Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

PKM Jastrzębie nie upadnie. Będzie podwykonawstwo dla Warbusa

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2015-09-28 10:10
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PKM Jastrzębie nie upadnie. Będzie podwykonawstwo dla Warbusa
fot. MZK Jastrzębie, źródło: mzkjastrzebie.comJastrzębie
Przegłosowane przez radnych Jastrzębia–Zdroju pozostanie w Międzygminnym Związku Komunikacyjnym pozwoli na… przetrwanie PKM Jastrzębie. Paradoksalnie przewoźnik, którego ratowanie było powodem wystąpienia miasta ze związku na początku roku, będzie mógł dalej funkcjonować dzięki temu, że po kilku miesiącach miasto wraca.

W piątek opisaliśmy decyzję radnych Jastrzębia–Zdroju dotyczącą powrotu do MZK Jastrzębie–Zdrój. Ta sama nazwa nie jest przypadkiem. Ponad połowa przewozów związku dotyczy właśnie tego miasta. Wystąpienie Jastrzębia–Zdroju ze związku, co miało miejsce na początku roku, spowodowałoby jego upadek. Decyzja miała wejść w życie z początkiem stycznia.

Miasto postanowiło opuścić związek, bo lokalny przewoźnik PKM Jastrzębie przegrał wieloletni przetarg MZK na obsługę linii. Bez zlecenia na przewozy firma miała upaść, a 200 pracowników stracić pracę. Lokalni samorządowcy uznali, że ratując miejsca pracy wyborców trzeba by wyplątać się w jakikolwiek sposób z umowy będącej następstwem przetargu, który wygrał Warszawski Warbus.

– Umowę jednak i tak trzeba było podpisać – tłumaczy Benedykt Lanuszny, dyrektor biura MZK. – Ale sytuacja była zmienna. Warbus porozumiał się z PKM w sprawie podwykonawstwa. Ostatecznie przetrwanie MZK właściwie umożliwia dalszą działalność PKM – dodaje.

W przeciwieństwie więc do tego czym przez miesiące straszono w Jastrzębiu–Zdroju, żeby ratować miejsca pracy w PKM trzeba było utrzymać MZK. Zgodnie z umową między przewoźnikami PKM będzie wykonywać połowę przewozów powierzonych Warbusowi. Być może więcej, wszystko zależy od tego jak obie firmy się – w nowej sytuacji – umówią. Zresztą już w trakcie przetargu PKM zaznaczał, że chciałby obsługiwać mniejszą liczbę połączeń, niż do tej pory.

Trudno ocenić, jak ta sytuacja będzie funkcjonować na dłuższą metę. PKM jest w trudnej sytuacji finansowej. Przetarg przegrało, bo Warbus zaproponował tańsze usługi. Trudno więc się spodziewać, by dzięki wykonywaniu usług na rzecz Warbusa zarobił satysfakcjonujące firmę pieniądze. Z drugiej strony na dziś dzięki takiemu rozwiązaniu będzie miało gdzie jeździć. Co prawda realizuje przewozy również m.in. w Żorach, ale to Jastrzębie–Zdrój jest jego głównym obszarem działalności.

Więcej o MZK Jastrzębie-Zdrój przeczytasz tutaj.Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.
Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warbus chce szkolić kierowców na Śląsku za ich pieniądze

Komunikacja

Warbus chce szkolić kierowców na Śląsku za ich pieniądze

Jakub Dybalski 18 stycznia 2016

Jastrzębie–Zdrój jednak wciąż w MZK. Bez rewolucji na Śląsku?

Prawo & Finanse

Jastrzębie–Zdrój jednak wciąż w MZK. Bez rewolucji na Śląsku?

Jakub Dybalski 25 września 2015

W Jastrzębiu-Zdroju Warbus i PKM wojują na listy

Prawo & Finanse

W Jastrzębiu-Zdroju Warbus i PKM wojują na listy

Jakub Dybalski 17 lutego 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5