Partnerzy serwisu:
Komunikacja

PKP SA wstrzymują się z rozbiórką linii Chojnów – Rokitki. Samorząd chce ją przejąć

Dalej Wstecz
Autor:

Paweł Rydzyński

Data publikacji:
2014-04-23 11:46
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PKP SA wstrzymują się z rozbiórką linii Chojnów – Rokitki. Samorząd chce ją przejąć
fot. Fraczek.marcin, lic. GNUStacja kolejowa w Rokitkach
Na razie prawdopodobnie nie będzie rozbiórki fragmentu linii 316 pomiędzy Chojnowem i Rokitkami, choć powstały już takie plany. Władze woj. dolnośląskiego chciałyby przejąć ten 8-kilometrowy odcinek i wznowić na nim kursowanie pociągów pasażerskich.

Liczący 15 tys. mieszkańców Chojnów jest położony na trasie pomiędzy Legnicą i Węglińcem. Rewitalizacja linii 316 pomiędzy Chojnowem i Rokitkami pozwoliłaby na skierowanie tą trasą pociągów łączących Legnicę (102 tys. mieszkańców) z Żaganiem (27 tys.) i Żarami (39 tys.), co zwiększyłoby wzajemne oddziaływanie na siebie tych trzech miast oraz Chojnowa. Obecnie, na trasie pomiędzy Legnicą (Miłkowicami) i Rokitkami, pociągi Przewozów Regionalnych i Kolei Dolnośląskich kursują krótszą o 3 km trasą przez Goliszów – miejscowość liczącą niespełna 1 tys. mieszkańców. Dodatkowo, przystanek Goliszów jest zlokalizowany ok. 2 km od miejscowości i, wskutek małego zainteresowania, zatrzymują się na nim tylko niektóre pociągi. Dlatego też skierowanie ruchu regionalnego przez Chojnów mogłoby zwiększyć zainteresowanie podróżnych.

PKP SA czeka na informacje od marszałka

Odcinek Chojnów – Rokitki został w 2002 r. zamknięty dla ruchu pasażerskiego, a w 2005 r. dla ruchu towarowego. Niedawno pojawiły się informacje o planowanej rozbiórce tej linii. Bartłomiej Sarna z PKP SA poinformował jednak, że realizacja rozbiórki nie jest pewna. – Rozważamy możliwość rozbiórki. Ostatecznie decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, gdyż mamy sygnały z Urzędu Marszałkowskiego o wstępnym zainteresowaniu przejęciem tego odcinka – mówi Sarna.

Władze woj. dolnośląskiego potwierdziły, że zarówno dotarły do nich, w styczniu br., informacje o planach likwidacji tej linii pomiędzy Chojnowem i Rokitkami, jak i że są zainteresowane jej przejęciem.

– Województwo Dolnośląskie, jako organizator przewozów kolejowych, opiniowało negatywnie wszelkie działania zmierzające do likwidacji tej linii. Ten krótki odcinek w bardzo istotny sposób może uatrakcyjnić realizowaną obecnie relację Legnica-Żary. Stąd, w projekcie Planu Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego dla Województwa znalazł się zapis, potwierdzający wolę skierowania wszystkich obecnie kursujących pociągów Legnica-Żary trasą przez Chojnów, a tym samym zapewnienia skomunikowania samego Chojnowa z północną częścią powiatu legnickiego, gdzie występuje naturalne ciążenie podróżnych, oraz rozszerzenia oferty połączeń między Chojnowem a Legnicą i Wrocławiem, gdzie także występuje duży popyt. Obserwacja wzrostowego trendu liczby podróżnych w całej zachodniej części województwa, oraz wzrastającej popularności połączeń Wrocław-Legnica-Żary, potwierdzają słuszność takich działań – mówi Agnieszka Zakęś, zastępca Dyrektora Departamentu Infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Dolnośląskiego.

Marszałek zwrócił się o informacje nt. możliwości przejęcia linii

Agnieszka Zakęś dodaje, iż Sejmik Województwa Dolnośląskiego przewiduje przejmowanie na własność województwa linii kolejowych i podejmowane są wstępne działania w tym kierunku. – Województwo wystąpiło do PKP SA z prośbą o przekazanie informacji na temat stanu organizacyjno-prawnego oraz możliwości przejęcia na mienie województwa kilku linii kolejowych, w tym linii 316 na odcinku Chojnów-Rokitki. Po udostępnieniu takich danych w UMWD opracowana będzie szczegółowa analiza dotycząca linii kolejowych możliwych do przejęcia, a ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w późniejszym terminie przez Zarząd Województwa w stosownej uchwale – informuje wiceszefowa Departamentu Infrastruktury.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Tychy chcą nadal stawiać na rozwój kolei

Prawo & Finanse

Tychy chcą nadal stawiać na rozwój kolei

Paweł Rydzyński 25 sierpnia 2014

Rybnik chce połączeń do Czech

Prawo & Finanse

Rybnik chce połączeń do Czech

Paweł Rydzyński 20 sierpnia 2014

Na Kujawach plan transportowy sprzeczny ze strategią rozwoju

Komunikacja

Na Kujawach plan transportowy sprzeczny ze strategią rozwoju

Paweł Rydzyński 07 sierpnia 2014

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5