Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

PKP SA ponownie rozstrzygają przetarg na Olsztyn Główny. Co dalej z dworcem?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-03-21 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PKP SA ponownie rozstrzygają przetarg na Olsztyn Główny. Co dalej z dworcem?
fot. MJ
PKP SA po raz kolejny rozstrzygają powtórzony przetarg na przebudowę stacji i budowę nowego dworca Olsztyn Główny. Po raz kolejny przetarg wygrywa Multiconsult Polska i znów wpłynęło odwołanie. Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, ma nadzieję, że sprawa zakończy się szybko. – Dzisiaj powinniśmy dążyć do tego, by w Olsztynie powstał nowy, funkcjonalny, a może i efektowny obiekt, na miarę ambicji naszego miasta – napisał Piotr Grzymowicz.

Przedmiotem ponowionego postępowania jest przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy dworca Olsztyn Główny wraz z modernizacją układu torowo-peronowego i infrastruktury kolejowej. Zakres prac PKP PLK obejmuje przebudowę infrastruktury torowo-peronowej, a PKP SA – wyburzenie istniejącego dworca kolejowego oraz budowę nowego budynku dworca kolejowego wraz z zagospodarowaniem terenu przyległego i niezbędną infrastrukturą. W ramach inwestycji ma powstać połączenie z Zatorzem. Wiadomo, że nowy budynek będzie znacznie mniejszy od obecnego.

O zamówienie ubiegały się dwa podmioty – Multiconsult Polska i TPF – które zaoferowały zbliżoną cenę w przedziale 7,7-7,8 mln zł brutto. Ostatecznie w połowie stycznia PKP SA wybrały firmę Multiconsult, która złożyła tańszą propozycję.

Od wyników przetargu odwołała się firma TPF. Jej zdaniem konkurent powinien zostać wykluczony – jak m.in. podnosił TPF, zwycięzca wprowadził zamawiającego w błąd, do tego nie dokonał tzw. samooczyszczenia (Multiconsult, będący w konsorcjum z Przedsiębiorstwem Organizacji Inwestycji Allplan, wygrał pierwszy przetarg, ale do podpisania umowy nie doszło z uwagi na oskarżenia o ustawienie przetargu. Zarzuty dotyczyły jednak byłego konsorcjanta firmy Multiconsult). Krajowa Izba Odwoławcza przychyliła się tylko do części odwołania w części dotyczącej zastrzeżenia jako tajemnicy przedsiębiorstwa szeregu dokumentów złożonych przez firmę Multiconuslut. Chodzi m.in. o wykaz doświadczenia osoby wskazanej na potrzeby weryfikacji kryterium oceny ofert, zobowiązań podmiotów trzecich (Sudop Praha i Metropolis), wykazy osób oraz wykazy usług wraz z dokumentami potwierdzającymi ich należyte wykonanie.

Na początku marca PKP SA ponownie wskazały firmę Multiconsult jako zwycięzcę postępowania. – 15 marca 2019 r. wykonawca TPF wniósł odwołanie na ponowy wybór najkorzystniejszej oferty – informuje Michał Stilger, rzecznik PKP SA.

Sprawa Olsztyna Głównego nie jest też zamknięta z innego względu. Lokalni aktywiści oraz stowarzyszenia architektoniczne, obawiając się o efekt finalny związany z budową znacznie mniejszego dworca, walczą o uznanie obecnego modernistycznego budynku za zabytek. Już dwa razy wojewódzki konserwator zabytków odmawiał objęcia dworca ochroną, ale sprawa ponownie trafiła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do sprawy niedawno odniósł się Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Jak podkreślił, miasto nie odpowiada za stan dworca. – Osobiście nie widzę naszego dworca zabytkiem, chociaż uważam, że kiedy go pół wieku temu budowano, był jednym z ciekawszych rozwiązań urbanistycznych tego typu. Cieszę się, że moje zdanie podziela Wojewódzki Konserwator Zabytków. Mam nadzieje, że podtrzyma je Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sądzę bowiem, że to jedyna szansa, by Olsztyn doczekał się nowoczesnego obiektu dworcowego. Dzisiaj powinniśmy dążyć do tego, by w Olsztynie powstał nowy, funkcjonalny, a może i efektowny obiekt, na miarę ambicji naszego miasta  napisał prezydent.

AKTUALIZACJA 22 marca

Ministerstwo uchyliło decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Przyczyną są błędy formalne w prowadzonym postępowaniu.


Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Co z Olsztynem Głównym? PKP SA muszą na nowo zbadać oferty

Prawo & Finanse

Co z Olsztynem Głównym? PKP SA muszą na nowo zbadać oferty

Witold Urbanowicz 15 lutego 2019

Nowy dworzec w Olsztynie. Przede wszystkim znacznie mniejszy

Przestrzeń

Nowy dworzec w Olsztynie. Przede wszystkim znacznie mniejszy

Witold Urbanowicz 16 lutego 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5