Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

PKS Łęczyca: Groźba likwidacji kursów lokalnych

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-02-25 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PKS Łęczyca: Groźba likwidacji kursów lokalnych
fot. Kasper FiszerAutobus PKS Łęczyca w Łodzi
Większość linii lokalnych jest nierentowna i bez wsparcia samorządów lokalnych połączenia nie przetrwają – stwierdza prezes łęczyckiego PKS. Tymczasem obecnie współpraca z gminami ogranicza się do kontraktowania przewozów szkolnych. Przedsiębiorstwo jako całość osiąga przy tym rentowność, dzięki czemu jego najbliższa przyszłość nie jest zagrożona.

Wciąż trwa proces stopniowego kurczenia się siatki połączeń autobusowego transportu regionalnego. W ostatnich tygodniach opisywaliśmy na naszych łamach duże cięcia w rozkładzie jazdy PKS Rzeszów oraz kolejne ograniczenia w funkcjonowaniu oddziałów Arrivy w Sokołowie Podlaskim i Węgorzewie. Do zakończenia działalności PKS Mrągowo przygotowuje się natomiast Mobilis, który zdecydował się na ten ruch po zaprzestaniu obsługi mrągowskiej komunikacji miejskiej.

Bez wsparcia samorządów kursy po prostu znikną

Duże problemy mają też przewoźnicy z regionu łódzkiego: PKS Łódź zlikwidował niedawno kursy do Tuszyna i zawiesi w marcu funkcjonowanie linii do Lutomierska i Szydłowa, a PKS Piotrków Trybunalski (z grupy Mobilis) oraz PKS Kutno (z grupy PKS Grodzisk Mazowiecki) zakończyły działalność przewozową. Ograniczenia w swoim rozkładzie jazdy wprowadził również PKS Łęczyca. – Obecnie linie lokalne w większości są nierentowne – przyznaje Krzysztof Mordzak, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej Łęczyca.

Zaznacza, że obecnie nie ma potrzeby likwidacji wszystkich obsługiwanych przez lokalną spółkę połączeń. – Jeżeli nie dojdzie do współfinansowania kursów przez samorządy lokalne, to po prostu one znikną – dodaje jednak nasz rozmówca. Zaznacza, że w grę wchodziłoby rezygnację z tras, z których korzysta młodzież dojeżdżająca do szkół średnich czy popularnych wśród osób starszych. średnich osób starszych.

Gminy kontraktują tylko przewozy szkolne

– Współpraca z samorządami lokalnymi obejmuje obecnie [jedynie] dowóz dzieci do szkół w gminach powiatu łęczyckiego oraz sąsiednich – z powiatów kutnowskiego, zgierskiego i poddębickiego – stwierdza przy tym prezes PKS Łęczyca. Mówi też, że całe przedsiębiorstwo osiąga w tej chwili rentowność. Jego przyszłość w kontekście problemu niebilansowania się kursów lokalnych wydaje się jednak niepewna.

PKS Łęczyca sp. z o.o. powstał w 2004 r. w wyniku prywatyzacji dawnego przedsiębiorstwa państwowego. Według informacji zamieszczonych na swojej stronie internetowej obecnie zatrudnia 90 osób i eksploatuje 52 autobusy. Głównym węzłem komunikacyjnym spółki jest dworzec autobusowy w Łęczycy. Realizowane są stamtąd kursy do Gawronów, Grabowa, Grodziska, Kadzidłowa, Krośniewic, Leszna (w woj. łódzkim), Leśmierza, Łodzi, Łubna, Ogrodzonej, Ozorkowa, Piątku, Sobótki, Stępniewa, Świnic Warckich, Witowa i Zbyłczyc.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Miechów dopłaca do elektrobusów Ursusa

Komunikacja

Miechów dopłaca do elektrobusów Ursusa

Witold Urbanowicz 22 lutego 2019

Łódź zamawia dokumentację dla Przybyszewskiego

Komunikacja

Łódź zamawia dokumentację dla Przybyszewskiego

Roman Czubiński 22 lutego 2019

Łódź. Za miasto taniej busem

Komunikacja

Łódź. Za miasto taniej busem

Kasper Fiszer 24 marca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5