Partnerzy serwisu:
Komunikacja

PKS Łódź z zaledwie jedną parą połączeń. Praktyczny koniec działalności przewozowej

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
19-05-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
PKS Łódź z zaledwie jedną parą połączeń. Praktyczny koniec działalności przewozowej
fot. Kasper FiszerAutobus PKS Łódź (archiwalne)
Łódzki PKS obsługuje już tylko jedną linię – do Opola. W ostatnich tygodniach spółka zrezygnowała z kontynuowania przewozów do Poddębic i do Koła. Na tych trasach zastąpiła ją mała firma prywatna.

Niedawno informowaliśmy o przyznaniu Przedsiębiorstwu Komunikacji Samochodowej w Łodzi środków unijnych w ramach pomocy firmom borykającym się ze skutkami pandemii. Pieniądze te nie przyczyniły się jednak do poprawy sytuacji pasażerów. Powstała w wyniku prywatyzacji pracowniczej spółka wywodząca się z dawnej Krajowej Państwowej Komunikacji Samochodowej wciąż konsekwentnie wycofuje się bowiem z rynku przewozów pasażerskich.

Linie przejął nowy przewoźnik

Jeszcze w marcu PKS wciąż obsługiwał trzy trasy: z Łodzi do Opola (pospieszną) oraz z Łodzi do Poddębic i z Łodzi do Koła (zwykłe). W ostatnich tygodniach z jego oferty zniknęły obydwie linie regionalne. Kursy te pozostały w rozkładzie jazdy, teraz realizuje je już jednak inny przewoźnik: mała firma Blue Trans Mariusz Majer z Kolonii Byczyna. Przedsiębiorstwo to przejęło od PKS-u nie tylko same połączenia, ale i tabor – do ich obsługi wystawia mercedesa sprintera, który kursował tam jeszcze przed zmianą przewoźnika.

Nowa spółka nie zwiększyła oferty przewozowej i na obu trasach zapewnia tylko jedną parę połączeń dziennie realizowaną wyłącznie w dni robocze i w soboty. PKS Łódź nie odpowiedział nam na pytania dotyczące ograniczenia oferty. Spółka nada odpowiada za realizację kursu do Opola – również na tej trasie funkcjonuje obecnie tylko jedna para połączeń. Ta wykonywana jest jednak we wszystkie dni tygodnia za wyjątkiem świąt.

Strata 9 mln pasażerów rocznie w zaledwie dwie dekaty


Pozycja łódzkiego PKS-u na rynku przewozowym zmniejszała się nadzwyczajnie szybko. Jak czytamy na stronie internetowej przewoźnika, jeszcze w 2001 r. z jego usług korzystało ok. 9 mln osób rocznie. Dawniej przedsiębiorstwo miało bardzo silną pozycję w obsłudze tras regionalnych i oferowało połączenia m.in. do Pabianic, Brzezin, Stróży, Bedonia, Aleksandrowa Łódzkiego, Sokolnik-Lasu, Lutomierska, Rzgowa czy Tuszyna. Zostały one zastąpione częściowo przez łódzką komunikację miejską, częściowo przez firmy prywatne. Niektóre linie nie są zaś obsługiwane już w ogóle.

Tymczasem częściowe zmniejszenie ograniczeń związanych z rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19 zaskutkowało pewnymi zmianami w ofercie innych przewoźników regionalnych. Kasz-Bus wznowił obsługę linii Pabianice – Petrykozy, W poniedziałek 17 maja rozszerzona została natomiast oferta Sand-Busa na linii Kutno – Łódź.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Łódź: Powolny koniec Dworca Północnego PKS

Komunikacja

Łódź: Powolny koniec Dworca Północnego PKS

Kasper Fiszer 19 stycznia 2023

Łódź: Rok bez PKS. Trudno zauważyć stratę

Komunikacja

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Łódź: Powolny koniec Dworca Północnego PKS

Komunikacja

Łódź: Powolny koniec Dworca Północnego PKS

Kasper Fiszer 19 stycznia 2023

Łódź: Rok bez PKS. Trudno zauważyć stratę

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5