Partner serwisu
Przestrzeń

Piła: W dawnej parowozowni powstanie muzeum. Ale kiedy?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
07-06-2024
Ostatnia modyfikacja:
07-06-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Piła: W dawnej parowozowni powstanie muzeum. Ale kiedy?
fot. UM Piła
Władze wielkopolskiej Piły potwierdzają zamiar przejęcia od PKP SA kompleksu dawnej parowozowni, tzw. okrąglaka. Budynek ma stać się siedzibą muzeum kolejnictwa. Kiedy placówka kulturalna, która zajęłaby się także np. organizacją koncertów, będzie mogła rozpocząć działalność – póki co nie wiadomo.

W kwietniu Polskie Koleje Państwowe poinformowały o planie przekazania miastu gmachu dawnej parowozowni Piła Główna. Charakterystyczny obiekt, tzw. okrąglak, ma trafić w ręce lokalnego samorządu do końca tego roku, gdy zakończą się przygotowania formalne. Teraz zamiar przejęcia nieruchomości potwierdza gmina. Zapewnia też, że pozostająca w nie najlepszym stanie technicznym historyczna lokomotywownia zostanie wkrótce gruntownie wyremontowana.

Miasto liczy na dofinansowanie renowacji obiektu

– Trudno dziś oszacować wartość tej inwestycji – zaznacza jednak Piotr Gadzinowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Piły. Dodaje, że środki na przeprowadzenie niezbędnej renowacji pochodzić będą zarówno z budżetu gminy, jak i z funduszy europejskich oraz krajowych. Nie podaje przy tym żadnych konkretów dotyczących np. zamiaru starania się o dofinansowanie w ramach konkretnego programu UE czy rządu.

Nie wiemy też, kiedy renowacja mogłaby się rozpocząć. UM przedstawia natomiast zarys nowego zagospodarowania obiektu. – W odrestaurowanej parowozowni planujemy otworzyć część muzealną związaną z kolejnictwem – usłyszeliśmy. Taki zamysł ma wynikać nie tylko z historii tego konkretnego miejsca, ale także z roli, jaką kolej odegrała w dziejach miasta.

Wkrótce gastronomia w parowozowni, na razie – na dworcu

– Jednocześnie w wyremontowanej parowozowni odbywać się będą koncerty, wystawy, konferencje i inne wydarzenia o charakterze społecznym – opisuje przedstawiciel magistratu. W ramach prac na terenie samej parowozowni i jej otoczenia wygospodarowana ma zostać również przestrzeń gastronomiczna i przeznaczona na realizację innych usług. Lokomotywownia będzie pierwszą nieruchomością kolejową, którą przejmie pilski samorząd.

– Współuczestniczyliśmy natomiast w remoncie i odrestaurowaniu zabytkowego dworca Piła Główna – przypomina Piotr Gadzinowski. Należąca do miasta spółdzielnia socjalna Nowe Horyzonty prowadzi tam teraz kawiarnię. Mieści się ona w odrestaurowanej tzw. sali cesarskiej, która dzięki temu pozostaje dostępna dla podróżnych.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5