Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Pierwszy Swing dla Jass gotowy

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
06-05-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Pesa

Podziel się ze znajomymi:

Burmistrz Jass, historycznej stolicy Rumunii, przyjechał do Bydgoszczy by w bydgoskich zakładach zapoznać się produkcją tramwajów, które Pesa dostarczy do tego miasta. Z władzami Bydgoszczy rozmawiał o doświadczeniach w realizacji polityki transportowej i możliwościach współpracy obu miast.

Jassy (Iași), stolica regionu i drugie co do wielkości miasto Rumunii, ma ponad 300 tysięcy mieszkańców. To jedno z najstarszych i historycznie najważniejszych miast leżących na skrzyżowaniu szlaków handlowych w tej części Europy. Jest znaczącym ośrodkiem uniwersyteckim, kulturalnym i technologicznym. Swoje siedzimy i centra badawcze ma w Iasi wiele globalnych firm branży IT, a liczba miejsc pracy w tym sektorze stale rośnie i szacuje się, że w najbliższych latach osiągnie poziom ponad 30 tysięcy zatrudnionych. Miasto konsekwentnie stawia na ekologiczny transport, a każdego dnia pasażerów wozi ponad 120 tramwajów. Po modernizacji infrastruktury władze zdecydowały się na zakup nowoczesnego taboru.

Pesa wygrała przetarg na dostawę 16 tramwajów dla Jass w 2020 roku. Bydgoska firma zaoferowała Iasi pięcioczłonowy tramwaj Swing na bazie modelu 122 NaŁ-10, który dostosowano do potrzeb i specyfiki rumuńskiego miasta. Pojazd ma 30,5 m długości, może jednocześnie przewozić 239 pasażerów, w tym 58 na miejscach siedzących.

Produkcja pojazdów trwa, a pierwszy Swing jest już gotowy i rozpoczął testy homologacyjne. Burmistrz Mihai Chirica przyjechał do Bydgoszczy w towarzystwie Ovidiu Dranga, ambasadora Rumunii w Polsce. Najpierw w bydgoskiej fabryce obejrzeli pierwszy gotowy tramwaj oraz zwiedzili halę, w której trwa produkcja kolejnych tramwajów dla Jass, a później w bydgoskim ratuszu razem z przedstawicielami Pesy spotkali się z władzami miasta. Rozmowy dotyczyły nie tylko doświadczeń w realizacji polityki transportowej, inwestycji w nowe linie tramwajowe czy Inteligentnego Systemu Transportowego, ale także możliwości współpracy obu miast w różnych dziedzinach. Miasto Jassy, podobnie jak Bydgoszcz, stawia w transporcie publicznym na komunikację tramwajową. Po zakończeniu modernizacji i budowy nowych linii chce sukcesywnie wymieniać stary tabor, a pierwsze nowoczesne tramwaje dla historycznej stolicy Rumunii pochodzić będą właśnie z bydgoskiej Pesy.


fot. Pesa

Burmistrz Mihai Chirica, po obejrzeniu pierwszego, gotowego już Swinga podkreślał europejski standard tramwaju, wyposażonego w nowoczesne systemy sterowania, jego design oraz bezpieczeństwo i komfort jakie pojazd zapewnia pasażerom. – Chciałbym podkreślić, że dla nas, mieszkańców Jass, tramwaje Pesa Swing stanowią historyczny moment i wyznaczą nowe standardy transportu publicznego – mówił Chiric.

– Cieszę się, że mogę gościć burmistrza Jass w Bydgoszczy. Tym bardziej, że bezpośrednim powodem wizyty nad Brdą jest kontrakt Pesy na dostawę tramwajów do historycznej stolicy Rumunii. Pesa to jeden z naszych ambasadorów i jako bydgoszczanin mogę tylko być dumny, że nowoczesnymi i komfortowymi tramwajami z Bydgoszczy podróżować będą już niebawem mieszkańcy Jass. W Bydgoszczy konsekwentnie inwestujemy w transport szynowy i nowoczesny tabor – komunikacja tramwajowa jest nie tylko szybka i komfortowa ale i ekologiczna – powiedział po spotkaniu Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

W czasie spotkania w bydgoskim ratuszu ustalono, że w najbliższym czasie wydziały odpowiedzialne w obu urzędach za kontakty międzynarodowe określą potencjalne obszary współpracy, tak by mogli z niej skorzystać przede wszystkim mieszkańcy obu miast. Niewykluczone, że zacieśnienie tej współpracy zbiegnie się z dostawą pierwszych tramwajów z Bydgoszczy do Jass.

– To kolejna wizyta naszych zagranicznych partnerów w Bydgoszczy, która pokazuje, że relacje gospodarcze mogą otwierać nowe możliwości współpracy. W naszym przypadku jest to możliwe dzięki wsparciu władz miasta, na które zawsze jako firma możemy liczyć – podkreślił Krzysztof Zdziarski, prezes Pesy.


fot. Primăria Municipiului Iași

Wyprodukowany już Swing dla Jass rozpoczął właśnie testy homologacyjne, w najbliższych dnia przeprowadzone zostaną między innymi jazdy próbne na bydgoskich liniach tramwajowych. Pierwsze trzy tramwaje mają dotrzeć do Rumunii w sierpniu tego roku. – Konsekwentnie realizujemy założony plan produkcji. Od potwierdzenia zamówienia przez władze Iasi minęło 10 miesięcy, pierwszy tramwaj jest gotowy, a dostawy będą realizowane zgodnie z harmonogramem – podkreśla Marcin Grzyb, dyrektor sprzedaży lekkich pojazdów szynowych Pesy.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Wrocław otwiera TAT na Nowy Dwór

Komunikacja

Wrocław otwiera TAT na Nowy Dwór

Redakcja 03 września 2023

Ołomuniec kupi nowe tramwaje

Przestrzeń

Ołomuniec kupi nowe tramwaje

Witold Urbanowicz 14 sierpnia 2023

Rumunia: Braiła kupi nowe tramwaje

Przestrzeń

Rumunia: Braiła kupi nowe tramwaje

Witold Urbanowicz 15 sierpnia 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Wrocław otwiera TAT na Nowy Dwór

Komunikacja

Wrocław otwiera TAT na Nowy Dwór

Redakcja 03 września 2023

Ołomuniec kupi nowe tramwaje

Przestrzeń

Ołomuniec kupi nowe tramwaje

Witold Urbanowicz 14 sierpnia 2023

Rumunia: Braiła kupi nowe tramwaje

Przestrzeń

Rumunia: Braiła kupi nowe tramwaje

Witold Urbanowicz 15 sierpnia 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5