Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Pesa z dofinansowaniem na pociąg metra

Dalej Wstecz
Data publikacji:
02-03-2016
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Pesa / mat. własne

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Pesa z dofinansowaniem na pociąg metra
mat. Pesa
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło konkurs na najbardziej innowacyjne projekty. Bydgoska Pesa otrzymała grant w wysokości 24 mln zł na projekt budowy pociągu metra. – Pesa będzie miała w swoim portfolio wszystkie rodzaje pojazdów szynowych – cieszy się Tomasz Zaboklicki, prezes Pesy. 

Organizatorzy konkursu dla dużych firm w tzw. szybkiej ścieżce oceniali 140 wniosków, z których ostatecznie 12 otrzyma wsparcie w ogólnej kwocie blisko 165 mln zł. Projekt Pesy pod nazwą „Energooszczędne metro o podwyższonym poziomie komfortu i bezpieczeństwa” zostanie dofinansowany drugim co do wielkości grantem spośród wszystkich, które NCBR postanowił wesprzeć.

– Zespół naszych konstruktorów i projektantów ma za zadanie wykorzystać zebrane w ostatnich latach doświadczenia by opracować projekt metra, które będzie pojazdem innowacyjnym, bezpiecznym, zbudowanym z nowoczesnych, lekkich materiałów i wyposażonym w systemy nowej generacji – mówi Arkadiusz Sobkowiak, dyrektor działu badań i rozwoju w Pesie.

– Dzięki wsparciu NCBR Pesa będzie miała w swoim portfolio wszystkie rodzaje pojazdów szynowych – do tej pory produkowaliśmy elektryczne i spalinowe zespoły trakcyjne, lokomotywy i tramwaje, teraz zyskujemy szansę dopracowania projektu metra, co znacząco wzmocni naszą konkurencyjność na rynku – dodaje Tomasz Zaboklicki, prezes Pesy.

Najwyższe wsparcie – ok. 31 mln zł – otrzymało General Electric Company Polska na opracowanie prototypu sprężarki o znacząco ulepszonych parametrach technicznych, co ma być pierwszym krokiem do stworzenia w Polsce silnika turbośmigłowego nowej generacji.

Pesa będzie miała też szansę na zaprezentowanie pojazdu klientowi w Polsce. Niedawno Metro Warszawskie zapowiedziało przeprowadzenie postępowania zakupowego na tabor dla rozbudowującej się II linii metra. – Przetarg na zakup będzie w tym roku – mówi Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego. Będzie on obejmował od 20 do nawet 60 pojazdów, jeśli spółka zdecyduje się na sprzedaż pociągów rosyjskich, co jest jedną z rozważanych opcji.


mat. Pesa
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5