Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Pierwsza dama polskiej biotechnologii patronką tramwaju

Dalej Wstecz
Autor:

inf. pras

Data publikacji:
2020-10-11 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pierwsza dama polskiej biotechnologii patronką tramwaju
fot. Gdańsk.pl
Pierwsza dama polskiej biotechnologii patronką tramwaju
Pierwsza dama polskiej biotechnologii patronką tramwaju
Anna Jadwiga Podhajska – wybitna uczona, zwana pierwszą damą polskiej biotechnologii, dołączyła do grona patronów gdańskich tramwajów. W piątek, 9 października odbyła się uroczystość nadania jej imienia nowemu tramwajowi Pesa Jazz Duo. Od dziś już 53 gdańskie tramwaje mają swoich patronów.

Jak informuje gdańsk.pl, w uroczystości udział wzięli m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – uczelni, z którymi związana była patronka.

- Cieszy nas - mieszkanki i mieszkańców Gdańska – to, że kolejny nowoczesny tramwaj wyrusza na ulice naszego miasta. To efekt konsekwentnie realizowanego programu rozwoju komunikacji publicznej, co warto podkreślić, ze współudziałem środków unijnych. To jeden z naszych celów: rozwój dobrej bezpiecznej, komfortowej, sprawnie funkcjonującej komunikacji miejskiej – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Drugi cel, to upamiętnianie szlachetnych postaci, które mogą być wzorem. Profesor Podhajska, co mówię z żalem, jest jedną z niewielu kobiet patronek tramwajów. To osoba wielce zasłużona, nie tylko dla gdańskiej nauki. To współtwórczyni międzyuczelnianego wydziału biotechnologii. To także osoba, która promowała kobiety w nauce, co dla mnie osobiście jest bardzo ważne – dodała prezydent Gdańska.

Wybitna, charyzmatyczna uczona

Anna Jadwiga Podhajska to wybitna uczona, biotechnolog, profesor nauk biologicznych. Ukończyła Akademię Medyczną w Gdańsku. Od 1970 roku związana z Uniwersytetem Gdańskim. Była inicjatorką i współorganizatorką utworzenia, w 1993 roku, Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, w którym kierowała Katedrą Biotechnologii.

Była jedną z pionierek wprowadzania do diagnostyki chorób wirusowych, bakteryjnych i nowotworowych innowacyjnych metod opartych o testy molekularne. Zajmowała się badaniem genetycznych i molekularnych podstaw powstawania nowotworów oraz wykorzystaniem metody fotodynamicznej do diagnostyki i terapii chorób nowotworowych. Była znakomitą uczoną – lekarką, profesorką, specjalistką w dziedzinie mikrobiologii, biologii molekularnej, inżynierii genetycznej i biotechnologii.

Prof. Anna Podhajska była również wybitną wykładowczynią, oddaną swoim uczniom. Wypromowała 76. magistrów i magistrantek i 17. doktorów. Swoją osobą inspirowała nie tylko całe trójmiejskie środowisko naukowe, ale także krajowe i międzynarodowe. Była również inicjatorką polskiej edycji programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, od 2001 r. przez 5 lat przewodniczyła Jury programu.

Jak podkreślają jej współpracownicy i wychowankowie, była ona charyzmatyczną uczoną, zawsze pełną entuzjazmu i wielu innowacyjnych pomysłów, wychowawczyni licznych studentów i doktorantów biotechnologii. Profesor Podhajska zmarła w 2006 roku.

Gdańska tradycja

Nadawanie imion tramwajom to w Gdańsku już wieloletnia tradycja. Zwyczaj nadawania imion tramwajom przejęły od nas inne miasta. Obecnie, wzorem Gdańska, patronów mają także tramwaje w Bydgoszczy i Elblągu.

Wszystko zaczęło się wraz z dostawą 35 nowych tramwajów Pesa Swing. Pod koniec 2010 roku ogłoszony został plebiscyt dla mieszkańców miasta, w którym każdy mógł zdecydować, która z najznamienitszych gdańskich postaci zasługuje na miano patrona tramwaju. Każdy z głosujących mógł także zgłosić swoje propozycje.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gdańsk. Tramwaj na 100. rocznicę Powstania Śląskiego

Mobilność

Gdańsk. Tramwaj na 100. rocznicę Powstania Śląskiego

Redakcja/inf. pras. 19 sierpnia 2020

Gdańsk: Dwie oferty na modernizację tramwajów N8C

Komunikacja

Gdańsk: Dwie oferty na modernizację tramwajów N8C

Witold Urbanowicz 22 lipca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5