Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Pierwszy pociąg na torach PKM

Dalej Wstecz
Autor:

Paweł Rydzyński / Jakub Madrjas

Data publikacji:
2014-08-13 15:05
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pierwszy pociąg na torach PKM
fot. PKM
Stan zaawansowania budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wynosi obecnie 70%. Pod koniec ubiegłego tygodnia po fragmencie trasy PKM przejechał pierwszy pojazd szynowy – drezyna sprowadzona przez wykonawcę prac, firmę Budimex. Wczoraj na bocznicę PKM wjechały wagony do układania tłucznia na torach.

Pod koniec ubiegłego tygodnia po fragmencie trasy PKM przejechał pierwszy pojazd szynowy – drezyna sprowadzona przez wykonawcę prac, firmę Budimex. Drezyna została przywieziona jeszcze na lawecie, ale na linię PKM można już wjechać pociągiem. Gotowe jest już bowiem tymczasowe połączenie linii PKM z linią 235, która łączy stację Gdańsk Osowa z lotniskiem w Rębiechowie (linia ta służy obecnie przede wszystkim do transportu paliwa do lotniska).

Dzięki temu połączeniu, część materiałów budowlanych będzie dowożona pociągiem bezpośrednio na linię PKM: najpierw linią 235 do bocznicy Petrolotu i następnie, po zmianie kierunku, łącznicą na linię PKM. Pierwszy taki pociąg pojawił się na torach wczoraj wieczorem. W przyszłym roku fragment linii 235 do lotniska zostanie zlikwidowany, a cysterny z paliwem będą do Petrolotu docierać z wykorzystaniem linii PKM i wspomnianej łącznicy.

Łącznica na testach


– Połączenie linii PKM z bocznicą na lotnisko jest już gotowe i właśnie ten odcinek był pierwszym, jaki testowała drezyna – informuje Tomasz Konopacki, rzecznik spółki PKM SA.

Harmonogram prac na linii PKM niezmiennie jest nieznacznie wyprzedzany, obecnie o ok. 5-7% względem pierwotnego planu. – Konstrukcyjnie gotowych jest już 37 z 41 obiektów inżynieryjnych, jakie powstaną wzdłuż linii PKM: wiaduktów kolejowych i drogowych, kładek dla pieszych, przejść pod torami i przepustów dla zwierząt. Na niemal całej długości 18-kilometrowej linii kolejowej ukończone są już nasypy i trwają obecnie prace torowe. Tłuczeń i podkłady kolejowe leżą już na połowie długości linii PKM, a na ok. 8-9 km położone są już szyny – wylicza Tomasz Konopacki.

Otwarcie linii – mniej więcej za rok

Wstępnie, otwarcie linii PKM planowane jest na późne lato bądź wczesną jesień 2015 r. We wrześniu br. rozpocznie się realizacja połączenia linii PKM z linią 201, w tym budowy drugiego toru na linii 201 pomiędzy Gdańskiem Osową i Rębiechowem. Zakończenie tego zadania, za które odpowiada PKP PLK, także planowane jest na II połowę 2014 r.

Na razie nie uzyskaliśmy od PLK informacji nt harmonogramu prac związanych z włączeniem linii PKM w linię 202 w Gdańsku Wrzeszczu. Czekamy m.in. na informacje, kiedy nastąpi przesunięcie torów linii 202 w rejonie przystanku SKM Zaspa – po to, aby można było wybudować wiadukt, po którym tor linii PKM w kierunku Rębiechowa przetnie linię 202.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gdańsk. Podpisano umowę na wykonanie dojazdów do PKM

Komunikacja

Gdańsk. Podpisano umowę na wykonanie dojazdów do PKM

Edyta Wsół 04 sierpnia 2014

PKM zostanie włączona w system biletu metropolitalnego?

Prawo & Finanse

PKM zostanie włączona w system biletu metropolitalnego?

Paweł Rydzyński 24 lipca 2014

PKM: Odwołanie Newagu oddalone. Pesa dostarczy pociągi

Prawo & Finanse

PKM: Odwołanie Newagu oddalone. Pesa dostarczy pociągi

Paweł Rydzyński 22 lipca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5