Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

PKP SA muszą rozstrzygnąć drugi przetarg ws. Olsztyna Głównego po raz trzeci

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-04-04 16:52
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PKP SA muszą rozstrzygnąć drugi przetarg ws. Olsztyna Głównego po raz trzeci
fot. PF
Nie kończą się perypetie związane z przetargiem na projekt przebudowy stacji i budowy dworca Olsztyn Główny. Krajowa Izba Odwoławcza po raz kolejny nakazała ponowne rozstrzygnięcie drugiego już przetargu, prowadzonego przez PKP SA we współpracy z PKP PLK. Wątpliwości budzi doświadczenie zwycięzcy postępowania.

Olsztyn z utęsknieniem czeka na inwestycję, która poprawiłaby stan Dworca Głównego wraz z całą stacją. Obecnie procedowana koncepcja kolei zakłada zburzenie istniejącego dworca kolejowego i zastąpienie go znacznie mniejszą bryłą, a także budowę kładki na Zatorze. Kompleksowo zmodernizowany miałby zostać układ torów i peronów. Jednocześnie deweloper, który przejął spółkę PKS, zamierza w miejscu dworca autobusowego postawić kompleks handlowy.

W sprawie przedsięwzięcia mnożą się jednak komplikacje. Strona publiczna zdaje się coraz mocniej zarzucać organizacjom społecznym torpedowanie inwestycji z powodu działań na rzecz ochrony konserwatorskiej istniejącego dworca, choć trudno społeczników winić za błędy popełniane przez urzędników. Niedawno Ministerstwo Kultury po raz drugi uchyliło z powodu błędów formalnych decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków o nieobjęciu ochroną kompleksu modernistycznych budynków. Sporo problemów nastręcza jednak sprawne przeprowadzenie procedury przetargowej na projekt przebudowy stacji i budowy nowego dworca. Pierwsze postępowanie nie przyniosło podpisania umowy w związku z działaniami CBA i zarzutami ustawienia przetargu. Na razie rozstrzygnięcia nie przynosi drugie, ogłoszone we wrześniu zeszłego roku postępowanie.

W styczniu 2019 r. PKP SA rozstrzygnęły nowe postępowanie po raz pierwszy, wybierając ofertę firmy Multiconsult Polska. Ta sama firma wygrała też pierwszy przetarg, ale działania jej konsorcjanta zakwestionowało, jak wspomnieliśmy, CBA. Od wyników nowego przetargu odwołał się konkurent – firma TPF – który podnosił kwestię nieuprawnionego utajnienia oświadczeń i dokumentów, złożonych przez zwycięzcę przetargu. Krajowa Izba Odwoławcza przyznała odwołującemu rację i nakazała odtajnienie dokumentów wraz z ponownym zbadaniem ofert.

W marcu PKP SA rozstrzygnęły przetarg po raz drugi, ponownie wybierając ofertę firmy Multiconsult. Od tej decyzji ponownie odwołała się firma TPF, która już miała wgląd do odtajnionych dokumentów w zakresie doświadczenia konkurenta. Kilka dni temu Krajowa Izba Odwoławcza ponownie przyznała rację firmie TPF w zakresie części zarzutów. Decyzją Izby czynność wyboru najkorzystniejszej oferty ma zostać unieważniona. PKP SA muszą ponownie dokonać oceny ofert i wezwać firmę Multiconsult do uzupełnienia wykazu wykonanych usług o usługę potwierdzającą spełnienie warunku udziału w postępowaniu, zgodnie ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5