Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Pierwszy tramwaj dwusystemowy na Węgrzech otwarty

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2021-11-29 16:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pierwszy tramwaj dwusystemowy na Węgrzech otwarty
fot. MAV
Pierwszy tramwaj dwusystemowy na Węgrzech otwarty
Pierwszy tramwaj dwusystemowy na Węgrzech otwarty
Pierwszy tramwaj dwusystemowy na Węgrzech otwarty
Na Węgrzech w poniedziałek 29 listopada ruszyła pierwsza linia tramwaju dwusystemowego, łączącego Segedyn i Hódmezővásárhely. Pomiędzy miastami tramwaj porusza się po linii kolejowej. Połączenie obsługują Citylinki, wyprodukowane przez Stadlera.

Pierwszy tramwaj odjechał punktualnie w poniedziałek 29 listopada o godz. 3:31 z Hódmezővásárhely. Odjazdy z Hódmezővásárhely odbywają się co godzinę do godz. 23:31, a z pętli Szeged pályaudvar w godz. 4:38-23:38 również w takcie godzinnym. Do 15 kwietnia przejazdy będą bezpłatne.

W Segedynie tramwaje wyruszają z pętli przy głównym dworcu kolejowym. Dalej kursują po trasie linii nr 1. Na stacji Szeged-Rókus wjeżdżają na linię kolejową nr 135 Szeged – Békéscsaba. W okolicach stacji Hódmezővásárhely Népkert pojazdy wjeżdżają na nowo wybudowaną linię tramwajową, prowadzącą przez centrum Hódmezővásárhely, do dworca głównego w tej miejscowości. Cała trasa liczy 31,6 km. W miastach tramwaje jadą z prędkością do 50 km/h, a na linii kolejowej – 80 km/h.

Od połowy stycznia częstotliwość kursowania tramwajów zostanie zwiększona do 20 minut w szczycie, pojawią się też nocne kursy w weekend. Ostateczna wersja rozkładu wejdzie w życie w połowie kwietnia.

W ramach projektu \wybudowano 1,5-km linii tramwajowej między istniejącą siecią tramwajową a linią kolejową nr 135 w rejonie stacji Rókus. W celu zwiększenia przepustowości linii kolejowej dobudowano w dwóch miejscach tor o łącznej długości ok. 8 km. W Hódmezővásárhely wybudowano ok. 3,3 km linii tramwajowej z dwiema mijankami i siecią trakcyjną. Wybudowano też parking przesiadkowy, a przy stacji Szeged Rendező zaplecze do obsługi taboru.

Linię obsługują 37,2-metrowe spalinowo-elektryczne Citylinki, wyprodukowane przez Stadlera. Jego szerokość to 2650 mm, a masa – 69,7 ton. Każdy tramwaj mieści 216 pasażerów (4 os./m2), w tym 92 na miejscach siedzących (z czego 16 składanych). W pojeździe znajdują się dwie wielofunkcyjne przestrzenie umożliwiające przejazd czterech pasażerów na wózkach, bądź ośmiu rowerów. W pojeździe z każdej strony znajdują się cztery pary podwójnych drzwi. Znamionowa moc silnika trakcyjnego to 4x145 kW, a diesla – 2x390 kW.

W sumie kupiono osiem pojazdów, ale zamówienie może być powiększone o kolejne cztery jednostki. Za obsługę połączenia odpowiadają Koleje Węgierskie (MÁV). Więcej o inwestycji piszemy tutaj.
Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Polska: Zakaz lotów do 7 państw afrykańskich

Prawo & Finanse

Polska: Zakaz lotów do 7 państw afrykańskich

simetra 29 listopada 2021

Pod koniec listopada ruszy pierwszy węgierski tramwaj dwusystemowy

Przestrzeń

Pod koniec listopada ruszy pierwszy węgierski tramwaj dwusystemowy

Witold Urbanowicz 14 listopada 2021

Pierwszy tramwaj dwusystemowy Stadlera dotarł na Węgry

Przestrzeń

Pierwszy tramwaj dwusystemowy Stadlera dotarł na Węgry

Witold Urbanowicz 21 stycznia 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5