Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

PKP planują inwestycje na 464 dworcach do 2023 r.

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-06-13 09:58
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PKP planują inwestycje na 464 dworcach do 2023 r.
fot. Jar.ciurus, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
PKP SA mają ambitny plan modernizacji dworców. – Spośród 590 czynnych dworców wybraliśmy 464 dworce, które wymagają prac inwestycyjnych – mówi Marek Michalski, członek zarządu PKP SA. Zarząd pracuje teraz nad określeniem źródeł finansowania.

PKP SA współpracują z samorządami w zakresie nieruchomości w sześciu obszarach. – Pierwszy to przekazywanie nieodpłatnych nieruchomości, w szczególności gruntów z liniami kolejowym, na których realizowane będą lokalne przewozy pasażerskie. To pozwoli na zgodnie z oczekiwaniami obywateli usprawnienie w dziedzinie transportu – mówi Marek Michalski, członek zarządu PKP SA. Jako przykład wymienia linie nieużytkowane przez PKP SA i PLK, które mogą jednak być wykorzystywane przez samorząd w czasie wakacji, a także grunty po zlikwidowanych liniach kolejowych, które są wykorzystywanie pod drogi lokalne, rowerowe i inne cele.

Drugi obszar dotyczy nieodpłatnego przekazywania nieczynnych dworów kolejowych, które otrzymują różne funkcje – głównie kulturalne. Kolejna sfera współpracy obejmuje zbycie nieruchomości w trybie bezprzetargowym na rzecz samorządu. – W latach 2012-2015 PKP SA sprzedało w ten sposób lub dokonały zamiany 213 nieruchomości o wartości rynkowej blisko 135 mln zł – mówi Michalski.

PKP SA współpracuje też w zakresie nieodpłatnego przekazywania niesprzedanych zamieszkałych lokali mieszkalnych i związanej z tym infrastruktury technicznej. W latach 2012-2015 przekazano w ten sposób 1005 lokali mieszkalnych. – Piąty obszar to zagospodarowywanie powierzchni użytkowej na zmodernizowanych przez nas czynnych dworcach kolejowych. Głównie są to dworce zmodernizowane w latach 2012-2015 – wskazuje Michalski. Jak dodaje, koszty najmu w takich przypadkach są ustalane na wysokości kosztów ponoszonych przez PKP. Ostatni obszar to kształtowanie wspólnej polityki zagospodarowywania gruntów – głównie w sąsiedztwie zmodernizowanych dworców.

PKP SA pod nowym zarządem zamierzają kontynuować program remontów dworców. – Zaczęliśmy prace nad szerokim planem inwestycyjnym dotyczącym wszystkich dworców kolejowych w Polsce. Zidentyfikowaliśmy nasze potrzeby, jeżeli chodzi o inwestycje w skali całego kraju. Spośród 590 czynnych dworców wybraliśmy 464 dworce, które wymagają prac inwestycyjnych – mówi Marek Michalski.

Zarząd PKP pracuje teraz nad znalezieniem źródeł finansowania. – W pierwszej kolejności sięgamy po środki z programów operacyjnych. Uruchomiliśmy program inwestycyjny w ramach programu Polska Wschodnia. Wyodrębniliśmy 10 dworców, mówimy o 160 mln zł – wskazuje Michalski. Projektowanie ma rozpocząć się w sierpniu tego roku, by pierwsze dworce mogły zostać oddane w 2018 r. – W ramach POIiŚ znaleźliśmy prawie 1,7 mld zł, które przeznaczymy na finansowanie dworców. To będą dworce średnie i małe lub nawet przystanki, które zamierzamy zmodernizować – dodaje członek zarządu. Prace mają objąć też otoczenia stacji, umożliwiając powstanie parkingów przesiadkowych.

– To jest program inwestycyjny na siedem lat. Chciałbym, by się skończył w 2023 r., czyli tak jak się kończy perspektywa finansowa. Celem jest spojrzenie na infrastrukturę kolejową z punktu widzenia pasażera – by pasażer mógł z tych dworców korzystać, by były one dostępne dla osób niepełnosprawnych i ograniczonych możliwościach poruszania się, z dziećmi, bagażami. Chcemy, żeby to były dworce zielone, pasywne energetycznie – podkreśla Marek Michalski. Jeśli będą problemy ze środkami unijnymi, PKP SA chcą pozyskać środki z budżetu państwa i funduszu kolejowego.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
PKP uporządkują teren wokół dworca Łódź Chojny

Przestrzeń

PKP uporządkują teren wokół dworca Łódź Chojny

Witold Urbanowicz 13 maja 2016

Warszawa Wileńska zostanie odświeżona

Przestrzeń

Warszawa Wileńska zostanie odświeżona

Witold Urbanowicz 05 maja 2016

Jasło przejmie za darmo dworzec PKP

Przestrzeń

Jasło przejmie za darmo dworzec PKP

lk, Rynek Kolejowy 21 kwietnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5