Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Pierwszeństwo dla pieszych? Nie przed wyborami

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2020-06-23 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pierwszeństwo dla pieszych? Nie przed wyborami
fot. WU
Wbrew zapowiedziom zmiana w przepisach dająca większą ochronę pieszym nie wejdzie w życie 1 lipca bieżącego roku. Nie jest znany dokładny termin wprowadzenia zapowiadanych wielokrotnie zmian, a nawet skierowania projektu do Sejmu.

Zbieranie uwag do projektu przyznania pieszym pierwszeństwa zakończyły się na początku maja. Jak wówczas pisaliśmy, Ministerstwo Infrastruktury zapowiadało wejście w życie nowych zasad 1 lipca. Wcześniej podobną deklarację złożył premier Mateusz Morawiecki. Argumentem za tak krótkim terminem była chęć zwiększenia bezpieczeństwa pieszych i zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych wśród niechronionych uczestników ruchu już podczas tegorocznych wakacji.

Tymczasem jednak aż do dziś projekt nie trafił do Sejmu. Biorąc pod uwagę czas konieczny na przegłosowanie zmian przez obie izby parlamentu i podpis prezydenta, a także okres vacatio legis i konieczną akcję informacyjną, na dotrzymanie deklarowanego przez rząd terminu nie ma szans. Według często pojawiającej się opinii obóz rządzący nie chce wprowadzać tak kontrowersyjnych i budzących sprzeciw części kierowców zmian w okresie kampanii przed wyborami prezydenckimi.

Przypomnijmy: ministerstwo chciało, by kierowcy ustępowali pierwszeństwa pieszym wkraczającym na przejście, ale już nie dla tych, którzy dopiero oczekują przy krawędzi jezdni. Postulaty dalej idących zmian zostały podczas konsultacji społecznych odrzucone. Na skutek uwag zgłoszonych przez przewoźników tramwajowych i organizacje branżowe z obowiązku ustępowania pieszym wyłączono za to tramwaje.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Piesi z pierwszeństwem na pasach, ale nie przed tramwajem

Prawo & Finanse

Piesi z pierwszeństwem na pasach, ale nie przed tramwajem

Witold Urbanowicz 05 maja 2020

Piesi bez pierwszeństwa przed tramwajem?

Prawo & Finanse

Piesi bez pierwszeństwa przed tramwajem?

Witold Urbanowicz 24 lutego 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5