Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

PKS Częstochowa sprzedał kolei dworzec i... go od niej wynajął

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2020-10-28 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PKS Częstochowa sprzedał kolei dworzec i... go od niej wynajął
fot. Neo[EZN], fotopolska.eu, lic. CC BY-SA 3.0Dworzec autobusowy w Częstochowie
Podróżni nadal korzystają z częstochowskiego dworca autobusowego, choć tamtejszy PKS sprzedał niedawno nieruchomość Polskim Kolejom Państwowym. Zawarł z nimi jednak również umowę najmu obiektu. Czy pomoże to w trwałej stabilizacji sytuacji państwowego przedsiębiorstwa?

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o zakończeniu finalizowanej przez długie miesiące transakcji sprzedaży dworca autobusowego należącego do spółki PKS Częstochowa. Ów przewoźnik, jedna z ostatnich w skali kraju firm tego typu pozostających w rękach państwa, znajduje się obecnie w stanie likwidacji. Mimo to kontynuuje działalność przewozową, a Ministerstwo Aktywów Państwowych zapewnia, że dąży do utrzymania firmy na rynku i przywrócenia jej rentowności.

Dworzec funkcjonuje w zasadzie w niezmieniony sposób

Pasażerowie korzystający z usług znajdującego się wciąż w trudnej sytuacji finansowej PKS-u nie odczuli na razie żadnych konsekwencji zmiany właściciela częstochowskiego dworca. Autobusy tej firmy, a także innych spółek przewozowych współpracujących wcześniej z PKS-em, nadal korzystają z obiektu. Bez przerwy działają tam też podstawowe elementy infrastruktury pasażerskiej.

– Obecnie dworzec funkcjonuje w niezmienionej formie i formule – potwierdza Bartłomiej Sarna z Wydziału Komunikacji Polskich Kolei Państwowych, które są nowym właścicielem obiektu. Kolej nie zarządza jednak budynkiem i placem dworcowym w sposób bezpośredni. Spółka podpisała bowiem z PKS Częstochowa umowę, na mocy której ten ostatn wynajął dworzec, który dopiero co sprzedał.

Nie wiadomo, jak długo PKS będzie korzystał z częstochowskiego dworca

Jak długo w obecnym miejscu będzie funkcjonował dworzec autobusowy, czy obiekt zostanie wyremontowany i czy istnieją plany zmiany jego przeznaczenia? Póki co trudno odpowiedzieć na te pytania. – Długofalowe plany w zakresie tej nieruchomości oraz funkcjonowania dworca autobusowego są obecnie przedmiotem ustaleń – poinformował nas bowiem przedstawiciel Polskich Kolei Państwowych.

Czy sprzedaż dworca i jego wynajem mogą przyczynić się do odzyskania płynności finansowej częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej? Z jednej strony oczywiście zadłużona spółka otrzymała środki, które mogą pomóc jej w spłacie zobowiązań. Z drugiej jednak miesięczne koszty operacyjne przewoźnika wzrosły.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łomża z nowym dworcem autobusowym

Przestrzeń

Łomża z nowym dworcem autobusowym

Redakcja 15 września 2020

Słupsk wybrał wykonawcę dworca autobusowego

Przestrzeń

Słupsk wybrał wykonawcę dworca autobusowego

Witold Urbanowicz 01 września 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5