Partnerzy serwisu:
Komunikacja

PKS Łódź likwiduje linie do Tuszyna i Szydłowa

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-12-24 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PKS Łódź likwiduje linie do Tuszyna i Szydłowa
fot. Kasper Fiszer Autobus PKS Łódź
Łódzki PKS nie będzie już obsługiwał komunikacji do Tuszyna i Szydłowa. Przewoźnik wnioskował o wsparcie finansowe do tamtejszych samorządów, ale rozmowy z gminami nie zakończyły się sukcesem. To kolejne bardzo duże ograniczenia w skromnej już ofercie przedsiębiorstwa.

Niedawno PKS Łódź ograniczył funkcjonowanie komunikacji na dwóch ostatnich liniach regionalnych, które obsługuje z relatywnie wysoką częstotliwością. I tak 1 grudnia na linii z Łodzi przez Lutomiersk do Szydłowa zlikwidowana została całkowicie komunikacja w soboty i niedziele, a na linii z Łodzi do Tuszyna przez Rzgów z rozkładu jazdy wypadło dwanaście par kursów sobotnich i sześć niedzielnych. Taka skala ograniczeń kazała brać pod uwagę wariant rychłej całkowitej likwidacji obu linii.

Coraz mniej podróżnych, coraz wyższe koszty

Tak stanie się jednak o wiele szybciej, niż można by przewidzieć. W czasie oczekiwania na odpowiedzi na pytania prasowe zadane przez naszą redakcję PKS Łódź ogłosił bowiem zamiar zawieszenia wszystkich pozostałych kursów wykonywanych na obu opisywanych liniach we wszystkie dni tygodnia. – W związku z brakiem porozumienia z Urzędem Miasta w Tuszynie i Urzędem Gminy w Lutomiersku od dnia 1 stycznia 2019 r. będą zlikwidowane wszystkie kursy na liniach Łódź – Tuszyn – Łódź i Łódź – Lutomiersk – Szydłów – Łódź – potwierdził prezes zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Łodzi Eugeniusz Smuklerz.

– Głównymi powodami ograniczenia komunikacji są spadek liczby podróżnych i rosnące koszty prowadzenia obsługi, które przekładają się na rentowność – stwierdza przedstawiciel PKS. Zaznaczył przy tym, że w grudniu przewoźnik nie wprowadził innych ograniczeń na pozostałych liniach komunikacyjnych, ale nie wyklucza dalszych cięć w rozkładach. Odstąpienie od planów zawieszania połączeń mogłoby nastąpić, gdyby lokalne samorządy zdecydowały się na partycypowanie w kosztach utrzymywania obsługi komunikacyjnej.

Trwa fala dużych likwidacji

Przypomnijmy, że we wrześniu łódzki PKS zlikwidował inną z linii o charakterze aglomeracyjnym – z Łodzi do Brzezin. W efekcie po noworocznych ograniczeniach w ofercie łódzkiej spółki nie będzie już żadnej linii lokalnej czy regionalnej o wysokiej częstotliwości. Przedsiębiorstwo będzie więc obsługiwać pojedyncze kursy na trasach wewnątrz województwa i kilka połączeń dalekobieżnych, np. do Lublina czy Krynicy-Zdroju.

Regres komunikacji lokalnej w regionie łódzkim nie ogranicza się do ograniczenia oferty PKS. Całe linie likwidują bowiem także przewoźnicy niewywodzący się z dawnej Krajowej Państwowej Komunikacji Samochodowej. Jednym z nich jest Kasz-Bus, który niedawno zrezygnował z obsługi przejętej od Kris-Touru linii Łódź – Borowa.

Przypomnijmy, że w przyszłym roku ma zostać uruchomiona samorządowa linia Łódź – Tuszyn. Stanie się to jednak dopiero za kilka miesięcy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Komunikacja regionalna: Wciąż trwa chaos informacyjny

Komunikacja

Komunikacja regionalna: Wciąż trwa chaos informacyjny

Kasper Fiszer 13 listopada 2018

Łódź: PKS zlikwidował kolejną linię – do Brzezin

Komunikacja

Łódź: PKS zlikwidował kolejną linię – do Brzezin

Kasper Fiszer 29 października 2018

Łódź: Dalsze cięcia w ofercie PKS

Komunikacja

Łódź: Dalsze cięcia w ofercie PKS

Kasper Fiszer 27 czerwca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5