Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

PKP SA i Poznań wspólnie ws. Wolnych Torów. Powstanie wzorowa dzielnica?

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
28-02-2017
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf, prasowa UM Poznań

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
PKP SA i Poznań wspólnie ws. Wolnych Torów. Powstanie wzorowa dzielnica?
wiz. Mycielski Architecture & Urbanism
Na Wolnych Torach powstanie wielofunkcyjna dzielnica z nowoczesnym osiedlem mieszkaniowym, biurowcami oraz terenami do wypoczynku i rekreacji. Działania związane z zagospodarowaniem tego terenu koordynuje Zespół ds. terenu Wolnych Torów, który właśnie rozpoczął pracę.

W pracach wspólnego zespołu roboczego uczestniczą przedstawiciele PKP, BGK Nieruchomości, a także miasta, tj. Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Wydziału Urbanistyki i Architektury, Miejskiej Pracowni Urbanistycznej oraz ZDM. Współpraca ma zaowocować opracowaniem m.in. spójnej koncepcji zagospodarowania terenu Wolnych Torów oraz stworzeniem tam nowej, atrakcyjnej dzielnicy miasta łączącej – zarówno funkcjonalnie, jak i przestrzennie – Łazarz z Wildą.

– To jest przestrzeń, której nie możemy zmarnować – podkreślił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Mamy świadomość, że naszym obowiązkiem jest zrobienie wszystkiego w taki sposób, by ten teren został w sposób maksymalnie profesjonalny i spójny zagospodarowany, by powstała tam dzielnica dobrze skomunikowana z resztą miasta, z wysokiej jakości architekturą – dodał.

Partnerami miasta w realizacji tego zadania są PKP oraz bank BGK Nieruchomości. Kolej – właściciel części Wolnych Torów – planuje komercyjną inwestycję na tym terenie. – PKP realizuje nową strategię, tzn. nie chce wychodzić z tych inwestycji, sprzedając swoje grunty, ale długofalowo nimi zarządzać. Dlatego będziemy kładli nacisk na jakość zarówno wykonania, jaki architektury oraz urbanistyki, by wartość tych nieruchomości rosła w czasie – zapowiedział Michał Beim, członek zarządu PKP SA. – Zamierzamy zagospodarować część północną Wolnych Torów, głównie między ulicami Matyi a ul. ks. Jakuba Wujka, realizując na tym obszarze nowoczesne biurowce. Chcemy, by były one immanentną częścią wielofunkcyjnej dzielnicy, jaką będą Wolne Tory – przekonywał Beim.

Oprócz biurowców, na Wolnych Torach powstaną budynki mieszkaniowe, w tym także w ramach programu Mieszkanie Plus. – Dla nas jako BGKN projekt poznański jest jednym z najbardziej prestiżowych, ale też jednym z najbardziej kompleksowych. Zdajemy sobie sprawę, że Mieszkanie Plus to tylko jeden z wątków całego przedsięwzięcia architektonicznego i urbanistycznego – zaznaczył Bartłomiej Pawlak, wiceprezes zarządu BGK Nieruchomości. – Dla nas ważne jest to, by w naszych rozwiązaniach – poza architekturą – uwzględniona została cała urbanistyka terenu. Chcemy, by nasze projekty były przyjazne dla mieszkańców i dobrze wpisywały się w otoczenie – mówił Pawlak.

Uporządkowanie Wolnych Torów to jeden z priorytetów prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, który już na początku swojej kadencji rozpoczął intensywne działania w tym kierunku. W 2015 roku Miasto Poznań we współpracy z Polskimi Kolejami Państwowymi ogłosiły konkurs na koncepcję zagospodarowania liczącego 130 hektarów terenu, położonego w centrum Poznania, pomiędzy ul. Hetmańską a Matyi. Na bazie zwycięskiej pracy – do jesieni tego roku – ma zostać opracowana spójna koncepcja urbanistyczna dla Wolnych Torów. Na kolejnym spotkaniu mają też rozpocząć się prace nad stworzeniem harmonogramu współpracy w ramach zespołu.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Poznań: Jak będą wyglądać "Wolne Tory"?

Przestrzeń

Poznań. Czy Nowe Wolne Tory spełnią oczekiwania?

Przestrzeń

Poznań: Co powstanie na Wolnych Torach? Konkurs rozstrzygnięty

Przestrzeń

Poznań i PKP ogłaszają konkurs na Wolne Tory

Przestrzeń

Poznań i PKP ogłaszają konkurs na Wolne Tory

Witold Urbanowicz 16 marca 2015

Zobacz również:

Poznań: Jak będą wyglądać "Wolne Tory"?

Przestrzeń

Poznań. Czy Nowe Wolne Tory spełnią oczekiwania?

Przestrzeń

Poznań: Co powstanie na Wolnych Torach? Konkurs rozstrzygnięty

Przestrzeń

Poznań i PKP ogłaszają konkurs na Wolne Tory

Przestrzeń

Poznań i PKP ogłaszają konkurs na Wolne Tory

Witold Urbanowicz 16 marca 2015

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5