Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Mobilność

Pandemia zwiększyła w Chinach popyt na jazdę rowerem

Dalej Wstecz
Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-04-12 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport Publiczny/Nowosti

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pandemia zwiększyła w Chinach popyt na jazdę rowerem
fot. Ctny, lic. CC A-SA 4.0 International
Ograniczenia w ruchu w trakcie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 zmieniły preferencje obywateli Chin dotyczące wyboru transportu. Miasta Państwa Środka opanowały bowiem rowery – informują rosyjskie "Nowosti".

Dwukołowe pojazdy zyskały ogromną popularność w ostatnich tygodniach w najliczniejszym kraju Azji. Wcześniej pod tym względem także nie było źle, w porównaniu chociaż z wieloma krajami Europy Wschodniej, Środkowej i Południowej, ale obecna sytuacja wręcz zaskakuje.

Instytut Transportu i Polityki Rozwoju (ITDP) przeprowadził badanie, które wykazało, że w pociągach podmiejskich w Kantonie było znacznie mniej pasażerów, ponieważ woleli jeździć na rowerze. Popyt na taką formę przemieszczenia wzrósł o aż 150 proc. w samym Pekinie, co potwierdzają dane z wypożyczalni w stolicy Chin. Ponadto podróż na dwóch kołach wynosiła średnio ponad trzy kilometry, czego przed wybuchem pandemii nie obserwowano. Dłuższe trasy Chińczycy pokonywali wówczas samochodem lub tranzytem.

Naukowcy dostrzegają jeszcze jedną ważną rzecz. Poprawiła się bowiem jakość powietrza podczas przymusowej kwarantanny. Istniała więc uzasadniona obawa, że po jej zakończeniu znów znacznie się pogorszy.

Śladem Chin podążają mieszkańcy innych państw na całym świecie, szukający alternatywnych sposobów życia, które do niedawna wydawało niemożliwe bez samochodów. Tymczasowe ścieżki rowerowe zostały otwarte w kolumbijskiej Bogocie, natomiast Meksyk wzorem Berlina poszerzył istniejące pasy uliczne przeznaczone do jazdy dla dwukołowców. Znaczy wzrost liczby rowerzystów i spadek liczby samochodów na ulicach odnotowano również w Nowym Jorku. Różnorodna i niezawodna sieć transportowa stała się w ten sposób najlepszą obroną w czasach pandemii, powodzi lub większych zanieczyszczeń.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5