Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

PKP SA rozstrzygają przetarg na Olsztyn Główny po raz trzeci. Zwycięzca ten sam

Dalej Wstecz
Data publikacji:
27-05-2019
Ostatnia modyfikacja:
28-11-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
PKP SA rozstrzygają przetarg na Olsztyn Główny po raz trzeci. Zwycięzca ten sam
fot. MJ
PKP SA, po niekorzystnych rozstrzygnięciach w Krajowej Izbie Odwoławczej, po raz trzeci dokononują rozstrzygnięcia drugiego już przetargu, prowadzonego wspólnie z PKP PLK, na przebudowę stacji i budowę dworca Olsztyn Główny. Tak jak poprzednio, wygrała go firma Multiconsult Polska. Swojego postępowania ws. dworca nie zakończył jeszcze wojewódzki konserwator zabytków, którego decyzje były już dwukrotnie uchylane przez Ministerstwo Kultury.

Od dłuższego czasu ciągnie się postępowanie na przebudowę Olsztyna Głównego. Obecnie procedowana koncepcja kolei zakłada zburzenie istniejącego dworca kolejowego i zastąpienie go znacznie mniejszą bryłą (na co nie zorganizowano nawet konkursu architektonicznego), a także budowę kładki na Zatorze. Kompleksowo zmodernizowany miałby zostać układ torów i peronów. Jednocześnie deweloper, który przejął spółkę PKS, zamierza w miejscu dworca autobusowego postawić kompleks handlowy – z niewielką, podziemną przestrzenią dla autobusów (bez placu postojowego).

Pierwszy przetarg PKP SA i PKP PLK na przebudowę stacji i budowę dworca Olsztyn Główny zakończył się w czerwcu zeszłego roku fiaskiem. Po wyborze zwycięzcy, konsorcjum firm Multiconsult Polska i Przedsiębiorstwem Organizacji Inwestycji Allplan, CBA stwierdziło, że postępowanie mogło być ustawione i do podpisania umowy nie doszło.

Nowy przetarg ruszył we wrześniu zeszłego roku. W styczniu 2019 r. po raz pierwszy postępowanie wygrała firma Multiconsult Polska. Jej jedyny konkurent – firma TPF – odwołała się jednak od rozstrzygnięcia do Krajowej Izby Odwoławczej. W marcu po raz kolejny przetarg wygrała firma Multiconsult Polska, ale i to rozstrzygnięcie zostało podważone. Na przełomie marca i kwietnia KIO nakazała unieważnienie wyboru najkorzystniejszej oferty i wezwanie firmy Multiconsult do uzupełnienia wykazu wykonanych usług o usługę potwierdzającą spełnienie warunku udziału w postępowaniu, zgodnie ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia.

Zamawiający – PKP SA – potrzebował blisko dwóch miesięcy, by drugi już przetarg rozstrzygnąć po raz trzeci. Nie zmieniło to jednak sytuacji, gdyż po raz kolejny wygrał Multiconsult. Może to nie być jednak ostateczne rozstrzygnięcie, gdyż i od tej decyzji przysługuje odwołanie.

Na razie nie wiadomo jednak, co z obecną bryłą dworców kolejowego i autobusowego. Stowarzyszenia społeczne i architektoniczne walczą o objęcie istniejącego zespołu modernistycznych budynków ochroną konserwatorską. Społecznicy przekonują, że istniejący dworzec może być funkcjonalny i nowoczesny. Wojewódzki Konserwator Zabytków nie podzielał jak dotąd tego wniosku i ochroną chce objąć jedynie stare wiaty na peronach 2, 3 i 4 oraz wybrane elementy wyposażenia (mozaiki, zegary, neony). Decyzja konserwatora jednak dwukrotnie była już uchylana na szczeblu ministerialnym ze względów formalnych. Trzeciej decyzji konserwator jeszcze nie wydał.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5