Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Pasażer przebywa na dworcu krócej. Galeria handlowa nie zawsze dobra

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-12-24 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pasażer przebywa na dworcu krócej. Galeria handlowa nie zawsze dobra
for. StasiÓ Stachów, lic. CC BY 3.0Poznań Główny
Skraca się czas, jaki pasażer spędza na dworcu przed wyjazdem pociągiem dalekobieżnym. W związku z tym nie tak bardzo atrakcyjnym formatem jak jeszcze dekadę temu wydaje się dziś „dworcogaleria”. – W Poznaiu powstał misz-masz – przyznaje PKP SA i zapowiada, że przywróci do użytku stary budynek dworcowy.

Z badań prowadzonych przez PKP SA wynika, że pasażer pociągu dalekobieżnego spędza na dworcu kolejowym około 30 minut. – Ten czas się skraca – podkreślała przy tym podczas Kongresu Kolejowego Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP SA. – Dlatego też tak ważne jest tworzenie centrów komunikacyjnych wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, i my to oczywiście robimy – stwierdziła.

Pasażerów na kolej przyciągnie ekologia

Podkreśliła przy tym dużą rolę parkingów, w tym modelu kiss&ride (bardzo krótkiego postoju). Bardzo ważnym węzłem multimodalnym ma stać się Warszawa Zachodnia, ale wiele tego typu miejsc integrujących różne formy transportu powstaje w mniejszych miastach przy współpracy z samorządami (spośród ośrodków wojewódzkich prace takie realizowane są w Rzeszowie). Spodziewa się ona jednocześnie, że liczba pasażerów kolei będzie rosła nadal, co musi znaleźć odbicie w projektach przebudów dworców.

Wzrosty mają wynikać w jej opinii w dużej mierze ze zwiększenia świadomości, że kolej jest drugim po wodnym pod względem ekologiczności środkiem transportu. Podawała przykłady prognoz dokonywanych w państwach rozwiniętych, np. w Niemczech, gdzie zakładany jest nawet dwukrotny przyrost potoków pasażerskich. – Dlatego też mówimy o nowych, ekologicznych technologiach, które stosujemy np. w innowacyjnych dworcach systemowych. Są one właściwie samowystarczalne, bo tam są pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, odzysk wody deszczowej do spłukiwania toalet czy podlewania zieleni – opisywała.

„Dworcogalerie”? „To nie jest zła koncepcja, ale czasy są już inne”

Małgorzata Zielińska stwierdziła także, że renesans transportu kolejowego jest możliwy w dużej mierze dlatego, że dworce ulokowane są często w centrach miast. To niesie za sobą zaś koniecznośc przykładania dużej wagi np. do estetyki placów przydworcowych. – Pracujemy też nad rozwojem potencjału komercyjnego naszych obiektów – podkreślała.

Zaznaczyła jednak, że oczekiwania pasażerów w ostatnich latach się zmieniły i ci postrzegają już dworce zintegrowane z galeriami handlowymi inaczej. – Dziesięć lat temu to się sprawdzało. Podróżny przebywał wówczas w obiekcie dworcowo-handlowym dłużej. Nie chcę powiedzieć, że to jest zła koncepcja, bo również dziś np. w Mińsku Mazowieckim powstanie dworzec, a przy nim centrum handlowe, parkingi i wszystko, co potrzebne jest pasażerowi. Ta koncepcja jednak ewoluuje – stwierdziła. Oceniła przy tym, że np. w Poznaniu „powstał misz-masz”. – Dlatego postanowiliśmy stary dworzec przekształcić w komfortowe miejsce dla podróżnych – zadeklarowała.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź Fabryczna ma nowego zarządcę

Przestrzeń

Łódź Fabryczna ma nowego zarządcę

Kasper Fiszer 13 grudnia 2019

PKP SA: W zagospodarowaniu dworców pomagają samorządy

Przestrzeń

PKP SA: W zagospodarowaniu dworców pomagają samorządy

Kasper Fiszer 09 grudnia 2019

Wieruszów: PKP SA sprzeda nieużywany dworzec

Komunikacja

Wieruszów: PKP SA sprzeda nieużywany dworzec

Kasper Fiszer 29 listopada 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5