Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Pierwszy Swing dla Jass gotowy

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
06-05-2021
Ostatnia modyfikacja:
19-03-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Pesa

Podziel się ze znajomymi:

Burmistrz Jass, historycznej stolicy Rumunii, przyjechał do Bydgoszczy by w bydgoskich zakładach zapoznać się produkcją tramwajów, które Pesa dostarczy do tego miasta. Z władzami Bydgoszczy rozmawiał o doświadczeniach w realizacji polityki transportowej i możliwościach współpracy obu miast.

Jassy (Iași), stolica regionu i drugie co do wielkości miasto Rumunii, ma ponad 300 tysięcy mieszkańców. To jedno z najstarszych i historycznie najważniejszych miast leżących na skrzyżowaniu szlaków handlowych w tej części Europy. Jest znaczącym ośrodkiem uniwersyteckim, kulturalnym i technologicznym. Swoje siedzimy i centra badawcze ma w Iasi wiele globalnych firm branży IT, a liczba miejsc pracy w tym sektorze stale rośnie i szacuje się, że w najbliższych latach osiągnie poziom ponad 30 tysięcy zatrudnionych. Miasto konsekwentnie stawia na ekologiczny transport, a każdego dnia pasażerów wozi ponad 120 tramwajów. Po modernizacji infrastruktury władze zdecydowały się na zakup nowoczesnego taboru.

Pesa wygrała przetarg na dostawę 16 tramwajów dla Jass w 2020 roku. Bydgoska firma zaoferowała Iasi pięcioczłonowy tramwaj Swing na bazie modelu 122 NaŁ-10, który dostosowano do potrzeb i specyfiki rumuńskiego miasta. Pojazd ma 30,5 m długości, może jednocześnie przewozić 239 pasażerów, w tym 58 na miejscach siedzących.

Produkcja pojazdów trwa, a pierwszy Swing jest już gotowy i rozpoczął testy homologacyjne. Burmistrz Mihai Chirica przyjechał do Bydgoszczy w towarzystwie Ovidiu Dranga, ambasadora Rumunii w Polsce. Najpierw w bydgoskiej fabryce obejrzeli pierwszy gotowy tramwaj oraz zwiedzili halę, w której trwa produkcja kolejnych tramwajów dla Jass, a później w bydgoskim ratuszu razem z przedstawicielami Pesy spotkali się z władzami miasta. Rozmowy dotyczyły nie tylko doświadczeń w realizacji polityki transportowej, inwestycji w nowe linie tramwajowe czy Inteligentnego Systemu Transportowego, ale także możliwości współpracy obu miast w różnych dziedzinach. Miasto Jassy, podobnie jak Bydgoszcz, stawia w transporcie publicznym na komunikację tramwajową. Po zakończeniu modernizacji i budowy nowych linii chce sukcesywnie wymieniać stary tabor, a pierwsze nowoczesne tramwaje dla historycznej stolicy Rumunii pochodzić będą właśnie z bydgoskiej Pesy.


fot. Pesa

Burmistrz Mihai Chirica, po obejrzeniu pierwszego, gotowego już Swinga podkreślał europejski standard tramwaju, wyposażonego w nowoczesne systemy sterowania, jego design oraz bezpieczeństwo i komfort jakie pojazd zapewnia pasażerom. – Chciałbym podkreślić, że dla nas, mieszkańców Jass, tramwaje Pesa Swing stanowią historyczny moment i wyznaczą nowe standardy transportu publicznego – mówił Chiric.

– Cieszę się, że mogę gościć burmistrza Jass w Bydgoszczy. Tym bardziej, że bezpośrednim powodem wizyty nad Brdą jest kontrakt Pesy na dostawę tramwajów do historycznej stolicy Rumunii. Pesa to jeden z naszych ambasadorów i jako bydgoszczanin mogę tylko być dumny, że nowoczesnymi i komfortowymi tramwajami z Bydgoszczy podróżować będą już niebawem mieszkańcy Jass. W Bydgoszczy konsekwentnie inwestujemy w transport szynowy i nowoczesny tabor – komunikacja tramwajowa jest nie tylko szybka i komfortowa ale i ekologiczna – powiedział po spotkaniu Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

W czasie spotkania w bydgoskim ratuszu ustalono, że w najbliższym czasie wydziały odpowiedzialne w obu urzędach za kontakty międzynarodowe określą potencjalne obszary współpracy, tak by mogli z niej skorzystać przede wszystkim mieszkańcy obu miast. Niewykluczone, że zacieśnienie tej współpracy zbiegnie się z dostawą pierwszych tramwajów z Bydgoszczy do Jass.

– To kolejna wizyta naszych zagranicznych partnerów w Bydgoszczy, która pokazuje, że relacje gospodarcze mogą otwierać nowe możliwości współpracy. W naszym przypadku jest to możliwe dzięki wsparciu władz miasta, na które zawsze jako firma możemy liczyć – podkreślił Krzysztof Zdziarski, prezes Pesy.


fot. Primăria Municipiului Iași

Wyprodukowany już Swing dla Jass rozpoczął właśnie testy homologacyjne, w najbliższych dnia przeprowadzone zostaną między innymi jazdy próbne na bydgoskich liniach tramwajowych. Pierwsze trzy tramwaje mają dotrzeć do Rumunii w sierpniu tego roku. – Konsekwentnie realizujemy założony plan produkcji. Od potwierdzenia zamówienia przez władze Iasi minęło 10 miesięcy, pierwszy tramwaj jest gotowy, a dostawy będą realizowane zgodnie z harmonogramem – podkreśla Marcin Grzyb, dyrektor sprzedaży lekkich pojazdów szynowych Pesy.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Rumunia: Tramwaje Pesy wożą pierwszych pasażerów w Krajowie

Komunikacja

Rumunia: Tramwaje Pesy wożą pierwszych pasażerów w Krajowie

Redakcja/inf. pras. 17 marca 2023

Łódzka Gamma debiutuje na torach

Komunikacja

Łódzka Gamma debiutuje na torach

Witold Urbanowicz / Roman Czubiński 01 marca 2023

Szczecin z jedną ofertą na tramwaje-składaki

Komunikacja

Szczecin z jedną ofertą na tramwaje-składaki

Witold Urbanowicz 07 lutego 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Rumunia: Tramwaje Pesy wożą pierwszych pasażerów w Krajowie

Komunikacja

Rumunia: Tramwaje Pesy wożą pierwszych pasażerów w Krajowie

Redakcja/inf. pras. 17 marca 2023

Łódzka Gamma debiutuje na torach

Komunikacja

Łódzka Gamma debiutuje na torach

Witold Urbanowicz / Roman Czubiński 01 marca 2023

Szczecin z jedną ofertą na tramwaje-składaki

Komunikacja

Szczecin z jedną ofertą na tramwaje-składaki

Witold Urbanowicz 07 lutego 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5