Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Pierwszy krok do ożywienia pl. Defilad

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2014-06-13 15:27
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pierwszy krok do ożywienia pl. Defilad
fot. Przemasban, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Został ogłoszony konkurs na zagospodarowanie płyty głównej przed wejściem do Pałacu Kultury i Nauki. – Chcemy ożywić to miejsce. To eksperymentalne działanie, które pozwoli nauczyć się nam co tutaj działa, a co się nie sprawdza. Niewątpliwie jednak z całym placem coś trzeba zrobić – mówi Wojciech Wagner, naczelnik Wydziału Estetyki i Przestrzeni Publicznej Urzędu Miasta Warszawa.

Celem konkursu jest wybranie optymalnego sposobu zagospodarowania płyty głównej przed Pałacem Kultury. Projektanci mogą zgłaszać pomysły na pojedyncze instalacje bądź zespół instalacji. – Chodzi o lekki, tymczasowy projekt, który da się zrealizować niewielkim kosztem. Chcemy ożywić to miejsce, usympatycznić, żeby coś ludzi tam przyciągało. Nie chodzi o to, żeby ustawić scenę – wyjaśnia Wojciech Wagner, naczelnik Wydziału Estetyki i Przestrzeni Publicznej Urzędu Miasta Warszawa, który jest w jury konkursu.

To projekt eksperymentalny, prototypowy. Grono organizacji partnerskich w otwartym procesie prototypowania zrealizuje wstępny plan zagospodarowania przestrzennego oraz przygotuje letni program animacji. – Motorem napędowym są instytucje, które tam się mieszczą, np. Bar Studio, Teatr Studio. Staramy się im w tym pomagać. To nam pozwoli nauczyć się, co działa bądź nie sprawdza się, żebyśmy mieli doświadczenia na przyszły rok – mówi Wagner. Jak dodaje, pojawił się m.in. pomysł realizacji wielkiego stołu – żeby mieszkańcy mogli siedzieć sami, ale wspólnie.

Wizualizacja projektu stołu, mat. pldefilad.pl

Jak wynika z regulaminu, preferowanym tematem prac są instalacje realizujące funkcje rekreacyjne, wypoczynkowe, angażujące osoby w każdym wieku w aktywność ruchową w nietypowej formie, niosące element zaskoczenia, a także budujące pozytywne więzi społeczne i skłaniające do interakcji międzypokoleniowych. Ważna jest mobilność instalacji. Łączny koszt projektu nie może przekroczyć 15 tys. zł brutto. Prace zostaną zrealizowane w lipcu 2014 r.

Naczelnik Wydziału Estetyki zdaje sobie sprawę, że uporządkowanie przestrzeni wokół Pałacu Kultury wymaga znacznie większego wysiłku niż zagospodarowanie płyty głównej przed wejściem. – Z całym placem trzeba coś zrobić, ale to poważniejsze i kosztowniejsze zadanie. Pierwszy krok to ucywilizowanie płyty głównej – zaznacza Wagner.

Więcej informacji o konkursie

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Ile jest wart widok z okna na miasto? Nawet 50 dol. miesięcznie

Przestrzeń

Ile jest wart widok z okna na miasto? Nawet 50 dol. miesięcznie

Jakub Dybalski 05 sierpnia 2014

Nowe centrum Warszawy – mniej samochodów i krawężników

Przestrzeń

Nowe centrum Warszawy – mniej samochodów i krawężników

Witold Urbanowicz 22 lipca 2014

Plac Defilad. Adam Piotr Zając: Oddajmy przestrzeń mieszkańcom

Przestrzeń

Plac Defilad. Adam Piotr Zając: Oddajmy przestrzeń mieszkańcom

Justyna Urbaniak 29 kwietnia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5