Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Pierwszy krok do połączenia międzynarodowych tras rowerowych na Pomorzu

Dalej Wstecz
Autor:

Aleksandra Chalińska, UMWP

Data publikacji:
2018-02-26 16:01
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pierwszy krok do połączenia międzynarodowych tras rowerowych na Pomorzu
Fot. Departament Turystyki UMWPWidok na ujście Wisły z wałów, na których ma powstać trasa rowerowa
Sejmik Województwa Pomorskiego dofinansuje kwotą do 50 tys. zł prace projektowe nad trasą rowerową między Drewnicą a Mikoszewem na wałach wiślanych. Gmina Stegna, z gotową dokumentacją budowlaną, będzie mogła starać się o środki na budowę szlaku w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 – poinformowało województwo pomorskie.

Nowa droga będzie elementem szlaku rowerowego EuroVelo 9. Do jej realizacji niezbędny jest projekt budowlany, za który odpowiedzialna jest gmina Stegna. Bez pomocy samorządu województwa nie byłaby w stanie sama znaleźć środków na wykonanie dokumentacji technicznej, a tym samym wystartować w konkursie o dofinansowanie. A jest o co walczyć, ponieważ założenia Programu Współpracy Transgranicznej Polska–Rosja przewidują dotację wysokości nawet 90 proc. wartości projektu.

Nowa trasa rowerowa między Drewnicą a Mikoszewem będzie miała ok. 5,4 km długości. To kluczowy odcinek szlaku o znaczeniu międzynarodowym – drogi rowerowej EuroVelo 9, która zaczyna się w Puli w Chorwacji, biegnie m.in. przez Lubljanę, Wiedeń, Wrocław, a kończy się w Gdańsku.

– Odcinek na trasie Drewnica-Mikoszewo, biegnący po wale wiślanym, jest brakującym ogniwem łączącym dwie trasy międzynarodowe, czyli nadbałtycką trasę rowerową (EuroVelo 10) oraz Wiślaną Trasę Rowerową (EuroVelo 9) – mówi Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki. – Planowany odcinek biegnie na prawym wale Wisły i jest to najpiękniejszy fragment całej trasy wiślanej. Jej budowa w gminie Stegna poprawi spójność i jakość szlaku, dopasowując go do europejskich standardów, m.in. o odpowiednią nawierzchnię, oznakowanie, miejsca wypoczynku i drobnych napraw rowerów – wyjaśnia Chełkowska. Planowana jest trasa asfaltowa o szerokości 3 m.

Jednak zanim powstanie wygodna i bezpieczna droga rowerowa, potrzebne jest przygotowanie pełnej dokumentacji technicznej i budowalnej. Koszt szacuje się na około 100 tys. zł. Połowę zapłaci gmina Stegna, połowę samorząd województwa pomorskiego. – Gmina Stegna jest już zaangażowana w dwa inne projekty związane z turystyką rowerową – wyjaśnił podczas sesji sejmiku Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – A mimo to postanowiła realizować kolejny duży projekt o znaczeniu regionalnym. Dlatego ważna jest pomoc finansowa dla gminy, która samodzielnie nie znajdzie już środków na przygotowanie dokumentacji budowalnej – tłumaczył Struk.

Po skompletowaniu dokumentów gmina Stegna chce uzyskać dofinansowanie projektu „Rowerem bez granic – rozwój turystyki w obszarze transgranicznym w oparciu o turystkę aktywną, w tym turystykę rowerową" w ramach funduszy Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. W konkursie, który zacznie się w kwietniu i będzie trwał do czerwca, można zyskać nawet 90 proc. dofinansowania.

W województwie pomorskim międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 9 pokrywa się przebiegiem z krajowej trasy rowerowej Wiślana Trasa Rowerowa, biegnąca wzdłuż rzeki Wisły od jej początku do jej ujścia.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Londyn. Burmistrz zakaże budowy nowych parkingów

Przestrzeń

Londyn. Burmistrz zakaże budowy nowych parkingów

Jakub Dybalski 29 listopada 2017

Nextbike na giełdzie. Pierwszy taki bikesharing na świecie

Przestrzeń

Nextbike na giełdzie. Pierwszy taki bikesharing na świecie

Jakub Dybalski 23 sierpnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5