Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Brak zgodny RDOŚ na ochronę sosny falenickiej. PKP PLK: Nie wytniemy jej

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2021-05-12 16:46
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Brak zgodny RDOŚ na ochronę sosny falenickiej. PKP PLK: Nie wytniemy jej
fot. Cybularny, domena publiczna
Od dłuższego czasu toczy się walka o zachowanie charakterystycznej falenickiej sosny, która znajduje się w kręgu oddziaływania planowanej przez PKP PLK rozbudowy linii kolejowej do Otwocka. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska odmówiła uznania jej za pomnik przyrody. Okazuje się jednak, że instytucja, która powinna stać na straży ochrony środowiska, mogła w nadgorliwy sposób opowiedzieć się po stronie inwestora – PLK twierdzą, że sosny nie zamierzają wycinać, gdyż nie koliduje ona z planami rozbudowy linii.

PKP PLK planują rozbudowę linii otwockiej do czterech torów. To oznacza konieczność wycinki wielu drzew. Od dawna są obawy o los charakterystycznej sosny, która z uwagi na kształt pnia i korony twory charakterystyczną formę przestrzenną nad ul. Patriotów.

Rada Warszawy chciała ustanowić sosnę pomnikiem przyrody, ale Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska odmówiła właśnie uzgodnienia projektu uchwały. RDOŚ poinformowała, że drzewo „spełnia kryteria uznania za pomnik przyrody”, jednak nie można pomijać aspektów bezpieczeństwa powszechnego.

Wskazano, że drzewo znajduje się „w strefie wysokiego ryzyka” – w sąsiedztwie infrastruktury drogowej, kolejowej i energetycznej. „Ochrona przyrody winna korespondować z działaniami podejmowanymi przez zarządzających infrastrukturą techniczną, np. w ramach modernizacji linii kolejowej nr 7” – uzasadnia RDOŚ . Jak przekonuje instytucja, należy wyważyć korzyści płynące z objęcia drzewa ochroną i uwzględnienie „uwarunkowań wynikających z położenia w otoczeniu podwyższającym poziom ryzyka”. RDOŚ wskazuje na „niejednoznaczność opinii PKP PLK w sprawie ustanowienia pomnika przyrody, skutkujące m.in. niemożnością oceny w zakresie bezpieczeństwa ruchu kolejowego”. Od decyzji przysługuje odwołanie.

Okazuje się jednak, że sosna… wcale nie wadzi zarządcy infrastruktury kolejowej. „PLK nie wytną sosny w Falenicy. Po zmianie projektu inwestycji w 2019 r., drzewo nie koliduje z planowanym do budowy przejściem” – poinformował właśnie zarządca infrastruktury kolejowej.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5