Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

PKP SA zapowiadają nowy przetarg na projekt dworca i stacji Olsztyn Główny

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-08-16 11:59
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PKP SA zapowiadają nowy przetarg na projekt dworca i stacji Olsztyn Główny
fot. MJ
Olsztyn z utęsknieniem czeka na ucywilizowanie okolic dworca kolejowego i autobusowego. Poprzedni przetarg na projekt nowego obiektu zakończył się skandalem w obliczu podejrzeń korupcyjnych. PKP SA zapowiadają nowe postępowanie w ciągu kilku tygodni.

W listopadzie zeszłego roku PKP SA ogłosiły przetarg na projekt budowy nowego dworca oraz przebudowę układu torowo-peronowego na stacji Olsztyn Główny. W czerwcu tego roku, po sześciu miesiącach od złożenia ofert, rozstrzygnięto postępowanie. Do podpisania umowy nie doszło – Centralne Biuro Antykorupcyjne ma podejrzenia, że przetarg był ustawiony. W związku ze sprawą został zatrzymany m.in. jeden z dyrektorów PKP SA.

Kwestia zaniedbanego dworca budzi w Olsztynie sporo emocji. Miasto jest rozgoryczone tym, że przygotowania do inwestycji trwają tak długo, a rozmowy z kolejnymi zmieniającymi się zarządami PKP SA nie przyniosły jak dotąd wększych efektów. Do tych zastrzeżeń odnosiły się ostatnio władze kolei. – Olsztyn nie ma szczęścia do dworców. Chciałem tutaj na ręce prezydenta i wszystkich mieszkańców Olsztyna złożyć przeprosiny. Poprawimy się – deklarował w Olsztynie Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA.

Jak właśnie poinformowało nas PKP SA, poprzedni niesławny przetarg na projekt został unieważniony. – Podjęliśmy działania w celu możliwie najszybszego ogłoszenia nowego. Obecnie weryfikujemy dokumentację przetargową. Przetarg zostanie ogłoszony prawdopodobnie w perspektywie kilku tygodni – informuje Tomasz Leś.

Inwestycja nadal ma być realizowana wspólnie z PKP PLK. – Nie będzie zmiany formuły postępowania – deklaruje Leś. Bez odpowiedzi pozostaje na razie kwestia współpracy z właścicielami innych elementów kompleksu dworcowego. – Działania dotyczące najemców, dzierżawców, czy sąsiednich inwestycji będą koordynowane na etapie projektowym, po wyborze koncepcji – mówi Tomasz Leś.

Nierozwiązania pozostaje też kwestia, czy obecny modernistyczny obiekt zostanie zachowany. Lokalne stowarzyszenia w obawie o efekty prac PKP SA nad zapowiadaną nową pomniejszoną bryłą dworca podjęły działania na rzecz objęcia modernistycznego kompleksu ochroną konserwatorską. Wojewódzki konserwator zabytków nie przychylił się do tych wniosków, ale niedawno jego decyzję uchylił minister kultury i dziedzictwa narodowego, który nakazał ponowną analizę zgromadzonego materiału dowodowego i rozważanie, czy budynek dworca Olsztyn Główny zasługuje na miano zabytku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olsztyn: Kolej zawiodła w sprawie dworca. PKP SA przepraszają

Przestrzeń

Olsztyn: Kolej zawiodła w sprawie dworca. PKP SA przepraszają

Witold Urbanowicz 06 lipca 2018

Olsztyn Główny zabytkiem? Minister zlecił ponowną analizę

Przestrzeń

Olsztyn Główny zabytkiem? Minister zlecił ponowną analizę

Przemysław Farsewicz 29 czerwca 2018

Kolej wybiera projektanta dla stacji i dworca Olsztyn Główny

Przestrzeń

Kolej wybiera projektanta dla stacji i dworca Olsztyn Główny

Witold Urbanowicz 07 czerwca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5