Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Piotrków Trybunalski konkretyzuje plany zakupowe: wniosek o 10 elektrobusów z ZTP

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-03-19 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Piotrków Trybunalski konkretyzuje plany zakupowe: wniosek o 10 elektrobusów z ZTP
fot. Jan Oosterhuis, lic. CC BY-SA 3.0Autobus elektryczny
W rozkładzie jazdy piotrkowskiej komunikacji miejskiej pojawiły się niedawno cięcia, zaplanowano je jednak jeszcze przed pandemią. Nie zahamuje ona inwestycji taborowych. Miasto chce pozyskać środki na dziesięć autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ich ładowania.

Samorząd Piotrkowa Trybunalskiego zapowiadał już wcześniej, że będzie ubiegać się o dofinansowanie zakupów taborowych w ramach programu Zielony Transport Publiczny. Teraz poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących planowanej inwestycji. – Wniosek złożony do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczy zakupu dziesięciu autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą – mówi Robert Angel z Zarządu Dróg i Utrzymania Mostów w Piotrkowie Trybunalskim. Szacowana wartość przedsięwzięcia to prawie 34 mln zł.

Priorytet to wymiana taboru, w tym na bezemisyjny

Wymiana taboru MZK ma być zgodnie z deklaracją naszego rozmówcy priorytetem inwestycyjnym miasta w zakresie transportu zbiorowego. Podkreśla on wagę wprowadzenia do ruchu pojazdów zeroemisyjnych. Zapewnia także, że miasto nie zrezygnowało z realizacji swoich planów w związku z trwającą pandemią. Nie jest też przygotowywana podwyżka cen biletów. – Nie ma w planach także ograniczenia liczby kursów – dodaje.

W trakcie obowiązywania stanu epidemii – w sierpniu zeszłego roku – rozkład jazdy autobusów został przy tym znacznie zmodyfikowany. – Koncepcja zmian zrodziła się jednak przed pandemią – mówi przedstawiciel samorządu. U podstawy korekt leżał coroczny spadek liczby przewożonych pasażerów. ZDiUM zwrócił także uwagę, że wykorzystanie autobusów w niedziele po wprowadzeniu zakazu handlu było niewielkie. W dni wolne oraz przez cały tydzień na obszarach peryferyjnych liczba kursów została więc zmniejszona.

Miasto krytycznie o rządowych regulacjach

– Roczna liczba wozokilometrów zmniejszyła się o ok. 10 proc. – usłyszeliśmy. Jednocześnie wprowadzono wspólny takt dla większości połączeń. W opinii magistratu pozwoliło to na utrzymanie wysokiej częstotliwości sumarycznej na głównych ciągach komunikacyjnych obsługiwanych przez kilka linii.

W okresie pandemii wpływy z tytułu sprzedaży biletów do miejskiej kasy spadły o ok. 40 proc. Mimo zmniejszenia liczby pasażerów miasto krytycznie odnosi się do rządowych obostrzeń dotyczących limitu pasażerów mogących jednocześnie podróżować w pojeździe komunikacji miejskiej. – Są obe utrzymywane bez jakichkolwiek badań krajowych i wbrew wynikom badań naukowych dotyczących transmisji i liczby zakażeń koronawirusem w transporcie publicznym przeprowadzonych w Europie Zachodniej – ocenia Robert Angel. Twierdzi on, że jedynym realnym skutkiem jest wzrost kosztów obsługi.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5