Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Pesa wraca do gry w Krakowie. Ostateczna decyzja sądu

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-06-23 13:35
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pesa wraca do gry w Krakowie. Ostateczna decyzja sądu
fot. Mach240390/lic. GNU, CC 3.0
Sąd Okręgowy wydał dzisiaj wyrok ws. wykluczenia ofert Pesy w przetargu na zakup do 50 nowych tramwajów. – Sąd oddalił argumenty MPK Kraków i zgodnie z orzeczeniem KIO nakazał przywrócenie naszej oferty – cieszy się Maciej Grześkowiak, szef działu PR w Pesie. To ostateczna decyzja.

Przedmiotem postępowania, ogłoszonego w sierpniu przez MPK Kraków, jest dostawa 35 nowych tramwajów z opcją na kolejne 15 pojazdów. Wozy mają być jednokierunkowe, o długości od 32 do 35 metrów. Tramwaje mają posiadać co najmniej 60% niskiej podłogi. Ciekawym wymogiem jest możliwość jazdy bez zasilania z sieci trakcyjnej na dystansie 3,5 km. Więcej o wymogach pisaliśmy tutaj.

Pod koniec października 2016 r. otwarto oferty. Wpłynęły cztery propozycje – od Pesy, Newagu, Skody i konsorcjum firm Stadler Polskę i Solaris. Najtańszą ofertę złożył bydgoski producent, choć oczywiście cena nie jest jedynym kryterium wyboru.

Przed rozstrzygnięciem postępowania zamawiający zdecydował się na wykluczenie oferty Pesy. Głównym powodem było nienależyte wykonanie poprzedniej umowy na dostawy 36 Krakowiaków. Chodziło przede wszystkim o opóźnione dostawy Krakowiaków, za co zresztą przewoźnik wystawił już Pesie rachunek.

Z taką decyzją rzecz jasna nie zgodziła się Pesa, która skutecznie odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej. Uznała ona powody wykluczenia oferty Pesy za niezasadne – opóźnienie w realizacji kontaktu wynikało m.in. z opóźnienia podpisania umowy, a także pojawienia się dodatkowych wymagań zamawiającego, które nie były uwzględnione w specyfikacji. Więcej o powodach pisaliśmy tutaj. KIO nakazała przywrócenie wykonawcy do udziału w postępowaniu.

MPK nie złożyło jednak broni i odwołało się od tej decyzji. Sąd Okręgowy właśnie wydał orzeczenie w tej sprawie. – Sąd oddalił argumenty MPK Kraków i zgodnie z orzeczeniem KIO nakazał przywrócenie naszej oferty – cieszy się Maciej Grześkowiak, szef działu PR w Pesie. To ostateczna decyzja.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Szef wzornictwa Pesy: Design to więcej niż efektowna kreska

Komunikacja

Szef wzornictwa Pesy: Design to więcej niż efektowna kreska

Roman Czubiński 17 czerwca 2017

Jakie tramwaje dla Gdańska? Dla pasażerów i motorniczych

Komunikacja

Jakie tramwaje dla Gdańska? Dla pasażerów i motorniczych

Martyn Janduła 13 czerwca 2017

Tylko Pesa w gdańskim przetargu na 15-30 tramwajów

Komunikacja

Tylko Pesa w gdańskim przetargu na 15-30 tramwajów

Martyn Janduła 06 czerwca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5