Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Pierwszy nowy pociąg na torach Merseyrail w Liverpoolu

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
04-02-2023
Ostatnia modyfikacja:
25-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Na tory kolei miejskiej – Merseyrail – w Liverpoolu wyjechał pierwszy z 53 nowych składów. Pociągi, wyposażone w dodatkowe baterie umożliwiające obsługę linii niezelektryfikowanych, zostały kupione za samorząd, a wartość zlecenia to 500 mln funtów.

Premiera nowego pociągu miała miejsce 23 stycznia na linii Kirkby. – To wielki dzień, nie tylko dla naszego regionu, ale dla całego kraju. Uruchamiamy pierwsze od dekad pociągi, których właścicielem jest strona publiczna. Wziąwszy pod uwagę pracę nad komunikacją autobusową czy zintegrowanym systemem sprzedaży biletów, wprowadzamy naszą sieć transportową w XXI wiek. Pociągi, których projekt został skonsultowany ze społeczeństwem, to jedne z najbardziej dostępnych i nowoczesnych pojazdów w kraju, oferujących szereg niesamowitych rozwiązań: z wejściem na równi z peronem, z wysuwanym, dodatkowym stopniem, zwiększona przestrzeń na rowery i wózki, ładowarki do telefonów czy wi-fi. Ta inwestycja pokazuje różnicę, jaką robi decentralizacja. Wytyczamy własny kurs, zwiększając atrakcyjność transportu i dostarczając usługi, na które zasługuje 1,6 miliona mieszkańców naszego regionu”. – mówił Steve Rotheram, burmistrz regionu metropolitalnego, nie szczędząc typowej dla Brytyjczyków pompatyczności słownej.

W następnej kolejności pociągi zostaną wprowadzone na linię Ormskirk, a w przyszłym roku na linie Northern i Wirral. Zastąpią dotychczasowy tabor, który był eksploatowany od blisko 40 lat.

Pociągi wyprodukowane przez Stadlera otrzymały oznaczenie jako seria 777. Ich długość to 64,98 m, a szerokość – 2,82 m. W każdej jednostce znajdują się 184 miejsca siedzące stałe oraz 28 miejsc rozkładanych. Maksymalna prędkość to 120 km/h. Jednostki mogą jeździć w podwójne trakcji. Więcej o zamówieniu piszemy tutaj.

Umowę na realizację podpisano w 2017 r., a pierwotnie nowe składy miały wozić pasażerów od 2021 r. Realizacja kontraktu opóźniła się jednak w wyniku pandemii oraz sporu z brytyjskimi związkami zawodowymi, protestującymi przeciwko rezygnacji z dwuosobowej obsady pociągów (w starych jednostkach dodatkowy operator w tylnej kabinie obsługuje drzwi i daje sygnał do odjazdu).

Część produkcji nowych składów była prowadzona w Siedlcach. Stadler będzie również odpowiedzialny za utrzymanie pociągów.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5