/3 kwoty ma pochodzić ze źródeł zewnętrznych. Największe inwestycje, o wartości 56 mln zł, są zaplanowane na przyszły rok. W tym roku wyremontowana ma być Warszawska od 9 Muz do Cichońskiego (9,5 mln zł), a w latach 2016-2017 r. ruszą modernizacje torowisk w ciągu Kostrzyńskiej od pl. Słonecznego do zajezdni na Wieprzycach (14,4 mln zł), Walczaka od stacji Shell do Dowgielewiczowej (11,89 mln zł) i Sikorskiego od Cichońskiego do Dworcowej (21,96 mln zł). W latach 2017-2018 modernizacji zostanie poddany odcinek wzdłuż Mieszka I pomiędzy Borowskiego a Roosvelta (15,8 mln zł), natomiast w 2018 r. ul. Dworcowa wraz z pętlą (3,84 mln zł).

Ponadto sieć tramwajowa zostanie rozbudowana. W latach 2017-2021 przewidziana jest budowa nowego torowiska od ronda Ofiar Katynia do ul. Szarych Szeregów. Koszt inwestycji szacowany jest na 44 mln zł. Natomiast w latach 2021-2023, w ramach rezerwowego projektu, planowana jest budowa torowiska wzdłuż al. Ks. Andrzejewksiego (dawniej al. Odrodzenia) pomiędzy Mieszka I a rondem Piłsudskiego (ok. 11 mln zł). Przebudowa pozostałych torowisk pochłonie 3,9 mln zł.

Ponadto miasto przeznaczy 11 mln zł na parkingi Park&Ride, 22,1 mln zł na ścieżki rowerowe. System informacji pasażerskiej, monitoring i przystanki pochłoną 8 mln zł.


Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gorzów: W połowie roku przetarg na nowe tramwaje

Komunikacja

Gorzów: W połowie roku przetarg na nowe tramwaje

Witold Urbanowicz 16 marca 2016

Gorzów Wielkopolski nie zapomina o tramwajach. Nowe plany

Prawo & Finanse

Gorzów Wielkopolski nie zapomina o tramwajach. Nowe plany

Witold Urbanowicz 11 września 2015

Budżet Gorzowa: Jeszcze bez inwestycji w tramwaje

Prawo & Finanse

Budżet Gorzowa: Jeszcze bez inwestycji w tramwaje

Witold Urbanowicz 26 marca 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5