Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

PGNiG na COP24: Gaz równie dobry co elektromobilność

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2018-12-12 16:10
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PGNiG na COP24: Gaz równie dobry co elektromobilność
fot. MJ
Postępująca elektryfikacja sektora motoryzacyjnego jest czymś pozytywnym, ale są takie pojazdy, których łatwo zelektryfikować się nie da. I tu widać szansę dla gazu ziemnego – ocenił w poniedziałek, podczas debaty na temat wykorzystania gazu ziemnego w celu poprawy jakości powietrza, Jim Herbertson, dyrektor ds. technicznych ze Stowarzyszenia Sektora Ropy i Gazu na rzecz Ochrony Środowiska (IPIECA). Debata została zorganizowana przez PGNiG podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. O doświadczeniach z pojazdami komunikacji miejskiej zasilanymi gazem, mówili między innymi przedstawiciele Tychów i Rzeszowa, gdzie autobusy na paliwo CNG są już wykorzystywane.

– Zrównoważony rozwój wymaga również zrównoważonego środowiska i takiej energii. Uważamy, że przejście do mniej emisyjnej energii na świecie jest trudne, ale możliwe. Może to być jednak długi proces – mówił Herbertson.

– W transporcie elektryfikacja lekkich pojazdów już się rozwija, ale są sektory, których łatwo zelektryfikować się nie da i tu pojawia się szansa dla gazu ziemnego, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń powietrza – dodał.

– Obecnie w Polsce jeździ około 400 autobusów na gaz, udało się ten rynek rozruszać ponieważ do końca 2019 roku po polskich miastach będzie się poruszało już 600 takich autobusów. Wierzymy, że będzie to stała tendencja. Przykładem są Kielce albo Warszawa, które w tym roku zdecydowały się na wybór autobusów na CNG. Im większa aglomeracja, tym większy wpływ transportu na smog, dlatego wspieramy transport ekologiczny – powiedział Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny. O autobusach na paliwo CNG mówili również Marek Ustrobiński, zastępca prezydenta Rzeszowa i Andrzej Kowol, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Tychach.

– W Rzeszowie pierwsze autobusy napędzane CNG zaczęły jeździć po mieście już w 2003 r. – powiedział Marek Ustrobiński. Obecnie jest ich 69 i stanowią 40% taboru. – W najbliższych latach chcemy dokupić co najmniej 60 autobusów na gaz. To wszystko nie byłoby możliwe bez PGNiG, która wybudowała nam stację zasilania – podkreślił. Dodał, że miasto stawia również na inne ekologiczne rozwiązania miejskie, np. przystanki ogrzewane zimą, a chłodzone latem za pomocą paneli fotowoltaicznych.

Z kolei w Tychach pierwsze autobusy zasilane gazem pojawiły się na ulicach już w 1998 r. – W 2005 r. nastąpiła kolejna wymiana floty. Obecnie ponad 60% taboru stanowią pojazdy napędzane CNG. To 75 sztuk – mówił Andrzej Kowol z tyskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego. Wyjaśnił, że samorząd miasta zadbał o edukację społeczności lokalnej. – Świadomość szła od edukacji załogi, a następnie do społeczeństwa. Organizowaliśmy spotkania na temat ekopojazdów w przedszkolach i szkołach – tłumaczył. Dodał, że miasto stawia sobie dalsze ambitne cele, m.in. chce pozyskiwać gaz ze spalania śmieci. – Inwestycja w ekologię się opłaciła – oświadczył.

Menelaos Ydreos, dyrektor ds. publicznych Międzynarodowej Unii Gazowniczej zwrócił z kolei uwagę na fakt, że zmiany na mniej emisyjne źródła energii nie mogą być zbyt dotkliwe dla lokalnych społeczności.

Prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha podsumował dyskusję, podkreślając notowany na świecie wzrost zapotrzebowania na gaz ziemny. – W 2017 r. globalnie konsumpcja gazu wzrosła o 3,7%. W Polsce ten wzrost jest systematyczny od kilku lat: w 2015 r. zużyliśmy 15 mld m3 gazu ziemnego, w 2016 r. – 16 mld m3, w 2017 r. – 17 mld m3, a w tym roku prawdopodobnie będzie to ponad 18 mld m3 – mówił. – Gaz ziemny staje się coraz bardziej popularny wśród odbiorców indywidualnych, jak i w biznesie – podkreślił Henryk Mucha.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Kończy się trudny rok dla tramwajów podmiejskich

Komunikacja

Łódź: Kończy się trudny rok dla tramwajów podmiejskich

Kasper Fiszer 17 grudnia 2018

PGNiG zasili gazem MPK Kielce. Efektem kilkadziesiąt nowych autobusów

Mobilność

PGNiG zasili gazem MPK Kielce. Efektem kilkadziesiąt nowych autobusów

Jakub Dybalski 23 października 2018

PGNiG: O połowę więcej kupionych autobusów CNG w 2018 r.

Komunikacja

PGNiG: O połowę więcej kupionych autobusów CNG w 2018 r.

jd/inf. pras. 09 września 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5