Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Pierwszy podwodny tramwaj. Toruńska osiemsetpiątka trafiła na dno

Dalej Wstecz
Data publikacji:
26-07-2022
Ostatnia modyfikacja:
26-03-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. MZK Toruń

Podziel się ze znajomymi:

Ależ to była akcja! 7-tonowy toruński tramwaj „dał nura”. Wycofana przez MZK z użytku osiemsetpiątka trafiła do sztucznego zbiornika w Centrum Nurkowym w Piechcinie i odtąd będzie służył nurkom do ćwiczeń.

Gdy toruńskie tramwaje starzeją się na tyle, że nie mogą już wozić pasażerów, zwykle trafiają na złom. Jeden z nich będzie jednak służył dalej i to pod wodą. Zakupiło go Centrum Nurkowe Piechcin i 26 lipca 2022 r. zatopiło pojazd w sztucznym zbiorniku, służącym do ćwiczeń miłośnikom podwodnych przeżyć. Niezwykle trudna operacja trwała kilka godzin i wymagała nie lada precyzji. W wydarzeniu wziął udział prezes MZK Zbigniew Wyszogrodzki, który sam ma uprawnienia nurkowe, zatem przebieg akcji obserwował z wody.

– Na co dzień wozimy naszych pasażerów wszędzie tam, gdzie mają potrzebę dotrzeć – do pracy, szkoły, ale także w miejsca, gdzie realizują swoje pasje – mówił prezes Zbigniew Wyszogrodzki. – Zwykle jeździmy po torach w Toruniu, tym razem jednak trafiliśmy tam, gdzie raczej nikt nie spodziewał się nas spotkać – głęboko pod wodę. Mam nadzieję, że eksplorując nasz tramwaj, nurkowie będą mieli sporo frajdy– dodaje.

„Emeryt dał nura” – tym hasłem MZK w Toruniu pożegnał się ze swoim tramwajem. Taki napis oraz dopisek „Jesteśmy tam, gdzie Twoje pasje” – widnieją także na banerze przytwierdzonym do dachu zatopionego tramwaju. By podwodne zwiedzanie tramwaju-emeryta jeszcze uatrakcyjnić, MZK przygotował naklejki, stanowiące zabawny instruktaż związany z korzystaniem z pojazdu pod wodą. Na przyklejonych do szyb grafikach przeczytamy np. „Nie zabieraj powietrza pasażerom”, „Dla posiadaczy małych płetw - bilet ulgowy”, „Następny przystanek – rafa koralowa”, „W tramwaju maska obowiązkowa”, „Ustąp miejsca starszym nurkom”, „Motorniczy, nie trać ikry!”. Każda z naklejek oraz baner z hasłem przewodnim posiada elementy odblaskowe, by nurkujący, gdy podpłynie i zaświeci latarką, mógł je lepiej dostrzec.

Pojazd MZK dołączył do już wcześniej zatopionych w kamieniołomie obiektów: 20-metrowego wraku holownika „Czajka”, 13-metrowego betonowego wraku morskiego jachtu „Magda”, drewnianej żaglówki „Statek miłości”, 5-cio tonowej łodzi motorowej „Diana”, formy szkutniczej do jachtu „Venus” , kilku samochodów: Lublina, Hundaya, Skody Favorit, F126 p, motocykla „Kawasaki na stabilnej konstrukcji”, przydomowego zbiornika gazu, rury pokaźnych rozmiarów, jedenastu platform szkoleniowych, kilkunastu luster (różnych rozmiarów) i wielu innych drobniejszych atrakcji.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Toruń przymierza się do modernizacji trasy do pętli Olimpijska

Przestrzeń

Ruszyły prace przy przedłużeniu nowej linii tramwajowej w Toruniu

Przestrzeń

Jak toruńskie tramwaje poradzą sobie z drogim prądem?

Komunikacja

W Toruniu tramwaj jedzie po zielonym

Komunikacja

W Toruniu tramwaj jedzie po zielonym

Redakcja/inf. pras. 08 września 2022

Zobacz również:

Toruń przymierza się do modernizacji trasy do pętli Olimpijska

Przestrzeń

Ruszyły prace przy przedłużeniu nowej linii tramwajowej w Toruniu

Przestrzeń

Jak toruńskie tramwaje poradzą sobie z drogim prądem?

Komunikacja

W Toruniu tramwaj jedzie po zielonym

Komunikacja

W Toruniu tramwaj jedzie po zielonym

Redakcja/inf. pras. 08 września 2022

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5