Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Pierwszy na Śląsku parking Park&Ride powstał w Tychach

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
16-01-2015
Ostatnia modyfikacja:
05-12-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport-Publiczny.pl

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Pierwszy na Śląsku parking Park&Ride powstał w Tychach
UM TychyW Tychach powstał pierwszy na Śląsku parking P&R
Na Śląsku powstał pierwszy parking Park&Ride. Trudno się dziwić, że powstał w Tychach, mieście, które od lat konsekwentnie stawia na komunikację zbiorową, pod tym względem zostawiając w tyle inne miasta regionu.

Nowy parking może pomieścić 350 aut. Jest czteropoziomowy, dwa pierwsze poziomy umieszczono pod ziemią. Mieści się obok dworca kolejowego, a więc także obok początkowego i końcowego przystanku Szybkiej Kolei Regionalnej. Tychy od lat inwestują w rozwój połączeń kolejowych na swoim terenie, co wpływa na wzrost pasażerów tego środka lokomocji.

– Po obu stronach parkingu znajdują się klatki schodowe, umożliwiające wejście na kolejne poziomy, w tym jedna wyposażona w windę. Przy klatkach zamontowano tablice cyfrowe, na których wyświetlane są informacje o odjazdach najbliższych pociągów, autobusów i trolejbusów. Do każdego z czterech poziomów przypisany jest kolor tak, by podróżni szybko mogli zlokalizować swój pojazd na parkingu – powiedział dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach Wojciech Łyko.

Na poziomie zerowym parkingu znajduje się brama obsługująca wjazd i wyjazd z parkingu. Na poziomie pierwszym zlokalizowane są pomieszczenia obsługi parkingu, automat kasowy, przeznaczona dla rowerzystów strefa „Bike&Ride” oraz toaleta publiczna.. Poziom 2 i 3 są przeznaczone wyłącznie do parkingu aut.

Jak informuje Urząd Miasta Tychy za korzystanie z parkingu będzie trzeba zapłacić, ale tylko w określonych przypadkach. – Samochody mogą tu zostawić podróżni, którzy przesiadają się na pociąg. Pasażerowie Szybkiej Kolei Regionalnej, z biletem pomarańczowym przez 12-godzin parkują za darmo. Dopiero za każde kolejne rozpoczęte 12 godzin będą musieli zapłacić 5 zł. Pasażerowie innych pociągów (posiadający ważny bilet kolejowy) także będą mogli skorzystać z parkingu. Za postój zapłacą 2 zł za pierwszych 12 godzin, a za następne - 5 zł. Osoby, które tylko odprowadzają lub odbierają pasażera pociągu z dworca przez 30 minut będą zwolnione z opłaty parkingowej. Dopiero za każdy rozpoczęty kwadrans będą musiały zapłacić 2 zł – wylicza dyrektor Łyko.

Inwestycja, razem z budową nowego zintegrowanego dworca dla autobusów miejskich, międzymiastowych i trolejbusów kosztowała 26 milionów złotych. To część większego zadania realizowanego ze Spółką Tramwaje Śląskie pod nazwą "Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą" spółfinansowanego ze środków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Drugi obiekt Park&Ride również powstaje w Tychach przy stacji Tychy-Lodowisko, obok Stadionu Zimowego. Będzie parkingiem podziemnym. Zostanie otwarty wiosną tego roku. Jego koszt to 34 miliony złotych.

Miasto Tychy dostało nagrodę naszego serwisu podczas Kongresu Transportu Publicznego 2014 w kategorii "najlepszy organizator transportu". Doceniliśmy właśnie m.in. inwestycje zwiększające rolę kolei w komunikacji miejskiej.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5