Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Nowe autobusy w PKS Kluczbork

Dalej Wstecz
Autor:

inf. prasowa

Data publikacji:
2018-02-28 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nowe autobusy w PKS Kluczbork
Fot. Powiat Kluczborski
Nowe autobusy w PKS Kluczbork
Nowe autobusy w PKS Kluczbork
Nowe autobusy w PKS Kluczbork
– Mamy pierwsze z 13 autobusów, które trafią do powiatu kluczborskiego w ramach projektu poprawy stanu powietrza w Subregionie Północnym województwa opolskiego – mówi starosta kluczborski Piotr Pośpiech.

– Nareszcie! W ten sposób uda nam się wymienić w krótkim czasie 25 procent taboru, a to na poziomie powiatowych PKS-ów nie jest codzienność – dodaje starosta. Koszt jednego autobusu marki Iveco, z tych, które do nas przyjechały to 640 tys. zł. Jeśli zestawimy to z wcześniejszą wymianą 20 maszyn, to można powiedzieć, że tabor udało się unowocześnić w znacznym stopniu, w tym z wykorzystaniem pieniędzy spoza budżetu – czytamy w informacji powiatu.

– Zalety nowych maszyn, poza parametrami technicznymi, oczywistymi dla znawców, to przede wszystkim fakt, że są bezpieczniejsze od starszych typów, emitują o wiele mniej spalin niż autobusy najczęściej spotykane na trasach – mówi starosta. – Dochodzi też walor ekonomiczny – po wymianie w jednym czasie takiej liczby autobusów PKS z unijnym dofinansowaniem, PKS nie będzie musiało w najbliższych latach ponosić kosztów na ten cel.

Nowe autobusy, które wkrótce zobaczymy na trasach, są częścią projektu na rzecz poprawy jakości powietrza w Subregionie Północy Opolszczyzny. Liderem projektu, w który zaangażowane są trzy powiaty i 11 gmin z terenu województwa opolskiego, jest powiat kluczborski.

W ramach projektu kupionych zostanie łącznie 15 autobusów, z czego 13 będzie jeździć na trasach obsługiwanych przez powiatowy PKS Kluczbork, a dwa trafiły już do gminy Dobrodzień. Nowe autobusy spełniają rygorystyczne normy emisji spalin Euro 6.

Oprócz wymiany taboru komunikacji publicznej na terenie samorządów uczestniczących w projekcie łącznie zostanie zbudowanych 90 km dróg i ścieżek rowerowych, powstanie dziesięć centrów przesiadkowych typu "parkuj i jedź", na których będzie mogło parkować łącznie blisko trzysta samochodów. Na istniejących drogach pojawią się bezpieczne zatoczki dla autobusów. A pasażerowie będą mogli skorzystać z interaktywnej informacji o rozkładzie jazdy.

Wartość wszystkich inwestycji w ramach projektu pn. „Realizacja strategii niskoemisyjnych na obszarze Subregionu Północnego Województwa Opolskiego” wynosi 52 mln zł. Uzyskał on 85 procent dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

– Wymiernym efektem programu ma być spadek emisji gazów cieplarnianych. Jedne inwestycje przyniosą efekt po nieco dłuższym czasie, 15 autobusów to efekt natychmiastowy. Autobusy spełniające normę Euro 6 w porównaniu do tych, których na trasach było najwięcej z normą Euro 3 to spadek emisji tlenku węgla o ponad 20 procent, a tlenku azotu o 80 procent. Różnica w emisji tlenku azotu pomiędzy normą Euro 6 a Euro 5 to 80 procent – podsumowuje Jakub Goliński, członek Zarządu Powiatu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
SKPL pojedzie z Jasła do Zagórza jako podwykonawca PKP Intercity

Komunikacja

SKPL pojedzie z Jasła do Zagórza jako podwykonawca PKP Intercity

Michał Szymajda 28 lutego 2018

Kuala Lumpur będzie mieć kolejną linię autonomicznego metra

Mobilność

Kuala Lumpur będzie mieć kolejną linię autonomicznego metra

inf. prasowa/jm, Transport Publiczny 28 lutego 2018

SKM Warszawa: Modernizacja WWK poprawi komfort jazdy

Komunikacja

SKM Warszawa: Modernizacja WWK poprawi komfort jazdy

Roman Czubiński 28 lutego 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5