Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Pesa dostarczy tramwaje do Jassów w Rumunii. Jest umowa

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
18-06-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Pesa

Podziel się ze znajomymi:

Urząd Miasta w Jassach (Iasi) podpisał umowę z Pesą Bydgoszcz na dostawę 16 tramwajów typu Swing (122-NaI). W przetargu organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Administracji Publicznej Rumunii bydgoska firma złożyła najlepszą ofertę, a strony umowy złożyły na niej podpisy korespondencyjnie ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii wywołanej COVID-19. Wartość kontraktu to prawie 130 mln zł. 

Tramwaj, który Pesa zaoferowała Jassom, został zaprojektowany w oparciu o najlepsze rozwiązania pojazdu 122 NaŁ-10 oraz został odpowiednio zmodyfikowany i dopasowany pod potrzeby rumuńskiego klienta. Klasyczny i sprawdzony w wieloletniej eksploatacji pięcioczłonowy pojazd z rodziny Swing o długości 30 metrów oferuje użytkownikowi 100% niskiej podłogi, może zabrać do 240 pasażerów, w tym prawie 60 na miejscach siedzących. Pojazd jest ekologiczny, a niskie zużycie energii potwierdzone zostało testem SORT2. Tramwaj będzie wyposażony w nowoczesne systemy sterowania, diagnostykę on line, monitoring video i wiele innych.

– To kolejna po Klużu umowa na dostawę tramwajów w Rumunii. Dostarczymy do Jassów komfortowe, bezpieczne, nowoczesne tramwaje, i jestem przekonany, że pasażerowie będą z nich zadowoleni. Dla nas to bardzo ważny kontrakt, chcemy bowiem rozwijać obecność Pesy na rynku tramwajowym w Europie – powiedział Krzysztof Zdziarski, prezes zarządu Pesy Bydgoszcz. Pierwsze tramwaje do Rumunii Pesa dostarczyła w 2012 roku. Są to cztery pojazdy typu Swing 120Nc zamówione przez Przedsiębiorstwo Transportu Publicznego w Klużu-Napoce.

– Pesa zrealizuje dostawy pojazdów w okresie 22 miesięcy od daty podpisania umowy, przy czym pierwszy tramwaj zostanie dostarczony już w drugiej połowie 2021 roku – zapowiedziała Hanna Wiśniewska-Sirbu, reprezentant Pesy na rynku rumuńskim.

Zakup tramwajów to jeden z elementów realizowanego w Jassy programu modernizacji i rozwoju transportu publicznego. – Jassy to historyczna stolica Rumunii i miasto, które jako pierwsze wprowadziło elektryczny transport publiczny 122 lata temu. Jestem pewien, że tramwaje Pesy będąe się tutaj czuły jak w domu – stwierdził Mihai Chirica, burmistrz Jassów.Pesa jest jednym z większych producentów tramwajów w Europie. Ponad 700 wyprodukowanych w Bydgoszczy tramwajów wozi w tej chwili mieszkańców Moskwy, Kijowa, Sofii, Szegedynu, Kluża i Kaliningradu oraz Warszawy, Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Bydgoszczy, Torunia, Szczecina, Częstochowy, Łodzi, Katowic, Gorzowa Wielkopolskiego i Elbląga.

W tej chwili mimo trudności związanych ze skutkami epidemii Covid-19 firma realizuje produkcję i dostawy kolejnych pojazdów dla Kijowa, Sofii, Gdańska, Tramwajów Śląskich i Częstochowy. W kwietniu i maju Pesa przekazała kolejne osiem pociągów do Niemiec, a dostawy dla DB mają zakończyć się we wrześniu. Do Włoch wyjechały już 4 z 14 zamówionych dodatkowo przez Trenitalia pojazdów ATR220Tr. Pod koniec maja dostarczono czwarty pojazd zamówiony przez Kolej Białoruską.

Jassy to jedno z największych miast i historyczna stolica Rumunii, położone w północno-wschodniej części kraju, stolica regionu, ważny ośrodek administracyjny, przemysłowy i uniwersytecki. Ma ponad 300 tysięcy mieszkańców.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Rumunia: Jassy i Gałacz kupują tramwaje

Komunikacja

Rumunia: Jassy i Gałacz kupują tramwaje

Witold Urbanowicz 23 maja 2023

Tureckie tramwaje dotarły do Jass. Będą jeździły obok Swingów

Przestrzeń

Rumunia: Pierwsze Swingi wożą już pasażerów w Jassach

Komunikacja

Nowe tramwaje Pesy po pierwszych jazdach w Jassach [zdjęcia]

Komunikacja

Zobacz również:

Rumunia: Jassy i Gałacz kupują tramwaje

Komunikacja

Rumunia: Jassy i Gałacz kupują tramwaje

Witold Urbanowicz 23 maja 2023

Tureckie tramwaje dotarły do Jass. Będą jeździły obok Swingów

Przestrzeń

Rumunia: Pierwsze Swingi wożą już pasażerów w Jassach

Komunikacja

Nowe tramwaje Pesy po pierwszych jazdach w Jassach [zdjęcia]

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5