Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

PKP SA: W zagospodarowaniu dworców pomagają samorządy

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-12-09 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PKP SA: W zagospodarowaniu dworców pomagają samorządy
fot. MJDworzec w Grodzisku Mazowieckim
Polskie Koleje Państwowe deklarują próbę komercjalizacji możliwie dużej części niewykorzystywanych powierzchni dworcowych. Ważną dla zarządcy grupą najemców są samorządy lokalne. Te zawierają bowiem umowy długoterminowe i organizują na dworcach biblioteki, centra kultury i inne instytucje publiczne.

Jak zapewniają PKP SA, trwają prace dotyczące komercjalizacji nieużywanych powierzchni na wszystkich administrowanych przez tę spółkę dworcach, na których takie pomieszczenia istnieją. – Prowadzi to do obniżenia kosztów utrzymania obiektów – tłumaczy Michał Stilger, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych. Jednym ze sposobów poszukiwania najemców ma być wystawianie ogłoszeń na stronie internetowej spółki oraz na portalach o nieruchomościach.

Współpraca z samorządami to model strategiczny

– Do promocji wynajmu wykorzystywana jest również reklama outdoorowa – mówi przedstawiciel spółki. Podkreśla również, że jednym z kryteriów, jakimi kierują się PKP przy wyborze najemcy, jest „właściwe spełnianie funkcji związanych z obsługą podróżnych”. W wielu przypadkach, zwłaszcza w odniesieniu do obiektów położonych w mniejszych miejscowościach, chętnych jest jednak mniej niż wolnych lokali.

Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016 – 2021 zakłada więc, że PKP SA będą współpracować przy zagospodarowaniu przestrzeni dworcowych z samorządami lokalnymi. – To dla nas bardzo istotni partnerzy – deklaruje Michał Stilger. Zaznacza przy tym, że Program zakłada pewne standardy aranżacji przestrzeni: każdy przebudowywany dworzec, którego remont uwzględniony jest w dokumencie, ma m.in. ogólnodostępną poczekalnię, toalety i pokój dla rodziców z dziećmi.

Długoterminowe umowy zabezpieczają interes obu stron

Część przestrzeni może być jednak przeznaczona pod wynajem przez gminę. – Największymi beneficjentami takiej współpracy są mieszkańcy danej miejscowości i pasażerowie – ocenia rzecznik PKP SA. Mówi, że w wielu przypadkach dworce „ożyły”, bo można na nich nie tylko poczekać na pociąg, ale także skorzystać z różnych usług: biblioteki, świetlicy czy placówki kulturalnej. – Dzięki umowom długoterminowym samorządy uzyskują atrakcyjną przestrzeń, a my – stałe źródło przychodu – stwierdza.

W ostatnim czasie we współpracy z samorządami albo innymi instytucjami publicznymi zagospodarowane zostały m.in. dworce w Grodzisku Mazowieckim (centrum kultury), Zgorzelcu (harcówka), Wrocławiu (Dworzec Główny – Galeria BWA i biblioteka miejska), Strzelinie (archiwum magistratu i placówka Straży Miejskiej) oraz Gryfinie (Urząd Pracy).

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wieruszów: PKP SA sprzeda nieużywany dworzec

Komunikacja

Wieruszów: PKP SA sprzeda nieużywany dworzec

Kasper Fiszer 29 listopada 2019

Pszczółki: Przetarg na przebudowę zabytkowego dworca

Przestrzeń

Pszczółki: Przetarg na przebudowę zabytkowego dworca

Roman Czubiński 17 sierpnia 2019

Olsztyn. Jest umowa na projekt Dworca Głównego

Przestrzeń

Olsztyn. Jest umowa na projekt Dworca Głównego

jd/inf. pras. 12 sierpnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5