Partnerzy serwisu:
Komunikacja

PKP SA z dworcem od PKS Częstochowa. Na razie z potencjałem

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2019-11-25 10:18
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PKP SA z dworcem od PKS Częstochowa. Na razie z potencjałem
fot. Dominik Wójcik
PKS Częstochowa sprzedało swój dworzec w centrum miasta. Nabywcą został sąsiad, czyli PKP S.A. Powstaje obawa o przeznaczenie dworca autobusowego oraz o konkurs architektoniczny prowadzony przez SARP na zlecenie PKP, obejmujący również sprzedany obiekt.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Częstochowie S.A., jeden z ostatnich w kraju państwowych jeszcze PKS-ów i postawiony niedawno w stan likwidacji, sprzedało sporą nieruchomość w centrum Częstochowy. To działka przy alei Wolności 45/49, na której stoi gmach dworca autobusowego wraz z czterema peronami oraz stanowiskami postojowymi dla autokarów. Nowym właścicielem obiektu są... Polskie Koleje Państwowe S.A. sąsiadujące z dworcem autobusowym swoimi działkami, na których stoją kolejowe domy mieszkalne oraz dworzec kolejowy.

Dworzec i 80 proc. peronów

Zarządzający PKS Częstochowa Prezes Ludwig Kubasiak przybył do spółki – jak to oznajmił w rozmowie w lokalnej telewizji – z misją ratunkową, w czym ma się specjalizować, zaś w swojej karierze menedżera odnotował tylko raz przypadek, gdy zarządzaną spółkę musiał postawić w stan likwidacji. Okazuje się więc, że PKS Częstochowa będzie drugą taką w jego dossier. Likwidujący się przewoźnik, w drodze drugiego przetargu, sprzedał prawa do wieczystego użytkowania gruntów z dworcem i czterema peronami.

- Prawa do nieruchomości zostały nabyte w ramach powtórzonego przetargu, w którym cena wywoławcza została obniżona z około 18,8 mln zł na około 12,5 mln zł. Ostateczna wartość transakcji wyniosła niewiele ponad 12,6 mln zł – poinformował nas Bartłomiej Sarna z Wydziału Prasowego Biura Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych S.A.

Transakcja dotyczy działki o numerze 24/2 w obrębie 0238. Jeśli skonfrontować tę informację z mapami bazującymi na strukturze Geoportalu, to PKS nie sprzedał całego obiektu znanego pasażerom. W skład dworca wchodzi bowiem jeszcze niewielki placyk postojowy wraz z peronem piątym oferującym 4 stanowiska przystankowe – zajmuje on geodezyjną działkę nr 11/5 o formalnym (acz dotąd nieużywanym) adresie al. Wolności 51/53. Jeżeli więc PKP zmieni przeznaczenie zakupionej nieruchomości, to funkcja komunikacyjna zostanie zachowana w szczątkowej formie.

Potencjał inwestycyjny

Wypada zapytać, po co kolei dworzec autobusowy. Można co prawda aranżować własne centrum przesiadkowe integrujące transport autobusowy i kolejowy na uzupełniających się w ten sposób relacjach, ale to rozwiązanie w Polsce rzadko praktykowane – węzeł o podobnej z założenia funkcji powstaje po wschodniej stronie linii kolejowej, tj. przy ul. Piłsudskiego, inwestorem zaś jest – jak w większości tego typu przypadków w kraju – gmina.

Co prawda do tej pory PKP udostępniało parking bezpośrednio pod pobliskim dworcem kolejowym jednemu z komercyjnych przewoźników autobusowych, a ten zaaranżował sobie stanowiska do odjazdów. Wątpliwe jednak by teraz przeniesiono go na dotychczasowy dworzec PKS.

- Nieruchomość, na której znajdują się m.in. obecny budynek dworca autobusowego i perony ze stanowiskami odjazdowym, położona jest w centrum miasta. W ocenie PKP S.A. ma ona duży potencjał inwestycyjny. Warto podkreślić, że działka znajduje się w pobliżu innych nieruchomości zarządzonych przez PKP S.A. – ocenił w imieniu spółki Bartłomiej Sarna.

Luźno dywagując można więc zakładać dalszą odsprzedaż, bądź przeznaczenie pod budownictwo mieszkaniowe – w Częstochowie występuje trudność w pozyskaniu gruntów pod realizację programu „Mieszkanie+” w centrum. Jak będzie – pokaże czas.

Obecnie funkcja komunikacyjna zostanie utrzymana. - PKP S.A. zapewni spółce PKS Częstochowa możliwości korzystania z dworca autobusowego do czasu otwarcia planowanego centrum przesiadkowego. Korzystanie z dworca będzie odbywać się na zasadzie najmu w oparciu o zawarte umowy – oznajmił Sarna.

Konkurs architektoniczny utrzymany

Warto przypomnieć, że pod koniec 2018 r. zawarto porozumienie między MPK SA, PKS Częstochowa i gminą Częstochowa umożliwiające organizowanie konkursu architektoniczno-budowlanego mającego wskazać kierunki działań w zakresie dworca kolejowego. Dzięki porozumieniu uczestnicy mogą operować na gruntach wszystkich podmiotów proponując rozwiązania integrujące różne formy transportu np. w ramach węzła. Czy wobec nieokreślonego przeznaczenia działki nabytej od PKS jest sens dalej prowadzić ów konkurs?

W lipcu br., PKP SA we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddziałem w Częstochowie oraz Gminą Miasto Częstochowa i PKS Częstochowa ogłosiły konkurs na koncepcję architektoniczną obejmującą dworzec Częstochowa oraz zabudowę i zagospodarowanie terenu w jego otoczeniu. PKP S.A. jest głównym organizatorem tego konkursu, a sam konkurs obejmuje również teren dworca PKS, czyli działkę 24/2, więc nie ma to większego wpływu na jego przebieg – zadeklarował rzecznik PKP SA.

Potwierdził to Hubert Wąsek z częstochowskiego oddziału SARP. - Obecnie oczekujemy na złożenie przez uczestników prac konkursowych, a termin zgodnie z zapisami regulaminu upływa już za chwilę, 28 listopada, więc choćby z tego prostego względu oczywistym jest, że na jakiekolwiek zmiany w założeniach jest zwyczajnie za późno – ocenił. - Przede wszystkim jednak nie bardzo widzimy potrzebę zmian, ponieważ tak jak pan wspomniał, zapisy regulaminu umożliwiły uczestnikom konkursu operowanie na gruntach wszystkich stron podpisanego w związku z konkursem porozumienia – oznajmił architekt.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wrocław. Rusza modernizacja dworca PKS

Przestrzeń

Wrocław. Rusza modernizacja dworca PKS

jd/inf. pras. 22 listopada 2018

Pabianice: Pod dworcem powstanie węzeł przesiadkowy

Komunikacja

Pabianice: Pod dworcem powstanie węzeł przesiadkowy

Roman Czubiński 16 lipca 2018

Wrocław. Nowy dworzec autobusowy na zdjęciach

Komunikacja

Wrocław. Nowy dworzec autobusowy na zdjęciach

Jakub Dybalski 07 listopada 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5