Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Pierwszy Moderus dla Tramwajów Śląskich przyjedzie w sierpniu

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Jackiewicz

Data publikacji:
2015-08-04 10:01
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pierwszy Moderus dla Tramwajów Śląskich przyjedzie w sierpniu
mat. prasowe
Rozpoczęły się testy homologacyjne pierwszego wagonu Moderus Beta wyprodukowanego przez poznański Modertrans dla Tramwajów Śląskich. Produkcja kolejnych jest zaawansowana w 80%. Łącznie zamówionych zostało 12 takich wagonów.

Moderus Beta MF16AC BD to przede wszystkim wagon dwukierunkowy. Jest trzyczłonowy, z czego środkowy człon jest niskopodłogowy (wysokość podłogi w wejściu wynosi 350 mm). Udział niskiej podłogi w całej długości tramwaju wynosi 26%. Wnętrze przewidziane jest dla 198 pasażerów, w tym 46 będzie mogło podróżować na miejscach siedzących. Wagon posiada 8 silników trakcyjnych prądu przemiennego o łącznej mocy 400 kW. Wyposażony jest w system informacji pasażerskiej (wewnątrz pojazdu są 4 monitory LCD o przekątnej 38’’) i monitoring. Wśród systemów poprawiających komfort i bezpieczeństwo jazdy znajdziemy system smarowania obrzeży kół zapewniający cichą jazdę oraz rejestrator zdarzeń (tzw. czarną skrzynkę). Nie przewidziano jednak klimatyzacji dla pasażerów.

– Prace nad projektem i produkcją trwają od września 2014 r. natomiast rozpoczęcie produkcji możliwe było dopiero na koniec grudnia 2014 r. W samej firmie Modertrans Poznań, nie licząc poddostawców, w produkcję wagonów dla Tramwajów Śląskich zaangażowanych jest ponad 200 osób – mówi Jarosław Bakinowski, wiceprezes Zarządu Modertrans Poznań Sp. z o.o. Po zakończeniu procedury homologacji rozpocznie się proces odbioru w Tramwajach Śląskich, by w końcu mogły zostać przeprowadzone szkolenia dla motorniczych i obsługi. – Pierwsze tramwaje dostarczymy zamawiającemu w sierpniu. Całe zamówienie chcemy przekazać Tramwajom Śląskim do końca października – dodaje Jarosław Bakinowski.

Jak informuje Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich, nowe wagony zostaną najprawdopodobniej skierowane do zajezdni Stroszek i Będzin. Nie są jeszcze ustalone linie na których będą kursowały.

Zakup 12 nowych, częściowo niskopodłogowych, dwukierunkowych wagonów jest elementem etapu II projektu pn. “Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Było to możliwe dzięki oszczędnościom z innych realizowanych projektów.

Rodzina tramwajów Moderus Beta obejmuje obecnie dwa typy: MF02AC (22 wagony dla MPK Poznań) oraz MF15AC (2 wagony dla Tramwajów Szczecińskich).


Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.
Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
W tym roku całkowicie niskopodłogowy tramwaj Modertransu

Komunikacja

W tym roku całkowicie niskopodłogowy tramwaj Modertransu

Witold Urbanowicz 08 kwietnia 2016

Pasażerowie wybrali: Moderusy Tramwajów Śląskich będą Skarbkami

Komunikacja

Pasażerowie wybrali: Moderusy Tramwajów Śląskich będą Skarbkami

Witold Urbanowicz 22 września 2015

 Pierwszy Moderus Beta już w zajezdni w Bytomiu

Komunikacja

Pierwszy Moderus Beta już w zajezdni w Bytomiu

Redakcja 28 sierpnia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5