Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

PKP SA wybrały wykonawcę nowego dworca Olsztyn Główny za ok. 65 mln zł

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2021-08-17 15:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PKP SA wybrały wykonawcę nowego dworca Olsztyn Główny za ok. 65 mln zł
mat. PKP SA
PKP SA rozstrzygnęły przetarg na budowę dworca Olsztyn Główny. Zastąpi on istniejący, modernistyczny budynek dworca pamiętający przełom lat 60. i 70. XX w. O zamówienie ubiegało się sześć podmiotów, a jedynym kryterium wyboru była cena.

Przedmiotem zamówienia jest budowa dworca Olsztyn Główny który zastąpi istniejącą, modernistyczną budowlę. Nowy obiekt będzie składał się z trzech kondygnacji – dwóch nadziemnych i jednej podziemnej. Ta ostatnia będzie połączona z placem przydworcowym oraz z tunelem, prowadzącym na perony oraz na Zatorze. Więcej o koncepcji piszemy tutaj.

Termin ofert był wielokrotnie przesuwany. Ostatecznie otwarto je w maju. Wystartowało sześć firm z ofertami od 65,4 mln zł do 89,8 mln zł brutto. W budżecie określonym na kwotę 78,099 mln zł zmieściły się trzy oferty.

Dzisiaj (17 sierpnia), po niemal trzech miesiącach, rozstrzygnięto postępowanie. Wygrała firma F.B.I. Tasbud z Warszawy, która złożyła najtańszą propozycję – cena była jedynym kryterium wyboru. Teraz wybór musi uprawomocnić się. Na realizację zamówienia przeznaczono 518 dni, czyli 74 tygodnie (nieco ponad 17 miesięcy).

Nowy budynek otrzyma charakterystyczną formę żagla. – Publikowane do tej pory wizualizacje były opracowane na wczesnym etapie opracowania dokumentacji projektowej, także mają one jedynie charakter poglądowy. Obecnie pracownia projektowa pracuje nad nowymi, które będą doszczegółowieniem już opublikowanych – zaznacza Bartłomiej Sarna z biura prasowego PKP SA.

W nowym budynku zostaną wykorzystane pewne elementy starego dworca. – Obiekty objęte ochroną konserwatorską (mozaika, napis) zostaną po rozpoczęciu prac budowlanych zdemontowane, zabezpieczone, poddane zabiegom konserwacyjnym, a następnie przeniesione na miejsca tożsame z pierwotnymi. Mozaika do wnętrza holu nowego dworca, a napis na elewację budynku. Ich dokładna lokalizacja jest przedmiotem ustaleń z konserwatorem zabytków – mówi Sarna.

Równolegle trwa przetarg PKP PLK na kompleksową przebudowę stacji Olsztyn Główny. Termin składania ofert, również przekładany, minął w zeszłym miesiącu. Wpłynęło aż 12 ofert – wszystkie przewyższają kilkukrotnie budżet określony na 154 mln zł. W postępowaniu przewidziano aukcję elektroniczną w kryterium ceny. Ta jeszcze nie odbyła się.


Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5