Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Pilzno przygotowuje się do wydłużenia sieci tramwajowej

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2022-05-17 12:41
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pilzno przygotowuje się do wydłużenia sieci tramwajowej
fot. KUBE
Pilzno zamierza poprawić komunikację do dzielnicy Vinice. Powstać ma – planowana kilka dekad temu – linia tramwajowa w ciągu ul. Na Chmelnici. Pozwoli to na uruchomienie linii nr 3.

W ramach ewaluacji budżetu za zeszły rok Rada Miasta Pilzna zatwierdziła przeznaczenie środków w wysokości 10 mln koron na przygotowanie dokumentacji projektowej do decyzji o warunkach zabudowy oraz uwzględniła zamiar realizacji linii w zaktualizowanym planie mobilności. Środki posłużą też do zaprojektowania zmian na Mikulášské náměstí i ul. Radyňskiej.

Vinice to duże spore osiedle z blokami z wielkiej płyty. Do upadku Czechosłowackiej Republiki Ludowej zrealizowano jednie południową część osiedla. – Wówczas nie wprowadzono komunikacji tramwajowej, choć układ ulicy Na Chmelnici przewiduje poprowadzenie linii tramwajowej. Obecnie osiedle obsługuje linia autobusowa nr 41. Planowana rozbudowa osiedla Vinice-sever stwarza kolejny impuls dla komunikacji tramwajowej – mówi Miroslav Klas z Pilzna.

Na osiedlu Vinice na stale mieszka 7500 osób, a kolejne 5000 osób będzie mieszkać w odległości krótkiego spaceru w ramach osiedla Vinice-sever. Dzięki wydzielonej infrastrukturze tramwaje w pokonają w godzinach szczytu trasę od przystanku Hodonínská do centrum o siedem minut krócej.


mat. SVSMP

Długość nowej trasy wyniesie 1,5 km. Torowisko będzie odchodzić od istniejącej linii tramwajowej w rejonie przystanku Zoologická zahrada i prowadzić między jezdniami ul. Na Chmelnicích. Kraniec dla tramwajów dwukierunkowych zaplanowano za skrzyżowaniem z ul. Znojemską. Przewidziano cztery nowe przystanki. – Przebudowana zostanie ul. Na Chmelnicích, gdzie pojawią się miejsca parkingowe zieleń, drogi rowerowe i chodniki po obu stronach ulicy. Drugi kraniec linii nr 3 znajdzie się na Mikulášské náměstí – zawracanie tramwajów jest możliwe poprzez ulice Sladkovského i Radyňską. W tym celu przebudowana zostanie ul. Radyňska. Za szkołą postanie tor postojowy, by tramwaje linii 2 i 3 mogły się swobodnie mijać – mówi Michal Vozobule, wiceburmistrz Pilzna.

Dodatkowo do osiedla mają dojechać trolejbusy. Projekt ma zostać zrealizowany po przedłużeniu alei Svobody i Znojemskiej (na tej drugiej stoją już słupy trakcyjne, przygotowane na rozbudowę).

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pilzno kupi kolejne tramwaje Škody

Komunikacja

Pilzno kupi kolejne tramwaje Škody

Witold Urbanowicz 18 października 2021

Nowe tramwaje Skody dotarły do Pilzna. W sierpniu jazdy próbne

Komunikacja

Nowe tramwaje Skody dotarły do Pilzna. W sierpniu jazdy próbne

Witold Urbanowicz 28 lipca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5