Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Pierwszy Moderus Gamma dla Łodzi nabiera kształtów

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
18-05-2022
Ostatnia modyfikacja:
28-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Modertrans rozpoczął produkcję pierwszego wagonu dla Łodzi. Powstaje szkielet pudła pojazdu oraz wózki – informują w porozumieniu z producentem władze Łodzi. Dostawa pierwszego pojazdu jest spodziewana pod koniec roku.

Trwa budowa szkieletu pudła pierwszego wagonu oraz jego wózków. W ich konstrukcji zostaną zastosowane elementy elastyczne, co – według zapowiedzi producenta – ma zapewnić lepszą współpracę kół z torowiskiem. Modertrans kupił też inne komponenty niezbędne do produkcji łódzkich tramwajów.

Wagon jak żaden inny

Wartość kontraktu wynosi 268,5 mln zł. Pierwsze z 30 nowych wagonów mają zostać dostarczone na przełomie 2022 i 2023 r. Początkowo planowano dostawy pierwszych egzemplarzy jeszcze w marcu, a ostatnich – we wrześniu. W lutym bieżącego roku poinformowano jednak o podpisaniu aneksu przesuwającego termin. Jako powód podano problemy z dostępnością materiałów oraz pandemię COVID-19. Zamawiający (Zarząd Inwestycji Miejskich) nie zamierza w związku z tym naliczać kontrahentowi kar umownych.

Łódzkie zamówienie jest przełomowe z trzech powodów. Po raz pierwszy stroną kontraktu nie jest łódzkie MPK, ale ZIM. Zamówione tramwaje będą pierwszymi pojazdami z rodziny Gamma na wąskich torach (dotychczas producent dostarczał je tylko miastom z siecią normalnotorową). Niespotykana w skali całego polskiego rynku tramwajowego (z wyjątkiem warszawskich wagonów Hyundai Rotem) będzie też ich konstrukcja: niskopodłogowe, pięcioczłonowe pojazdy zostaną oparte na czterech wózkach, z których część będzie wózkami skrętnymi. Zamawiający liczy, że takie rozwiązanie ułatwi eksploatację taboru i pozwoli zmniejszyć zużycie kół oraz torowiska, szczególnie na łukach. Nowością będzie też układ drzwi – wszystkie pięć par będą drzwiami dwuskrzydłowymi (w dotychczasowych nowo kupowanych łódzkich wagonach niskopodłogowych drzwi na zwisach przednim i tylnym były jednopłatowe).

Z opóźnieniem, ale w starej perspektywie

Wagony mają być w pełni klimatyzowane, wyposażone w monitoring, system informacji pasażerskiej, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz miejsce do bezpiecznego przewozu rowerów. Kabina motorniczego zostanie wyposażona w regulowany fotel pneumatyczny. Oświetlenie wnętrza zostanie wykonane w technologii LED.

Łódzkie Moderusy Gamma będą stacjonować w zajezdni Chocianowice, której modernizacja jest w toku. Inwestycja jest częścią programu „Tramwaj dla Łodzi” – jedną z niewielu, która mimo opóźnienia zostanie jednak zrealizowana w obecnej unijnej perspektywie budżetowej. Większość zadań zostanie przesuniętych na kolejny okres programowania, rozliczany do roku 2030.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Szczecin akceptuje ofertę na tramwaje-składaki

Przestrzeń

Szczecin akceptuje ofertę na tramwaje-składaki

Witold Urbanowicz 28 marca 2023

Brno kupuje dodatkowe dwukierunkowe tramwaje ForCity Smart 45T

Przestrzeń

Rumunia: Tramwaje Pesy wożą pierwszych pasażerów w Krajowie

Komunikacja

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Szczecin akceptuje ofertę na tramwaje-składaki

Przestrzeń

Szczecin akceptuje ofertę na tramwaje-składaki

Witold Urbanowicz 28 marca 2023

Brno kupuje dodatkowe dwukierunkowe tramwaje ForCity Smart 45T

Przestrzeń

Rumunia: Tramwaje Pesy wożą pierwszych pasażerów w Krajowie

Komunikacja

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5