Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

PKP SA liczy na szybkie porozumienie w sprawie Poznania Głównego

Dalej Wstecz
Data publikacji:
21-12-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
PKP SA liczy na szybkie porozumienie w sprawie Poznania Głównego
fot. Jakub Rösler
PKP SA potwierdziło nam, iż rozmowy w sprawie zawarcia porozumienia w sprawie poznańskiego dworca są na ostatniej prostej. Spółka dodaje, że kolejnym krokiem będzie ogłoszenie, wspólnie z miastem, konkursu architektonicznego na projekt dworca i jego okolic.

W ostatnim czasie przyspieszyły rozmowy pomiędzy władzami Poznania, a spółką PKP SA o dworcu kolejowym Poznań Główny. Druga stacja w Polsce pod względem ilości obsługiwanych pasażerów nie ma szczęścia – obecny dworzec znajduje się w budynku galerii handlowej i zupełnie nie odpowiada potrzebom tak dużego węzła kolejowego.

PKP SA liczy na szybkie porozumienie z miastem

Na pierwszym posiedzeniu parlamentarnego
zespołu ds. Poznania Głównego, które odbyło się w zeszłym tygodniu w Poznaniu pojawili się, oprócz posłów, przedstawiciele miasta Poznania. Magistrat wyraził swój punkt widzenia na to, że nadal nie udało się porozumieć z PKP SA w sprawie dworca. Ponieważ na posiedzeniu nie pojawili się także kolejarze z PKP, zadaliśmy spółce pytania o jej stanowisko w sprawie dworca. .

Jak przekazał nam Bartłomiej Sarna z biura prasowego PKP SA, kluczowe na ten moment jest wypracowanie i podpisanie porozumienia pomiędzy PKP S.A a miastem, które określi m.in. wzajemne zobowiązania stron, obszary działania i inne istotne z punktu widzenia współpracy kwestie. – Mamy nadzieję, że stanie się to niebawem, gdyż kolejnym krokiem po podpisaniu porozumienia będzie wspólne z miastem Poznań ogłoszenie konkursu architektonicznego obejmującego swoim zasięgiem – ulicę Dworcową, plac przed dworcem (teren miejskie) oraz tzw. stary dworzec w Poznaniu oraz należący do PKP S.A. fragment nieruchomości znajdujący się w jego pobliżu – zapowiada.

Kształt nowego dworca określi konkurs architektoniczny

Jak informuje nas przedstawiciel PKP SA, zwycięzca konkursu przygotuje kompleksową dokumentację projektową przebudowy oraz uzyska wszelkie niezbędne pozwolenia i zgody administracyjne – dzięki czemu stanie się możliwe rozpoczęcia prac budowlanych w Poznaniu. PKP SA, chciałoby, żeby prace projektowe zakończyły się do końca 2023 roku.

Jak dodaje, równolegle i niezależnie od kwestii związanych z wypracowaniem porozumienia, PKP SA prowadzi prace nad przygotowaniem koncepcji zagospodarowania dla części inwestycji leżącej na terenach należących do spółki – i to właśnie one zostaną przedstawione konserwatorowi zabytków. Celem tego działania jest opracowanie części wytycznych dla przyszłego konkursu architektonicznego.

– Obecnie jesteśmy na etapie zaawansowanych uzgodnień w zakresie porozumienia – oczywiście określa ono obszary współpracy, ale nie jest ono ani koncepcją zagospodarowania tych obszarów, ani tym bardziej projektem. Na tym etapie są formułowane pewne ogólne założenia, które staną się podstawą dla konkursu architektonicznego – wyjaśnia.

Nie wiadomo jeszcze zatem, jak będzie wyglądał dworzec, przestrzeń za nim, plac przed nim czy sama ulica Dworcowa, a także obsługa logistyczno-transportowa obszaru. – Ta wizja wyłoni się dopiero po wyborze koncepcji opracowanej przez pracownię, która wygra konkurs architektoniczny, a następnie zostanie doprecyzowana na etapie opracowania dokumentacji projektowej – podsumowuje przedstawiciel PKP SA.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5