Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Pierwszy nowy Twist od Pesy dotarł do Katowic [zdjęcia]

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
12-07-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Tramwaje Śląskie

Podziel się ze znajomymi:

W piątek późnym wieczorem wyjechał z Bydgoszczy, a w niedzielę nad ranem dotarł do zajezdni tramwajowej w Katowicach pierwszy nowy wagon 2017N, wyprodukowany przez firmę Pesa Bydgoszcz na zlecenie spółki Tramwaje Śląskie. Teraz pora na testy homologacyjne.

Spółka Tramwaje Śląskie zamówiła u bydgoskiego producenta tramwaje o dwóch długościach – 25-metrowe oraz 32-metrowe. Jako pierwsze na linię produkcyjną zakładów Pesa trafiły wagony krótsze. – Pierwszy z nich jest gotowy i w piątek 10 lipca późnym wieczorem wyruszył w drogę na Śląsk. Przewóz tramwajów odbywa się na specjalnej lawecie, a ze względu na gabaryty przejazd może być realizowany tylko nocą. Dlatego pokonanie tych 400 kilometrów zajmuje tyle czasu – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie.

Laweta z oczekiwanym wagonem dotarła do zajezdni w Katowicach nad ranem w niedzielę 12 lipca. Tu wagon został ustawiony na torach a następnie odbył pierwszy krótki przejazd do hali, gdzie będzie przygotowywany do wyjazdu na tory szlakowe. – Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z producentem, część badań homologacyjnych zostanie przeprowadzona na naszej infrastrukturze. Odbiory rozpoczną się oczywiście dopiero po uzyskaniu świadectwa homologacji – mówi Andrzej Zowada. Nowy wagon na torach w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii może pojawić się już w nocy z niedzieli na poniedziałek. – Nasi motorniczowie będą się szkolić dopiero, gdy wagon uzyska świadectwo homologacji i dopełnione zostaną wszystkie niezbędne formalności – dodaje rzecznik tramwajowej spółki.

Proces produkcji wagonów dla spółki Tramwaje Śląskie postępuje. W serii wagonów 25-metrowych drugi wagon jest niemal gotowy, przechodząc fazę uruchomień systemów i pierwsze krótkie jazdy a dalsze 12 wagonów jest na różnych etapach produkcji. – Podczas ubiegłotygodniowej wizyty w zakładzie produkcyjnym firmy Pesa nasi przedstawiciele widzieli także konstrukcję pierwszego wagonu 32-metrowego oraz początkową fazę budowy konstrukcji drugiego wagonu tej długości – opisuje Andrzej Zowada.

Umowa z bydgoskim producentem podpisana została 29 czerwca 2018 r. Obejmuje dostawę 35 nowych tramwajów: 27 wagonów 25-metrowych oraz 8 pojazdów 32-metrowych. Wyposażenie tych tramwajów obejmuje m.in.: klimatyzację przedziału pasażerskiego, gniazda USB dostępne dla pasażerów, moduły Wi-Fi, monitoring, głosowy i wizualny system informacji pasażerskiej, ułatwienia dla osób niepełnosprawnych i nowoczesny, energooszczędny napęd. Udział niskiej podłogi w wagonach krótszych wynosi ok. 65%, a w wagonach dłuższych ok. 75%. Pierwotnie pierwszy tramwaj miał być już w zeszłym roku.

Zakup 35 wagonów wieloczłonowych z bydgoskiej Pesy to realizacja drugiego zadania taborowego, prowadzonego przez spółkę Tramwaje Śląskie, współfinansowanego przez Unię Europejską. Wartość kontraktu to niespełna 221 mln zł netto. Przewidziano też opcję prawo opcji na dostawy do pięciu tramwajów o długości do 25 m. Spółka zapowiedziała już jej wykorzystanie.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5