Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Pierwsze trolejbusowe piwo na świecie

Dalej Wstecz
Data publikacji:
29-10-2018
Ostatnia modyfikacja:
29-11-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Pierwsze trolejbusowe piwo na świecie
fot. autor
W związku z uroczystościami w Opawie, które symbolicznie zakończą eksploatację trolejbusów Škoda 14 Tr, przygotowano również bardzo nietypową pamiątkę. Jest nią piwo o nazwie Opavská Čtrnáctka (Opawska Czternastka). Nazwa piwa nawiązuje do trolejbusu Škoda 14 Tr. Jednocześnie liczba 14 oznacza stopień piwa, tzn. zawartość ekstraktu (w Czechach podstawowym kryterium podziału piw jest właśnie zawartość ekstraktu – kupić można piwa dziesiątki, dwunastki, trzynastki itd.). Piwo zostało wyprodukowane specjalnie na opawskie uroczystości w browarze Herold Breznice.

Butelka do piwa jest celowo zaprojektowana w stylu retro. Wygląd jest inspirowany przez oryginalny projekt etykiety opawskiego piwa Zlatovar z lat 80. XX wieku, kiedy to zaczęły kursować w Opawie trolejbusy 14 Tr, nazywane potocznie „czternastkami“ – stąd też nazwa piwa.

Odpowiedni dostawca piwa został ostatecznie znaleziony w Březnicach koło Příbrama. Wymagane było czternastostopniowe lekkie piwo, które miało być butelkowane. Większość minibrowarów, z którymi się skontaktowano, była w stanie zaoferować piwo lub butelkę, ale nie obydwa produkty równocześnie. Problem polegał także na znalezieniu odpowiedniego terminu rozlewania. W końcu jednak, dzięki otwartości producenta na współpracę, udało się wszystko dopiąć na czas.

– Wykorzystaliśmy możliwości połączenia dwóch słynnych czeskich produktów. Doskonały produkt czeskiego przemysłu i równie doskonałego czeskiego piwa warzonego tradycyjną metodą fermentacji i dojrzewający w tradycyjny sposób – powiedział Jaromir Walaski, dyrektor miejskiego przedsiębiorstwa transportowego Opava.

Piwo będzie w sprzedaży tylko podczas uroczystości pożegnania z trolejbusami Škoda 14 Tr.Wozy te w tym roku, po 35 latach służby na ulicach Opawy, kończą swoją pracę. MDPO postanowił zorganizować specjalną imprezę na ich symboliczne pożegnanie, które odbędzie się 10 listopada 2018 r. Na potrzeby imprezy zostało wyprodukowanych 1400 butelek, który będą w sprzedaży na stoisku w zajezdni, gdzie odbędzie się Dzień Otwartych Drzwi. To powinno być pierwsze piwo na świecie poświęcone trolejbusowi.

 
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Nowe trolejbusy Škody dla Opawy

Przestrzeń

Nowe trolejbusy Škody dla Opawy

Witold Urbanowicz 20 czerwca 2022

Jedność ZSRR i NRD – głoszą trolejbusy w czeskiej Opawie

Przestrzeń

Zobacz również:

Nowe trolejbusy Škody dla Opawy

Przestrzeń

Nowe trolejbusy Škody dla Opawy

Witold Urbanowicz 20 czerwca 2022

Jedność ZSRR i NRD – głoszą trolejbusy w czeskiej Opawie

Przestrzeń

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5