Partnerzy serwisu:
Komunikacja

PFR: Solaris jest idealnie pozycjonowany, by wykorzystać potencjał rynku

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2018-09-06 14:52
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PFR: Solaris jest idealnie pozycjonowany, by wykorzystać potencjał rynku
Fot. Solaris
Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. i hiszpański Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles S.A. (CAF) podpisały 5 września 2018 r. porozumienie dotyczące warunków wspólnej inwestycji w spółkę Solaris Bus & Coach S.A. Stroną porozumienia jest Fundusz (Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw – Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych), którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza PFR S.A. na mocy stosownej umowy o zarządzanie.

Po nabyciu 100 proc. akcji w Solaris Bus & Coach S.A. przez CAF, hiszpańskiego producenta pojazdów szynowych, notowanego na giełdzie papierów wartościowych w Madrycie, Polski Fundusz Rozwoju zawarł z CAF porozumienie, na mocy którego PFR nabędzie pakiet 35 proc. akcji w Solaris. Tym samym PFR, dołączając do CAF, stanie się znaczącym mniejszościowym akcjonariuszem Spółki.

– Elektromobilność zajmuje szczególną pozycję w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Inwestycja PFR daje impuls do dalszego dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki w segmencie produkcji autobusów elektrycznych poprzez wsparcie polskiego lidera na tym rynku i związanej z nim rozbudowanej sieci kooperantów. Dodatkowo, zamiarem stron jest dalsza rozbudowa mocy produkcyjnych Spółki zlokalizowanych w Polsce – powiedział Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Solaris jest europejskim liderem w zakresie produkcji nowoczesnych autobusów miejskich, w tym elektrycznych oraz największym producentem w tym segmencie w Polsce. Spółka jest także największym europejskim producentem trolejbusów. Solaris posiada unikalne w skali europejskiej rozwiązania produktowe i oferuje pojazdy we wszystkich wariantach technologii napędu: diesel, CNG, rozwiązania hybrydowe, pojazdy oparte na zasilaniu elektrycznym (bateryjnym i sieciowym), a także oparte o ogniwa wodorowe. Nowy Solaris Urbino 12 electric zdobył „Autobusowego Oscara”, wygrywając organizowany od 1989 roku konkurs na najlepszy autobus miejski w Europie i otrzymując tytuł „Autobusu Roku 2017”.

– W Polsce, analogicznie jak w całej Europie i na świecie, wzrasta presja społeczna i regulacyjna na redukcję spalin, hałasu i zatłoczenia w miastach. Czysty transport publiczny jest jednym z podstawowych narzędzi do walki z tymi problemami, czego wyrazem jest wzrastająca liczba nabywców autobusów elektrycznych i hybrydowych. Dodatkowo, poprawiający się rachunek ekonomiczny rozwiązań elektromobilnych wraz z postępującym rozwojem technologicznym czyni ten rynek ogromnie perspektywicznym. Jego prognozy wzrostu kształtują się na poziomie od 10 proc. do 25 proc. rocznie w najbliższych latach – oszacował Marcin Piasecki, wiceprezes zarządu ds. Inwestycyjnych Polskiego Funduszu Rozwoju.

– Solaris, będąc pionierem wśród europejskich producentów pojazdów niskoemisyjnych jest idealnie pozycjonowany, aby wykorzystać potencjał tego rynku. Jesteśmy przekonani, że współpraca z CAF jest optymalnym scenariuszem sukcesji po okresie zaangażowania założycieli w rozwój firmy. Spółka bardzo dynamicznie rośnie i poszukuje nowych rynków zbytu na swoje coraz lepsze produkty. Wierzymy, że partnerstwo Grupy PFR z CAF – producentem o szerokim zasięgu geograficznym – umożliwi Solarisowi wejście na kolejny, wyższy etap rozwoju. Solaris ma szansę stać się częścią wielkiej europejskiej platformy nowoczesnych rozwiązań dla transportu publicznego, w szczególności czystych rozwiązań, których Europa potrzebuje najbardziej – dodał.

– Inwestycja CAF w Solaris stanowi kontynuację wzrostu przedsiębiorstwa i jego wyników finansowych oraz otwiera nowe rynki zarówno dla CAF, jak i Solaris. Chcemy być liderem w zakresie kompleksowych rozwiązań dla miast i regionów, oferując poza transportem szynowym także rozwiązania z zakresu elektromobilności. CAF pracuje nad ofertą autobusu miejskiego od 2013 roku i podjął decyzję o zbudowaniu silnej pozycji w tym zakresie przez rozwój akwizycyjny. Naszą intencją jest utrzymanie polskiego charakteru spółki Solaris oraz kontynuacja rozwoju pod tą marką. Połączenie wiedzy i doświadczenia Solaris w zakresie projektowania, rozwoju, produkcji i utrzymania autobusów umożliwi zaoferowanie naszym klientom jeszcze lepszych produktów i usług kreując tym samym wartość dla akcjonariuszy – powiedział Aitor Galarza, członek zarządu CAF ds. finansowych i strategii.

– Wspólna inwestycja z PFR jako inwestorem finansowym jest wyrazem naszego dążenia do zachowania polskiego DNA w Solaris oraz zapewnienia odpowiednio silnego wsparcia kapitałowego, którego spółka będzie potrzebowała do realizacji ambitnych planów rozwojowych – dodał Aitor Galarza.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kostrzyn Wielkopolski uruchomił komunikację miejską

Komunikacja

Kostrzyn Wielkopolski uruchomił komunikację miejską

Jakub Dybalski 05 września 2018

Łódź: Pracownicy MPK zmontują w Bolechowie Solarisy

Komunikacja

Łódź: Pracownicy MPK zmontują w Bolechowie Solarisy

Kasper Fiszer 04 września 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5