Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

PKS Gniezno z wnioskiem o ogłoszenie upadłości

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-12-27 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PKS Gniezno z wnioskiem o ogłoszenie upadłości
fot. MOs810, lic. CC BY-SA 4.0Autobus PKS Gniezno
Czy niebawem z autobusowego rozkładu jazdy znikną wszystkie połączenia kolejnego PKS? Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Gnieźnie złożyło już w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. Nie wiadomo na razie, czy sąd ogłosi upadłość likwidacyjną tej firmy.

W październiku informowaliśmy na naszych łamach o postępujących cięciach w ofercie PKS Gniezno. Spółka ta całkowicie wycofała się wówczas z obsługi kilku linii: Września – Noskowo, Września – Gonice, Września – Bardo, Mieścisko – Wągrowiec przez Popowo Kościelne i Popowo Kościelne – Wągrowiec. Istotne ograniczenia zaczęły wprowadzone także na trasie Gniezno – Września, gdzie autobusy konkurują z otwartym niedawno połączeniem kolejowym.

Państwowe przedsiębiorstwo z nadzorem sądowym

Likwidacja znaczącej części kursów świadczyła o dużych problemach finansowych przewoźnika. Jak wskazywał pod koniec listopada lokalny portal moje-gniezno.pl, spółka zalega z płatnościami ok. 2 mln zł za samo paliwo. Firma PetroJet, która nie otrzymała zapłaty, skierowała do PKS pismo z informacją, że jeśli ten nie ureguluje swoich zobowiązań, kontrahent zamierza skierować do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej.

Gnieźnieńskie PKS jest jedną z nielicznych spółek wywodzących się z dawnej Krajowej Państwowej Komunikacji Samochodowej, które wciąż pozostają własnością skarbu państwa. Jak poinformował nas resort, który odpowiada za państwowe przedsiębiorstwa autobusowe, zarząd zadłużonego przedsiębiorstwa sam podjął już wcześniej podobne kroki. – 18 września 2018 r. zarząd Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Gnieźnie sp. z o.o. złożył w XI Wydziale Gospodarczym do Spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto wniosek o ogłoszenie upadłości. Sąd ustanowił tymczasowego nadzorcę sądowego – mówi Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Scenariusz upadłości likwidacyjnej wydaje się realny

– Jeżeli sąd ogłosi upadłość likwidacyjną spółki, wówczas wyznaczy syndyka masy upadłości, który będzie prowadził postępowanie upadłościowe – tłumaczy nasz rozmówca. – Ministerstwo Infrastruktury nie ma wpływu zarówno na decyzję sądu rejonowego, jak i na działania ewentualnego syndyka masy upadłości. O dalszej działalności spółki decydować będzie syndyk i sędzia komisarz – dodaje.

Istnieje więc realne zagrożenie, że kurcząca się sieć połączeń PKS Gniezno wkrótce przestanie być obsługiwana całkowicie. Spółka byłaby więc kolejną, która w ostatnim czasie przestałaby świadczyć jakiekolwiek usługi przewozowe. Przypomnijmy, że w tym roku zlikwidowano m.in. wszystkie kursy PKS Kutno czy PKS Płock.

MI: Odpowiedzialnym za zapewnienie komunikacji jest samorząd lokalny

Mimo to Ministerstwo Infrastruktury nie planuje podejmowania żadnych kroków, które zapobiegałyby postępowi wykluczenia komunikacyjnego w rejonie Gniezna na wypadek upadłości likwidacyjnej PKS. – Pytanie o funkcjonowanie transportu zbiorowego na danym terenie należy kierować do właściwych terytorialnie jednostek samorządu terytorialnego, które są odpowiedzialne za jego organizację – usłyszeliśmy jedynie od Szymona Huptysia.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa. Kiedy język ukraiński w biletomatach?

Prawo & Finanse

Warszawa. Kiedy język ukraiński w biletomatach?

Jakub Dybalski 21 grudnia 2018

Dolny Śląsk. Jawor i Strzelin z nowymi dworcami

Przestrzeń

Dolny Śląsk. Jawor i Strzelin z nowymi dworcami

jd/inf. pras. 21 grudnia 2018

PKS Gniezno likwiduje kursy m.in. do Wrześni

Komunikacja

PKS Gniezno likwiduje kursy m.in. do Wrześni

Kasper Fiszer 17 października 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5