Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Pierwszy Swing dla Jass gotowy

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2021-05-06 14:13
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Pesa

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pierwszy Swing dla Jass gotowy
fot. Pesa
Pierwszy Swing dla Jass gotowy
Pierwszy Swing dla Jass gotowy
Pierwszy Swing dla Jass gotowy
Pierwszy Swing dla Jass gotowy
Pierwszy Swing dla Jass gotowy
Burmistrz Jass, historycznej stolicy Rumunii, przyjechał do Bydgoszczy by w bydgoskich zakładach zapoznać się produkcją tramwajów, które Pesa dostarczy do tego miasta. Z władzami Bydgoszczy rozmawiał o doświadczeniach w realizacji polityki transportowej i możliwościach współpracy obu miast.

Jassy (Iași), stolica regionu i drugie co do wielkości miasto Rumunii, ma ponad 300 tysięcy mieszkańców. To jedno z najstarszych i historycznie najważniejszych miast leżących na skrzyżowaniu szlaków handlowych w tej części Europy. Jest znaczącym ośrodkiem uniwersyteckim, kulturalnym i technologicznym. Swoje siedzimy i centra badawcze ma w Iasi wiele globalnych firm branży IT, a liczba miejsc pracy w tym sektorze stale rośnie i szacuje się, że w najbliższych latach osiągnie poziom ponad 30 tysięcy zatrudnionych. Miasto konsekwentnie stawia na ekologiczny transport, a każdego dnia pasażerów wozi ponad 120 tramwajów. Po modernizacji infrastruktury władze zdecydowały się na zakup nowoczesnego taboru.

Pesa wygrała przetarg na dostawę 16 tramwajów dla Jass w 2020 roku. Bydgoska firma zaoferowała Iasi pięcioczłonowy tramwaj Swing na bazie modelu 122 NaŁ-10, który dostosowano do potrzeb i specyfiki rumuńskiego miasta. Pojazd ma 30,5 m długości, może jednocześnie przewozić 239 pasażerów, w tym 58 na miejscach siedzących.

Produkcja pojazdów trwa, a pierwszy Swing jest już gotowy i rozpoczął testy homologacyjne. Burmistrz Mihai Chirica przyjechał do Bydgoszczy w towarzystwie Ovidiu Dranga, ambasadora Rumunii w Polsce. Najpierw w bydgoskiej fabryce obejrzeli pierwszy gotowy tramwaj oraz zwiedzili halę, w której trwa produkcja kolejnych tramwajów dla Jass, a później w bydgoskim ratuszu razem z przedstawicielami Pesy spotkali się z władzami miasta. Rozmowy dotyczyły nie tylko doświadczeń w realizacji polityki transportowej, inwestycji w nowe linie tramwajowe czy Inteligentnego Systemu Transportowego, ale także możliwości współpracy obu miast w różnych dziedzinach. Miasto Jassy, podobnie jak Bydgoszcz, stawia w transporcie publicznym na komunikację tramwajową. Po zakończeniu modernizacji i budowy nowych linii chce sukcesywnie wymieniać stary tabor, a pierwsze nowoczesne tramwaje dla historycznej stolicy Rumunii pochodzić będą właśnie z bydgoskiej Pesy.


fot. Pesa

Burmistrz Mihai Chirica, po obejrzeniu pierwszego, gotowego już Swinga podkreślał europejski standard tramwaju, wyposażonego w nowoczesne systemy sterowania, jego design oraz bezpieczeństwo i komfort jakie pojazd zapewnia pasażerom. – Chciałbym podkreślić, że dla nas, mieszkańców Jass, tramwaje Pesa Swing stanowią historyczny moment i wyznaczą nowe standardy transportu publicznego – mówił Chiric.

– Cieszę się, że mogę gościć burmistrza Jass w Bydgoszczy. Tym bardziej, że bezpośrednim powodem wizyty nad Brdą jest kontrakt Pesy na dostawę tramwajów do historycznej stolicy Rumunii. Pesa to jeden z naszych ambasadorów i jako bydgoszczanin mogę tylko być dumny, że nowoczesnymi i komfortowymi tramwajami z Bydgoszczy podróżować będą już niebawem mieszkańcy Jass. W Bydgoszczy konsekwentnie inwestujemy w transport szynowy i nowoczesny tabor – komunikacja tramwajowa jest nie tylko szybka i komfortowa ale i ekologiczna – powiedział po spotkaniu Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

W czasie spotkania w bydgoskim ratuszu ustalono, że w najbliższym czasie wydziały odpowiedzialne w obu urzędach za kontakty międzynarodowe określą potencjalne obszary współpracy, tak by mogli z niej skorzystać przede wszystkim mieszkańcy obu miast. Niewykluczone, że zacieśnienie tej współpracy zbiegnie się z dostawą pierwszych tramwajów z Bydgoszczy do Jass.

– To kolejna wizyta naszych zagranicznych partnerów w Bydgoszczy, która pokazuje, że relacje gospodarcze mogą otwierać nowe możliwości współpracy. W naszym przypadku jest to możliwe dzięki wsparciu władz miasta, na które zawsze jako firma możemy liczyć – podkreślił Krzysztof Zdziarski, prezes Pesy.


fot. Primăria Municipiului Iași

Wyprodukowany już Swing dla Jass rozpoczął właśnie testy homologacyjne, w najbliższych dnia przeprowadzone zostaną między innymi jazdy próbne na bydgoskich liniach tramwajowych. Pierwsze trzy tramwaje mają dotrzeć do Rumunii w sierpniu tego roku. – Konsekwentnie realizujemy założony plan produkcji. Od potwierdzenia zamówienia przez władze Iasi minęło 10 miesięcy, pierwszy tramwaj jest gotowy, a dostawy będą realizowane zgodnie z harmonogramem – podkreśla Marcin Grzyb, dyrektor sprzedaży lekkich pojazdów szynowych Pesy.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pesa dostarczy tramwaje do Jassów w Rumunii. Jest umowa

Komunikacja

Pesa dostarczy tramwaje do Jassów w Rumunii. Jest umowa

Redakcja 18 czerwca 2020

Pesa wygrała przetarg w Jassach na dostawy tramwajów

Komunikacja

Pesa wygrała przetarg w Jassach na dostawy tramwajów

Witold Urbanowicz 04 lutego 2020

Pesa dostarczy tramwaje do Jassów w Rumunii?

Komunikacja

Pesa dostarczy tramwaje do Jassów w Rumunii?

Witold Urbanowicz 18 lipca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5