Partnerzy serwisu:
Komunikacja

PKS Częstochowa w stanie likwidacji

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2019-11-12 13:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PKS Częstochowa w stanie likwidacji
fot. Adrian Tync, lic. CC BY-SA 4.0
Jeden z największych państwowych przewoźników autobusowych po cichu został postawiony w stan likwidacji. Próbuje sprzedać dworzec i siedzibę, by spłacić wierzycieli.

PKS Częstochowa, spółka akcyjna w stu procentach w rękach skarbu państwa, ma dość duże kłopoty finansowe. Już dwa lata temu, próbując poradzić sobie z brakiem rentowności, zaczął ciąć kursy namawiając gminy, które obsługiwał, do współfinansowania przewozów. Od września tego roku kursy wypadają z rozkładu. Tylko 10 września, o czym przewoźnik poinformował na swojej stronie internetowej w jednym z ostatnich postów, nie zrealizował 14 z nich.

O stanie likwidacji poinformowała częstochowska „Gazeta Wyborcza”, przewoźnik na ten temat milczy, choć przy okazji postępowania związanego ze sprzedażą dworca okazało się, że prezes Ludwik Kubiasiak nie jest już prezesem, a likwidatorem. Gazeta docieka, że decyzję podjęto 18 października na nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników.

Jak informuje „Wyborcza” PKS sprzedaje swój własny dworzec, choć nie jest to łatwe, bo nieruchomość ma obciążona hipotekę (ok. 0,5 mln zł), z racji zaległości wobec ZUS. Dworzec PKS stoi w centrum miasta, w bardzo atrakcyjnym miejscu. Przewoźnik za użytkowanie wieczyste terenu i własność obiektów początkowo chciał 18 mln zł, teraz cena spadła do 12,5 mln zł. Nabywca musiałby jednak wydzierżawić spółce budynek do czasu przeprowadzki do centrum przesiadkowego w okolicy Dworca Głównego.

Wcześniej w PKS-ie krążyły pomysły na przebudowę dworca w coś w rodzaju niewielkiej galerii handlowej z elementem dworcowym, ale dziś najwyraźniej nie ma już o czym mówić. PKS Częstochowa od kilku miesięcy próbuje też sprzedać budynek własnej siedziby i oddać użytkowanie wieczyste terenu, na którym się znajduje, ale bezskutecznie. Ta hipoteka też jest obciążona.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Przyszłość dworca PKS w Częstochowie

Komunikacja

Przyszłość dworca PKS w Częstochowie

Dominik Wójcik 11 lipca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5