Partnerzy serwisu:
Komunikacja

PKS Chełm wznowił kursy, ale jego likwidacja jest nieunikniona

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
28-09-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
PKS Chełm wznowił kursy, ale jego likwidacja jest nieunikniona
fot. Anatoliy-024, lic. CC BY-SA 3.0Autobus PKS Chełm
Od kilku tygodni po wschodniej Lubelszczyźnie znów jeżdżą autobusy chełmskiego PKS-u. To jednak ostatni epizod działalności przewozowej tej spółki: jej likwidacja jest już pewna. Do końca roku przedsiębiorstwo korzysta jeszcze z dworca autobusowego, jednak niebawem jego teren zostanie przekazany miastu.

Przed wakacjami Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej z Chełma zawiesiło obsługę wszystkich swoich kursów. Spółka od kilku lat znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i obecnie wyprzedaje swoje nieruchomości. Dworzec autobusowy, zajezdnię i stację paliw odkupiło od firmy miasto, a teren bazy technicznej został już przekazany nowemu właścicielowi. Wydawało się więc prawdopodobne, że autobusów miejscowego PKS-u nie ujrzymy już na drogach.

Kilka linii znów funkcjonuje, ale likwidacja jest nieuchronna

Stało się jednak inaczej. – Zgodnie z wcześniejszą deklaracją wznowiliśmy obsługę niektórych linii regularnych związanych z dowozem uczniów do szkół podstawowych i średnich – mówi Waldemar Szynal, likwidator PKS Chełm. Oferta jest jednak bardzo okrojona. Równolege trwa wyprzedaż taboru. Zgodnie z informacjami umieszczonymi na stronie internetowej spółki ta poszukuje kupców na autobusy Setra S315, Scania Irizar, Mercedes-Benz Automet 906K oraz ciężarówkę MAN służącą jako nauka jazdy. Do kupienia jest także przyczepa ciężarowa.

Spółka znajduje się bowiem od dłuższego czasu w stanie likwidacji. Ani wznowienie obsługi części połączeń regularnych, ani intensywna wyprzedaż majątku mająca pomóc w spłacie długów nie zatrzymają jednak formalnego procesu mającego doprowadzić do zakończenia dziłalności przedsiębiorstwa. – Wszczęcie procesu likwidacji w przypadku naszej spółki jest z przyczyn formalnych w zasadzie nieodwracalne – tłumaczy nasz rozmówca.

Autobusy nocują na dworcu. Ten jednak też został sprzedany

Jak PKS radzi sobie z obsługą taboru, jeśli nie posiada już zaplecza technicznego? – Do końca roku autobusy stacjonują na dworcu – powiedział nam likwidator spółki. Potem i ten teren przejmie chełmski magistrat. Czy wówczas nastąpi ostateczny kres obsługi komunikacji regularnej? O dalszych wydarzeniach będziemy informować na naszych łamach na bieżąco.

Dodajmy, że chełmski PKS będzie kolejnym zlikwidowanym przedsiębiorstwem tego typu ze wschodniej części województwa lubelskiego. Nie działają już bowiem m.in. firmy z Włodawy, Zamościa czy Hrubieszowa. Przewozów nie prowadzi także spółdzielnia Autonaprawa, która przez dekady miała bardzo mocną pozycję rynkową.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5