Partnerzy serwisu:
Komunikacja

PKM połączyła Swarzędz i Poznań

Dalej Wstecz
Autor:

jd/inf. pras.

Data publikacji:
2018-09-07 13:29
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PKM połączyła Swarzędz i Poznań
fot. UM Poznań
Swarzędz przystąpił do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Umowę uroczyście podpisano w czwartek 6 września na swarzędzkim dworcu kolejowym. To już piąta linia PeKaeMki, z której mogą korzystać mieszkańcy Poznania i regionu.

Przedstawiciele władz miasta, województwa i samorządu dojechali do Swarzędza specjalnym pociągiem z Dworca Letniego. – To kolejny etap budowania nowej jakości w transporcie zbiorowym – podkreślał Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. – Poznańska Kolej Metropolitalna to również ogromny wysiłek organizacyjny i finansowy. Samorząd województwa bez pomocy miasta Poznania, powiatu poznańskiego i gminy Swarzędz nie mógłby poradzić sobie z tym przedsięwzięciem.

Połączenia do Swarzędza, których dotyczy umowa, zaczęły obowiązywać wraz z wrześniową korektą rozkładu jazdy. Niektóre z połączeń Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będą realizowane z Nowego Tomyśla i Jarocina do Swarzędza. Nada to PKM walory szybkiej kolei miejskiej, która, zatrzymując się na przystankach położonych wzdłuż danej linii kolejowej, pozwoli mieszkańcom miasta i metropolii korzystać w granicach Poznania z bardzo szybkiego środka transportu publicznego.

– Sześć połączeń przejedzie przez Poznań Główny zatrzymując się tylko na chwilę, wymieniając pasażerów – mówił Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. – Dla Poznania to początki szybkiej kolei miejskiej. Nie chcemy jednak na tym poprzestać, myślimy o przyszłości. Po rozmowach z kolejarzami i marszałkiem województwa określiliśmy docelowy takt pociągów między stacjami Poznań Główny i Poznań Wschód – docelowo mają tam jeździć co 15 minut. Takie rozwiązanie będzie doskonałą alternatywą dla innych środków komunikacji, uzupełniając połączenia tramwajowe i autobusowe.

Również w czwartek oficjalnie do użytku oddano węzeł przesiadkowy, znajdujący się przy dworcu PKP w Swarzędzu. Węzeł powstał w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania. Znajdzie się na nim przystanek początkowy i końcowy większości linii autobusowych komunikacji miejskiej organizowanej przez gminę Swarzędz. Jednocześnie może on obsługiwać cztery pojazdy na dwóch wyposażonych w wiaty przystankowe peronach autobusowych. Węzeł składa się również z parkingów na 94 samochodów osobowych oraz wiat rowerowych, które mogą pomieścić 30 jednośladów. Umożliwi to sprawną przesiadkę na pociągi pasażerom Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej, kierowcom i rowerzystom.

Obszar funkcjonowania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej objął gminy i miejscowości w promieniu około 50km od Poznania, wyznaczany przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach: Nowy Tomyśl, Wągrowiec, Grodzisk Wlkp., Jarocin, Szamotuły, Rogoźno, Kościan, Gniezno i Września. 10 czerwca pierwsze pociągi PKM połączyły Poznań z Nowym Tomyślem, Jarocinem, Wągrowcem i Grodziskiem Wielkopolskim. W ramach drugiego etapu, który zaplanowany jest na lata 2019 - 2021, uruchomione będą połączenia do Rogoźna, Gniezna, Wrześni, Kościana i Szamotuł. Docelowo na każdej z 9 linii kolejowych wychodzącej ze stolicy Wielkopolski pociągi pojadą regularnie, co pół godziny rano i po południu oraz co godzinę w pozostałym czasie. Pasażerowie mogą kupić bilet, które potem umożliwi im korzystanie z komunikacji w Poznaniu.

Przewoźnikiem są Koleje Wielkopolskie - wszystkie pociągi, które będą jeździły w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będą biało-czerwone z charakterystycznym logo PKM.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Poznań. Tramwaj w barwach pociągu

Komunikacja

Poznań. Tramwaj w barwach pociągu

Jakub Dybalski 01 czerwca 2018

Poznańska Kolej Metropolitalna: Wszystko gotowe do startu

Komunikacja

Poznańska Kolej Metropolitalna: Wszystko gotowe do startu

Roman Czubiński 25 maja 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5