Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Pierwsze… własne autobusy Kolei Małopolskich wyjadą na drogi już w marcu

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Rösler

Data publikacji:
2022-02-09 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pierwsze… własne autobusy Kolei Małopolskich wyjadą na drogi już w marcu
Fot. Koleje Małopolskie
Koleje Małopolskie (KMŁ) zakupiły w zeszłym roku dwa autobusy podmiejskie, które są pierwszymi tego typu pojazdami we flocie przewoźnika. Będą obsługiwać nową linię dowozową, którą spółka chce uruchomić w kwietniu tego roku. Debiut autobusy zaliczą miesiąc wcześniej, kiedy zaczną obsługiwać autobusową komunikację zastępczą.

Koleje Małopolskie drobnymi krokami rozbudowują ofertę dowozowych linii autobusowych, które jeszcze bardziej integrują transport w Małopolsce. Dzięki dowozowi do przystanków kolejowych z pociągów przewoźnika może skorzystać więcej pasażerów. Do tej pory linie dowozowe były realizowane tylko na zlecenie Kolei Małopolskich przez podwykonawców. Teraz ma się to zmienić, a przewoźnik chce zacząć sam wozić pasażerów z wykorzystaniem własnych autobusów.

Dwa nowe Iveco

W tym celu spółka zakupiła dwa podmiejskie autobusy Iveco Crossway 12LE LINE, które mają wejść do służby już w marcu tego roku. Pojazdy mogą zabrać na pokład 50 pasażerów na miejscach siedzących oraz minimum 36 na miejscach stojących. Są niskowejściowe, a także spełniają normę emisji EURO 6D. Autobusy mają klimatyzację i ogrzewanie, porty USB do ładowania urządzeń mobilnych a także są wyposażone w system informacji pasażerskiej. Układ drzwi to 1-2-0.

– Aktualnie autobusy są dozbrajane, trwa montaż urządzeń Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej, który umożliwi pokładową sprzedaż biletów na pociągi i autobusy uruchamiane przez spółkę oraz biletów komunikacji miejską w największych małopolskich miastach. Autobusy wejdą do regularnego ruchu w marcu obsługując przewozy realizowane w ramach Zastępczej Komunikacji Autobusowej. Następnie zostaną skierowane do obsługi planowej w ramach nowej linii ALD Podłęże – Proszowice – mówi nam prezes Kolei Małopolskich, Tomasz Warchoł.

W planach dalsze zakupy

Ponadto prezes dodaje, iż spółka chce rozwijać swoją flotę autobusową i planuje kolejne zakupy takich pojazdów już w tym roku. Liczy tutaj na dofinansowania z różnych programów, zarówno krajowych jak i unijnych.

– Spółka planuje inwestować w autobusy spełniające normę EURO VI. Specyfika przewozów w ramach ZKA, a także dowozowych linii lokalnych obsługiwanych przez spółkę sprawia, że w planach zakupowych nie są obecnie brane pod uwagę alternatywne rodzaje napędu – informuje Tomasz Warchoł.

10 linii, a będzie ich więcej

Koleje Małopolski uruchmiają aktualnie 10 lini dowozowych i planują nową, z Podłęża do Proszowic, którą obsłużą właśnie nowe pojazdy. Warchoł podkreśla też, że Koleje Małopolskie są największym beneficjentem środków z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, znanym potocznie jako PKS+, w Małopolsce i dzieje się tak drugi rok z rzędu.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Koleje Małopolskie mają pierwsze Impulsy 2 [zdjęcia]

Mobilność

Koleje Małopolskie mają pierwsze Impulsy 2 [zdjęcia]

Michał Szymajda 04 października 2021

Koleje Małopolskie. Jedna oferta na dostawę autobusów

Komunikacja

Koleje Małopolskie. Jedna oferta na dostawę autobusów

Jakub Madrjas 14 września 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5