Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

PKS Łódź likwiduje kolejne połączenia. „Rosną koszty, ubywa podróżnych”

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-05-29 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PKS Łódź likwiduje kolejne połączenia. „Rosną koszty, ubywa podróżnych”
fot. Kasper FiszerAutobus PKS Łódź
Łódzki PKS likwiduje przewozy na dwóch kolejnych trasach – do Zakopanego i do Krynicy-Zdroju. Obsługę drugiej z nich przejęli dwaj mniejsi przewoźnicy prywatni. Przedsiębiorstwo, które dawniej obsługiwało większość komunikacji podmiejskiej w regionie łódzkim, oferuje dziś przewozy na zaledwie dwóch trasach lokalnych, sześciu regionalnych i trzech dalekobieżnych. Latem funkcjonować ma także sezonowe połączenie do Karwi.

Po likwidacji połączeń lokalnych (do Tuszyna i do Szydłowa) związanych z brakiem porozumień o zwiększeniu dofinansowania kursów z samorządami gminnymi łódzki PKS likwiduje przewozy o charakterze dalekobieżnym. W ostatnich tygodniach z rozkładu jazdy wypadły linie do Krynicy-Zdroju i do Zakopanego. Sieć komunikacyjna obsługiwana przez łódzkie przedsiębiorstwo jest coraz bardziej ograniczona, bo w grafiku nie pojawiają się w zamian nowe kierunki.

Rentowność linii do Zakopanego spadła zbyt mocno

– Głównymi powodami ograniczenia komunikacji są spadek liczby podróżnych i wzrost kosztów obsługi, co przekłada się na rentowność. Z tego względu zlikwidowana została linia do Zakopanego – tłumaczy Eugeniusz Smuklerz, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Łodzi. Dodaje przy tym, że parę kursów Łódź – Krynica – Łódź przejęli inni przewoźnicy – Bus-Trans i Jaro Tur. Nowi operatorzy realizują połączenia codziennie i nie wprowadzili do rozkładu jazdy zmian. Taka sama pozostała więc również trasa przejazdu: autobusy kursują przez Piotrków Trybunalski, Końskie, Kielce, Busko-Zdrój, Tarnów i Nowy Sącz.

Nasz rozmówca zapewnia, że dziś PKS Łódź nie ma konkretnych planów likwidacji kolejnych istniejących wciąż połączeń. Nadal realizowane są więc kursy dalekobieżne z Łodzi do Lublina, Opola i Kołobrzegu. Na letni sezon wakacyjny zaplanowano także uruchomienie funkcjonującej od lat linii Łódź – Gdynia – Karwia.

Skala przewozów na liniach regionalnych jest bardzo niewielka

Poza tym PKS operuje na sześciu liniach o charakterze regionalnym. Wybiegają one z Łodzi do Wielunia (jedna para kursów), do Warty (jedna para), Poddębic (jedna para), Konina (jedna para), Uniejowa (jedna para) i Koła (jedna para), nie ma już natomiast istniejącej do niedawna linii do Nowego Miasta. Utrzymywane są także dwie trasy lokalne: z Łodzi do Czyżeminka przez Rzgów (czternaście par) i ze Rzgowa do Romanowa (dwanaście par). Łódzka spółka uruchamia więc obecnie w dzień roboczy 35 par kursów wszystkich kategorii.

PKS zarządza także dwoma dworcami autobusowymi – Kaliskim przylegającym do dworca kolejowego i Północnym położonym na Bałutach. Niedawno na terenie pierwszego z nich stanął supermarket sieci Lidl.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Lutomiersk: Zagrożona linia tramwajowa, niepewny PKS

Komunikacja

Lutomiersk: Zagrożona linia tramwajowa, niepewny PKS

Kasper Fiszer 29 stycznia 2019

Konstantynów Ł.: Szansa dla tramwaju, ale co z autobusami?

Mobilność

Konstantynów Ł.: Szansa dla tramwaju, ale co z autobusami?

Kasper Fiszer 28 grudnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5