Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

PKP SA naprawią dworzec Dąbrowa Górnicza Ząbkowice. Potem przebudowa

Dalej Wstecz
Data publikacji:
07-10-2022
Ostatnia modyfikacja:
23-11-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
PKP SA naprawią dworzec Dąbrowa Górnicza Ząbkowice. Potem przebudowa
fot. MOs810, lic, CC BY-SA 4.0 Wikimiedia commons
PKP SA przygotowują się do niezbędnego remontu ratunkowego dworca Dąbrowa Górnicza Ząbkowice – w celu uniknięcia katastrofy budowlanej. Równolegle jednak kolej przymierza się do przebudowy obiektu i jego udostępnienia podróżnym.

W czerwcu Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał PKP SA usunięcie nieprawidłowości stanu technicznego budynku zabytkowego i opuszczonego dworca Dąbrowa Górnicza Ząbkowice w terminie do końca 2023 r. Budynek znajduje się w stanie awaryjnym i grozi katastrofą budowlaną. Wykaz prac obejmuje wymianę więźby dachowej z pokryciem, przemurowanie ściany środkowej części zachodniej, zabezpieczenie stropu nad piętrem oraz parterem, odtworzenie stanu pierwotnego schodów wejściowych, wymianę uszkodzonej i zużytej stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie powłoki hydrofobizacyjnej elewacji murowanej.

W związku z tym PKP SA rozpisały postępowanie na częściową modernizację dworca. Celem prac jest „zachowanie stateczności całości budynku i elementów konstrukcyjnych”. Na opracowanie dokumentacji przeznaczono cztery miesiące.

Efektem prac nie będzie ponowne otwarcie dworca. Niemniej jednak Biuro Funduszy i Przygotowania Inwestycji PKP SA poleciło Oddziałowi Gospodarki Nieruchomościami w Katowicach takie wykonanie robót, by w przyszłości możliwe było dalsze przebudowanie dworca – samorząd zadeklarował gotowość zagospodarowania części obiektu.

Jak informują PKP SA, obiekt jest ujęty w programie inwestycji dworcowych do 2023 r. – Obecnie Polskie Koleje Państwowe są w trakcie przygotowań do wykonania doraźnych robót konserwacyjnych, mających na celu zabezpieczenie budynku dworca do czasu docelowej przebudowy. Jednocześnie opracowywana jest również wstępna koncepcja projektu docelowego kształtu przebudowywanego budynku dworca. Ze wstępnych deklaracji wynika, że lokalny samorząd jest zainteresowany zagospodarowaniem powierzchni budynku dworca po przeprowadzeniu jego modernizacji – informuje Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5